Prečo sú výsledky také aké sú
Som presvedčený, že niektorí respondenti odpovedali na základe reálnej skúsenosti. Väčšinou zlej, na základe spolužitia s rómskou minoritou žijúcou v segregovaných osadách napríklad v dôsledku kriminality, ktorá je vo veľkej miere spätá s chudobou. Rozumiem ich postoju, no súčasne tvrdím, že je práve dôsledkom neriešenia rokmi nakopených problémov, ktoré nám dnes prerástli cez hlavu a narástli do obrovských rozmerov. Zlyhali politici, ktorí sa radšej venovali sladkým rečiam, no nikdy tomuto problému nedali takú váhu, akú by si bol zaslúžil.
Druhou skupinou, ktorá sa často objavuje v takýchto prieskumoch sú ľudia bez reálnej a priamej skúsenosti. O to viac sú ovplyvnení verejným diskurzom. Politické strany, ktoré mali mnoho rokov a niekoľko funkčných období vlád, ktorých boli súčasťou na to, aby s tým niečo urobili sa dnes predbiehajú v tom kto ostrejšie pomenuje stav. Pomenovania, ktoré používajú ich „vyviňujú“ tým, že hádžu všetku vinu na „neprispôsobivých“ občanov. Robia z toho fatálny a neriešiteľný problém a šíria ovzdušie negatívnej atmosféry a pocitu frustrácie. Opäť neriešia podstatu a skutočný problém a navyše sú zodpovední za rastúcu mieru hnevu a nenávisti v spoločnosti.
Najvyšší čas konať, inak prídu extrémisti
Myslím, že dnes už nemáme čas otáľať s riešeniami, nemôžeme si dovoliť ani ignorovať tú plazivo šíriacu frustráciu, z ktorej ako vyplýva i zo spomínaného prieskumu začínajú čoraz viac ťažiť extrémistické sily na Slovensku. Je čas konať a nielen rozprávať!
Preto sme sa pustili do reformy a do konkrétnych riešení
Aj preto aby nevyhrala nenávisť a strach na Slovensku. Aj preto, aby sme budovali konečne pozitívny príbeh na Slovensku v prípade rómskej minority a zabezpečili tak všetkým občanom pokojné spolužitie so svojimi susedmi.