
Optimálne podmienky na použitie tejtotechnológie sú vtedy, keď je počet polí väčší ako 5 a rozpätie polí jeokolo 50m.Technológia je aj jedným z riešení ak nie je počas výstavby možnézasiahnuť do priestoru pod konštrukciou mosta (vodný tok, cestná, prípadnekoľajová komunikácia s požiadavkou neobmedziť dopravu počas výstavby).
Žiaľ, táto technológiasa ale nedá použiť vždy.
Jednouz rozhodujúcich podmienok je, aby bol most rovný, prípadne zakrivenýs konštantným polomerom. V ostatných prípadoch je vysúvanie veľmináročné, prípadne úplne nemožné. Ďalšími podmienkami sú, aby bola výškaprierezu stála (prípadne s malými rozdielmi) a aby sa rozpätiajednotlivých polí veľmi nelíšili.
Na most v Štrbe savzťahovali všetky vyššie spomenuté požiadavky (najmä neobmedziť vlaky) a keďžesplnil aj všetky podmienky použitia tejto metódy, rozhodnutie padlo o výstavbemosta vysúvaním. Jediným problémom ostával ale fakt, že na Slovensku doterazneboli žiadne skúsenosti s touto technológiou a tak bolo potrebnék realizácii prizvať nemeckú firmu, ktorá zabezpečovala všetky operácietýkajúce sa výsunu mosta.
Princíp technológiepoužitej v Štrbe spočíval v budovaní mosta na jednej strane údolia, odkiaľsa postupne vysúval pomocou hydraulických lisov. Tieto lisy ťahali oceľovýmilanami most z miesta betonáže pomocou oceľových zarážok zakotvených doposledného hotového dielu mosta. Dĺžka jedného vysúvaného segmentu mosta bola20m s hmotnosťou cca 500 ton. Pri poslednom výsune ťahali lisy už celýmost s hmotnosťou 15000 ton.
Jednotlivé segmentymosta sa zhotovovali vo výrobni na ľavej časti údolia nasledovným spôsobom: Nastavil sa tvardebnenia do požadovanej polohy, vyarmovala sa spodná doska a trámy, ktoré sa následne vybetónovali.


Ďalší deň sa oddebnili trámy a poddebnila sa horná doska. Armovanie a betonáž hornej dosky zabrala ďalší deň.


Oddebnenie hornej dosky a predopnutie mosta (vnesenie horizont. síl napnutím oceľových lán) zabrali dva dni. Po týchto úkonoch sa mohlo spustiť debnenie a nasledoval výsun segmentu. Celý proces trval 7 dní.


Fotky zo zhotovovania segmentu:
Armovanie a debnenie spod. dosky a trámov.

Armovanie a debnenie hornej dosky

Predopnutie mosta a príprava na výsun:

Vysunutie segmentu

Pri prvom výsune sa pripevnil oceľový výsuvný nos (slúžiacina redukciu namáhania mosta počas výsunu) na prvý betónový segment. Do tohto bet.segmentu sa zakotvili oceľové zarážky (prechádzajúce segmentom cez vynechanéotvory), ktoré boli spojené s výsuvnými lismi oceľovými lanami.

Hydraulické lisy na opore: Oceľovézarážky spojné s lismi ocel. lanami:


Výsuvný nos spojený s betónovým segmentom mosta:


Výsun prvého segmentu.

Po vysunutí sa začali práce na zhotovovaní ďalšieho segmentu.Keď bol hotový (po cca 1 týždni), prekotvili sa zarážky a oceľové lano.

Nasledoval výsun druhého segmentu

A tak sa tento proces (výsun - zhotovenie ďalšiehosegmentu – prekotvenie zarážok – výsun) opakoval 30 krát.


Tento postup zhotovovania je na nasledujúcich snímkach:
6.10.2005

18.10.2005

1.11.2005

29.11.2005

28.12.2005

28.3.2006 (extrémna zima zdržala výstavbu skoro o 2 mesiace)

Počas vysúvania boli na každom piliery pracovníci, ktorýmali za úlohu vkladať teflónové platne medzi most a klzné ložisko nazníženie trenia.

Most sa podrobne geodeticky sledoval a prípadnéodchylky od teoretickej trasy korigovali určení montážnici na pilieroch pomocouplatní vsúvaných medzi most a bočnú klznú platňu ložiska. Takýmto spôsobombolo možné most smerovo držať v plánovanej polohe.


Celkovo bolo uskutočnených 30 výsunov až kým mostnepreklenul celé údolie


Po dokončení celého ľavého mosta (600 m) sa výrobňa priečne presunula namiesto kde sa mal budovať pravý most. Priečny presun výrobne sa sa spravil povybudovanej dráhe pomocou hydraulických lisov. Výsuvný nos sa previezolz opačnej strany údolia opäť na začiatok a celý postup sa zopakovalznova Po dvoch rokoch viedli cez údolie už dva 600 metrové mosty.
Obr.: hotová hrubá stavba lavého mosta a polovicapravého mosta

Náročné podmienky výstavby sú zhrnuté v časti 2.
Posledný výsun sa oslávil dňa 16.5.2007






.... pár mesiacov na to každý odišiel inou cestoua väčšinu z tých s ktorými som robil som odvtedy nevidel....
Zodpovedným vedúcim celej stavby bol Ing. M. Búci, ktorý počasvýstavby oslávil svoju 50ku.....ako darček mu jeden z pracovníkov vyrobiltortu v tvare mosta.....


Foto: archív autora. Bez súhlasu nemožno preberať a uverejňovať na iných stránkach.