Prenos svetla cez betón je možný vďaka prídavku cca 4% sklených vlákien usporiadaných takým spôsobom, aby viedli svetlo od jedného povrchu k druhému. Priemer používaných sklených vlákien sa pohybuje od 2 µm do 2 mm. Aby sa dal takýto betón vyrobiť je ešte potrebné vynechať hrubé frakcie kameniva zo zmesi tak, aby vyrobený betón dobre vyplnil medzery medzi sklenými vláknami. Sklené vlákna sú ukladané v rastri cca 2 až 5mm, pričom platí, že čím ich dáte hustejšie o to lepšie bude potom tento betón prenášať svetlo. Keďže sú vlákna ukladané rovnobežne, svetelná informácia z jednej strany betónu sa takmer nemenne prenáša na druhú stranu. Práve vďaka tomuto pôsobeniu zostávajú zachované ostré línie tieňov aj po prechode stenou (na rozdiel od chaotického usporiadania vlákien, kedy je síce betón priesvitný no nie je možné rozoznávať tvary za ním).


Keďže prechod svetla prostredníctvom sklených vlákien je veľmi dobrý, je možné vyrobiť priesvitný betón hrúbky až 20 metrov. Výhodou oproti iným priesvitným materiálom je najmä fakt, že vďaka nepatrnému množstvu sklených vlákien v betóne ostávajú takmer všetky jeho mechanické vlastnosti nezmenené. To umožňuje z tohto betónu vyrábať priesvitné nosné konštrukcie budov alebo iných konštrukcií. Pevnosť v tlaku takéhoto betónu dosahuje až 60 MPa, čím sa dokonca blíži k spodnej hranici vysokopevnostných betónov (bežný betón má cca 20 až 30 MPa). Samozrejme vyššiu pevnosť nedosahuje vďaka skleným vláknam, ale najmä vďaka receptúre s nižším vodným súčiniteľom (pomer vody k cementu).
Momentálne využitie priesvitného betónu je značne limitované najmä jeho vysokou cenou, ktorá súvisí s cenou sklených vlákien ako aj s náročnejšou výrobou ovplyvnenou ukladaním vlákien do požadovaného rastra. Napr. 1 m2 steny hrubej 200 mm vyjde na cca 4000 eur, pričom z normálneho betónu tej istej pevnosti by to bolo cca 20 eur. Tento typ betónu sa zatiaľ využil len pri stavbách menších pamätníkov, prípadne reklamných stien, no v po dôkladnejšom overení jeho mechanických vlastností a poklese jeho ceny by sa mohol začať využívať aj v nosných častiach konštrukcií. Zaujímavý by mohol byť napríklad nejaký priesvitný most pre peších prípadne budova s priesvitným stĺporadím....
Každopádne stavby zhotovené z takéhoto typu betónu by mohli v budúcnosti výrazne rozšíriť oblasť využitia betónu aj na miesta a konštrukcie, kde je zatiaľ z estetického hľadiska preferovaný iný materiál.


Priesvitná stena budovy Iberville Parish Veterans Memorial