Good Idea, Poor Result.

O tom kam patríme, či sa sami seba zbytočne nebojíme a že náš hospodársky úspech a vyššiu životnú úroveň musíme stavať na zdravom poznaní samého seba, ste si mohli prečítať v mojom prvom blogu. Teraz uvažujme o kus ďalej.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Good Idea Slovakia - nový branding Slovenska občasne na nás doma srší z médií a v spojitosti s rôznymi podujatiami alebo aktivitami. Úprimne, neviem koho nejako zásadne oslovila táto komunikácia a aké percento divákov alebo účastníkov pochopilo, o čo v celom koncepte brandingu Slovenska ide a v čom nám môže pomôcť. Predovšetkým nám doma, nie v zahraničí. 

Ale pozor! Za konečným výsledkom, ktorým sa stala táto nová značka Slovenska, sa skrýva viacero hodnotných štúdií, vytvorených priamo alebo za pomoci zdatných a skúsených odborníkov z rôznych oblastí. Výsledkom týchto prác nie je len nové logo, ale výsledkom je správa. Správa s veľkým "S" (lepšie by sa mi sem hodilo slovo "Message"). Viete ktorá Správa ? Nuž problém je, že pokiaľ si štúdie so záujmom neprečítate, Správa sa k Vám doma veľmi nedostane. Tie štúdie sú o nás. O našich plusoch a mínusoch, silných a slabých stránkach, ktoré máme zakódované v hĺbke kostí, ale ktoré sa na nás aj stáročiami nalepili. O našich ohrozeniach ale aj príležitostiach, ktoré ešte len čakajú na to, aby sme ich využili. Analýzy sú výborné, odborné a nestranícke (ápropo, nájdete ich na web stránke Ministerstva zahraničných vecí). Škoda, že si nikto z vládnych dejateľov nedal tú námahu, aby nám ich obsah a ich výsledok jednoduchým jazykom pretlmočil a trochu nám ich "natlačil" do hlavy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Oficiálnou Správou je - veľmi hutne povedané - že, Slovensko je krajinou s potenciálom, a našimi nosnými charakteristickými črtami sú vitalita, rozmanitosť, vynachádzavosť a svojráznosť. Súhlasíte? Ja áno, aj keď mi naskakuje husia koža z týchto zložitých slov a neviem ako by som ich vysvetľoval deťom v škole. Keď sme krajinou s potenciálom, znamená to tiež, že náš veľký potenciál ešte veľmi nevyužívame ? Vitalita - to je nejaký francúzsky šampón? Rozmanitosť beriem - a nech je našim potenciálom na rozvoj a nie na glajchšaltovanie. Vynachádzaví sme neskutočne, čo my dokážeme s Eurofondami, to sa nepodarí hocikomu. A svojrázni - tak to teda áno - hojahej ! 

SkryťVypnúť reklamu

Nuž, po preštudovaní analýz som pochopil správu inak.

Sme krajina ktorá má na viac. Ľudsky aj ekonomicky. Vieme sa obracať v ťažkých časoch a zapnúť naplno. Sme krajina kontrastov, ktoré by však mali byť našou výhodou a nie dôvodom na hľadanie ďalších Prečo nie a Ako sa to to nedá. Rozmanitosť by nás mala spájať a nie rozdeľovať. Sme kreatívni a vieme sa vynájsť aj v zdanlivo neriešiteľnej situácii. Sme trošku excentrickí, možno nie vždy uhladení a nie vždy radikálne priebojní ako väčšie národy Európy. Ale sme tu a vieme sa presadiť svojou vlastnou cestou. A teraz nemyslím na presadenie sa u manželky v kuchyni pri varení kapustnice alebo u šéfa v diskusii o mieste konania vianočného večierku.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorím o hospodárskom úspechu. O našej ceste k nemu. O vysokej životnej úrovni porovnateľnej so západoeurópskymi krajinami. O hľadaní a nájdení našej vlastnej cesty k zmene štruktúry hospodárstva, rastu jeho výkonnosti, rastu produktivity práce, celkove nadpriemernému hospodárskemu rastu, k vysokým dôchodkom, k plnému rozpočtu, k dobrému zdravotníctvu a školstvu. 

PS: ľahké to nebude, ale ideme na to. Nabudúce znovu k hospodárstvu. 

 . 

Peter Sádovský

Peter Sádovský

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som ekonóm, venujem sa manažmentu, doprave, hospodárstvu a financiám. Viac ako desaťročie som riadil významnú slovenskú dopravnú spoločnosť, predtým som sa dlhé roky pohyboval v oblasti financií a obchodu, doma aj v zahraničí. Zastupujem tiež slovenských dopravcov pri medzinárodných odvetvových organizáciách. Som presvedčený, že Slovensko má na to, aby bolo plnohodnotnejšou súčasťou vyspelej Európy, ako je tomu dnes. Nielen na papieri, ale aj v skutočnosti - svojou víziou, hodnotami, moderným hospodárstvom, dobrým podnikateľským prostredím a v konečnom dôsledku dobrými platmi a vysokou životnou úrovňou. Poďme však pre to niečo urobiť, samé to nepríde. Začnime odtiaľ, že budeme ťahať na Slovensku za jeden povraz. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
SkryťZatvoriť reklamu