Zopár fotiek z výstavby Pražského obchvatu

Úloha Pražského obchvatu je rovnaká ako úloha všetkých iných obchvatov a to  vylepšenie dopravnej situácie v Prahe a jej okolí. Napriek tomu že jeho výstavba bola schválená už v roku 1963, reálne sa začal stavať až po roku 1980 a jeho dokončenie je naplánované na rok 2015. Celý obchvat bude merať 83 km s množstvom mostov a s niekoľkými tunelmi. V blogu je zopár pohľadov na úseky, ktoré som navštívil v rámci exkurzie, organizovanej firmou Valbek pre študentov odboru KDS, Stavebnej Fakulty BA a ZA .

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Obrázok blogu

Súčasťou obchvatu je aj tunel na úseku 514 (Lahovice-Slivenec) dĺžky vyše 1600 metrov. Obe rúry tunela sú už prerazené technológiou NRTM a momentálne sa buduje tvz. sekundárne ostenie.

Na obr. vidieť betónovací vozík pohybujúci sa po kaľajniciach

Obrázok blogu

Na primárne ostenie sa prichytí izolácia a následne sa pomocou betónovacieho vozíka vybetónuje sekundárne ostenie...

Obrázok blogu

Ja osobne tunely moc nemusím (prepáč Martin :-)) a tak som bol celkom rád keď sme už videli to povestné svetlo na konci.

Obrázok blogu

No a ako má vyzerať správna obuv do tunela nám predviedol jeden náš nemenovaný študent :-)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Ďalšia časť obchvatu bezprostredne naväzujúca na tento tunel je mostná estakáda s rozpätiami polí 110 metrov, ktorá sa tiahne vo výške 45 metrov nad terénom. Most sa buduje technológiou letmej betonáže.

Obrázok blogu

Pre porovnanie veľkosti si všimnite ľudí lezúcich hore po schodisku...

Obrázok blogu

Filozofia tvaru pilierov je asi takáto .... klasický oblý pilier rozrežete po výške napoly a dve vzniknuté časti odsuniete .... v konečnom dôsledku to vyzerá celkom efektne a celá konštrukcia pôsobí veľmi ľahko a elegantne.

Obrázok blogu

Pohľad z mosta na budovanú konzolu (tá žltá konštrukcia je tvz. betónovací vozík pomocou ktorého sa debnia jednotlivé úseky konzoly)

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Jednoduché a pritom veľmi pôsobivé riešenie pilierov dokazuje, že aj klasický letmo-betónovaný most môže byť pekný bez toho aby sa stavba priveľmi predražila, prípadne aby utrpela jeho statika.

Obrázok blogu

Táto estakáda pokračuje v nižšie položenom úseku mostom budovaným výsuvnou skružou.

Obrázok blogu

Hlavná časť výsuvnej kruže sa po vybudovaní jedného mosta musí preložiť na druhú stranu, čo je pri jej hmotnosti, takmer 300 ton, zložitá operácia a musí byť prevedená špeciálnym žeriavom s max. únosnosťou až 1200 ton.

Obrázok blogu

Posledný most tohto úseku obchvatu Prahy je oceľový vysúvaný most so železobetónovou mostovkou premosťujúci údolie vo výške 60 metrov.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Počas výsunu sa na redukciu ohybových momentov od vlastnej tiaže konštrukcie používa tvz. výsuvný nos pripevnený na začiatok mosta (na obr. žltá priehradová konštrukcia)

Obrázok blogu

Zaujímavosťou tohto mosta je najmä skutočnosť, že tie mohutné zvislé betónové piliere sú len dočasné (slúžia len počas výsunu) a po dokončení sa vybúrajú a ostanú len tie šikmé ... takto to vyzerá keď architektúra víťazí nad zdravým rozumom a ekonomikou. Áno most bude krajší a určite to ocenia všetky jelene čo sa tam budú prechádzať :-)

Peter Paulík

Peter Paulík

Bloger 
  • Počet článkov:  60
  •  | 
  • Páči sa:  31x

Stavebná fakulta STU - Katedra betónových konštrukcií a mostovKNIHA:Mosty na území Slovenska Zoznam autorových rubrík:  Veda a filozofiaMostyStatikaVšeličo

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,067 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu