Stačilo vyhnať mafiu od válova a zachránili sme milióny.

Európsky úrad pre boj proti podvodom OLAF označil Slovensko za krajinu s najväčšou mierou nezrovnalostí v eurofondoch.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Po voľbách sa tento trend v súvislosti s podozrivým čerpaním eurofondov začal meniť. Čomu to pripisujete?

Myslím, že ľudia nezabudli na Ficovu kamarátku “našu Ľubku” grófku Roškovú zo Zemplína, ktorá poberala agrodotácie aj na betónové parkovisko či letisko, alebo najvyššiu štátnu radkyňu Roberta Fica Troškovú, ktorú dosadila do jednej z najvyšších funkcií talianska mafia, ktorá taktiež parazitovala na agrodotáciách. Slovensko bolo krajinou, kde aj kvôli korupcii v eurofondoch, surovo zavraždili novinára. Oprávnene Slovensko patrilo medzi najhorších. 

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stačilo vyhnať mafiu od válova a zachránili sme milióny. Kým za čias vlád Fica a Pellegriniho bolo každé štvrté-piate euro použité podvodne, resp. podozrivo, hneď po výmene vlády klesli odhalené podvody na Slovensku až o 20%.  

V Bruseli ste sa stretli aj so šéfom Európskeho protikorupčného úradu OLAF Villeom Itäläom. Hovorili ste aj o Slovensku?

S pánom Itäläom sme debatovali aj o situácii na Slovensku, aj o daňových rajoch, ktoré využívajú mnohí slovenskí špekulanti. Ján Kuciak písal o kauze Panama Papers, kde si špinavé peniaze v daňových rajoch prepierali ľudia blízki SMERu ako napríklad Ficov kamarát a oligarcha Miroslav Výboh. Po piatich rokoch od Panama Papers vychádza na povrch Pandora Papers, v ktorej je zapletených 40 Slovákov, medzi nimi osoba úzko napojená na známeho oligarchu a osobného priateľa Fica Jozefa Brhela, ktorý je dnes väzobne stíhaný aj za predražené štátne zákazky. Zlodeji za Fica a Pellegriniho hľadali cestičky ako preprať nakradnuté peniaze v daňových rajoch. Chcem im odkázať, že v base je stále dostatok miesta pre tých, ktorí tam zatiaľ nie sú, no mali by byť.

Skryť Vypnúť reklamu

Z plenárneho zasadnutia EP - Nárast extrémizmu a rasizmu v Európe
Z plenárneho zasadnutia EP - Nárast extrémizmu a rasizmu v Európe (zdroj: Európsky parlament)

Pomôže podľa vás v boji proti korupcii aj novovzniknutá Európska prokuratúra, alebo ju vnímate ako duplicitný orgán?

Slovensko má skúsenosť s obdobím, keď bola prokuratúra napojená na mafiu, je preto dobré, že máme Európsku prokuratúru, ktorá je garantom objektívneho vyšetrovania. Len nedávno začala vyšetrovať napríklad pochybnú kauzu Pellegriniho a Rašiho, ktorá sa týka utajovaného IT projektu za vyše 50 miliónov eur. Verím, že sa v spolupráci so slovenskými vyšetrovacími orgánmi podarí nastoliť spravodlivosť.

Mnohí vyčítajú, že sa očista Slovenska, o ktorej hovoril aj líder vášho hnutia OĽaNO Igor Matovič, deje pomaly.

Skryť Vypnúť reklamu

To, čo tu napáchali vlády Fica a Pellegriniho za 12 rokov sa, žiaľ, nedá zvrátiť a očistiť ani za rok či dva. Slovensko je dnes na dobrej ceste, opäť získava dôveru zahraničných partnerov a inštitúcií.

Pozostatky mafie sú však stále súčasťou systému, príkladom toho sú štyria obvinení vyšetrovatelia, na ktorých pozostatky mafiánskych chápadiel zostrojili obvinenie, podľa Krajského odvolacieho súdu boli tieto obvinenia neopodstatnené.

Nachádzame sa v bode zlomu, ak chce Slovensko dokončiť očistu štátu od mafie, nemôže zastať na polceste. Tí, ktorí mafiu podporovali, urobia všetko preto, aby svoje zadky a nakradnuté peniaze zachránili pred spravodlivosťou.

Skryť Vypnúť reklamu

Fico a Pellegrini sa dnes boja a kvôli vlastnej záchrane sa neštítia zneužiť dôveru zúfalých ľudí, ktorých burcujú proti opatreniam. Fico je ochotný riskovať zdravie a životy občanov len kvôli tomu, aby neskončil v base.

Slovensko potrebuje Igora Matoviča. Omnoho viac ako pred voľbami ho potrebujeme práve dnes. Vo vláde nie je väčší garant boja proti korupcii ako Igor Matovič, ktorý holými rukami 10 rokov bojoval proti zločincom, čím ohrozoval seba a svoju rodinu.

Z plenárneho zasadnutia
Z plenárneho zasadnutia (zdroj: Európsky parlament)

Ste známy aj bojom proti extrémizmu. Ako vnímate situáciu po dvoch rokoch vášho mandátu?

Extrémizmus je na vzostupe. Pomáhajú mu dezinformácie, hoaxy a klamstvá najmä na sociálnych sieťach. Rozumiem, že mnohým sa po roku pandémie žiada hlasno vyjadriť nesúhlas s nepopulárnymi opatreniami, nemôžeme však dovoliť, aby zlosť zatienila ľuďom oči a začali veriť neofašistom a populistom. 

Extrémisti robia dnes to isté, čo robil kedysi Hitler, priživujú sa na nešťastí a hovoria ľuďom to, čo sa im páči a nie to, čo je potrebné. Pod rúškom ľúbivých slov, šíria nenávisť, štvú ľudí a popri tom získavajú na popularite.

Ambíciou Fica, Kotlebu, Pellegriniho, Mazureka nie je zachraňovať zdravie či životy našich občanov. Nemajú ambíciu postarať sa o to, aby mali ľudia prácu či dôstojný život. Ich jedinou ambíciou je dostať sa k moci, po ktorej túžia a urobia preto všetko.

Dotkli sa útoky extrémistov aj vás osobne?

Ako etnický Róm som častým objektom rôznych útokov. Vyhrážky o fyzickej likvidácii mňa a mojej rodiny zašli tak ďaleko, že sme museli mať policajnú ochranu pred tými istými extrémistami, ktorí dnes burcujú ľudí proti opatreniam. Nikomu neprajem, aby mal strach o bezpečnosť a budúcnosť svojich vlastných detí.

Je nevyhnutné, aby sme sa postavili k tým, ktorí šíria ideológiu fašizmu a extrémizmu ako ku zločincom. Fašizmus nemá nič spoločné so slobodou slova. Fašizmus je zločin.

Peter Pollák

Peter Pollák

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  12x

Poslanec Európskeho parlamentu (kandidát za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti).Terénny pracovník, občiansky aktivista, vysokoškolský pedagóg, bývalý splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity, prvý a až donedávna jediný rómsky poslanec v novodobom parlamente.Po parlamentných voľbách 2016, aj vzhľadom na ich výsledky, som začal ešte aktívnejšie chodiť medzi mladých ľudí, zorganizoval som viac ako 300 diskusií so stredoškolákmi aj vysokoškolákmi, kde otvorene hovoríme o extrémizme a rómskej komunite. Organizujem pravidelné podujatia spojené s darovaním krvi bez rozdielu, či si Róm alebo neróm – Krv máme všetci rovnakú. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu