Populistický extrémista Junior

Populista, zahnaný do kúta, vie reagovať len jedným spôsobom. Prebiť somarinu, ktorá nezabrala, ešte väčšou somarinou. Zapamätajme si to, keď budeme dešifrovať konanie populistických extrémistov a predpovedať ich budúce kroky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Majstrom populizmu je u nás strana Smer, sama sa k tomu priznáva. Nepridávam slová "sociálna demokracia", lebo strana Smer nie je žiadna sociálna demokracia a najmä preto, lebo toto zavádzanie slovami je u nás vo veľkej móde a politikmi sa obratne zneužíva (trochu sa v tomto blogu pohrám so slovenčinou, tak ak Vás to nebude baviť, vypnite ma a nečítajte). 

Naši majstri populizmu majú v jednej spriatelenej koaličnej strane mimoriadne usilovného žiaka. Nazvime ho Junior. Junior sa naučil, že ak chce vyrásť a chce byť úspešný, musí ako každý dobrý žiak raz prekonať svojho majstra - a teda vymyslieť ešte väčšiu somarinu ako majster. Juniorovej strane dramaticky klesajú preferencie pár dní pred voľbami. Tak ide zachrániť situáciu a ide vymýšľať, čo svet ešte nevidel. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Strana SNS ide pár dní pred voľbami iniciovať zrýchlené legislatívne konanie na veľmi závažnú celospoločenskú zmenu - zrušenie diaľničných známok. Asi jej nevadí, že:

- diaľnice a rýchlostné cesty, ktoré súrne potrebujeme, si pýtajú ďalšie peniaze a každé euro je dobré

- zrušením diaľničných známok príde Národná diaľničná spoločnosť asi o 80 miliónov eur ročne

- štrajkujúci dopravcovia chceli na svoje lepšie podnikanie po 10 rokoch od prvého štrajku iba 30 miliónov eur ročne, ale už sa nedalo, lebo bol uzatvorený rozpočet a Národná rada už nezasadá

- diaľničné mýto končí z polovice v súkromných rukách a na cesty ide menej ako 10 % z vybraného mýta, pričom čiastka vybraného mýta za 10 rokov, ktorá šla do ciest, sa rovná približne sume vybranej na diaľničných známkach za 1 rok

SkryťVypnúť reklamu

- 4 roky vlády sa o cesty vôbec nezaujímala, ale teraz ju z nejakého dôvodu strašne zaujímajú, chce postaviť diaľnice "za 2-3 roky" a začne sa rušením diaľničných známok

- zrýchlenie budovania diaľnic, zrýchlenie stavebného konania a verejného obstarávania, aby sme stavali rýchlejšie, má v programe napríklad strana Za ľudí, ale už ďalší x-tý termín dokončenia diaľnic lacno sľubovať nebudeme

- NDS práve vyhlásila, že v novom výberovom konaní na dodávateľa tunela Višňové by chcela tunel ukončiť v roku 2023 (ak správne počítam: 2023 mínus 2020 je 3, a teda v sci-fi scenári bude diaľnica hotová najskôr za 3 roky).

SkryťVypnúť reklamu

TOTO je populistický extrémizmus a kto toto tlačí, je POPULISTICKÝ EXTRÉMISTA. 

Dovoľte zaviesť tento nový termín - POPULISTICKÝ EXTRÉMISTA. Vy už budete vedieť, kde ho použiť. 

Ešte trochu k tej avizovanej slovenčine.

Máme teda nový termín - "populistický extrémista". Zapamätajme si ho, ešte sa hodí. Môže sa to zdať ako slovný nezmysel, nuž ale čo je to napríklad liberálny fašista ? 

Počuli ste v poslednej dobe slovo "hyperbola"? Keď ho niekde uvidite, kľudne si ho preložte ako "bohapusté klamanie bez mihnutia oka".

Pamätáte si slovo "zdražovanie" ? Pre tých, čo si nepamätajú, za socializmu boli pevné ceny. Áno, najmä tí mladí, počujete dobre. Ceny tovarov a služieb boli nemenné a upravovali sa manuálne raz za niekoľko rokov, centrálne z vrchu štátu, po odobrení vládou a stranou, a to iba smerom hore. Zlacňovanie žiaľ chýbalo, ako aj rôzne zaujímavé zľavy na tovary a služby. Toto sa za socializmu nazývalo "zdražovanie". V trhovej ekonomike, ktorú máme dnes, zdražovanie neexistuje. Ceny určujú výrobné náklady a dopyt a ponuka po tovaroch a službách. Zvýšiť alebo aj znížiť vybrané regulované ceny Vám dnes môže iba špecializovaný úrad, napríklad u elektriny alebo vody. 

SkryťVypnúť reklamu

"Vlaky zadarmo" neexistujú. Všetko ide z nášho spoločného vrecka, z nášho jedného veľkého bankomatu. Vlak zadarmo je len jedna obrovská 100%-ná zľava a rôznych zliav v doprave je veľké množstvo. Keď bude čokoľvek "zadarmo", zaplatíme to všetci z iného priečinka nášho spoločného bankomatu.

Záverom: poriadne si zapamätajme slovo "ZADARMO". Časy populistického extrémizmu ešte nemáme za sebou. Už máme zdravotníctvo zadarmo, školstvo zadarmo, vlaky zadarmo, obedy zadarmo. Keď Vám niekto bude sľubovať niečo nové "zadarmo", skúste pýtať ešte viac. Napríklad "dane zadarmo", alebo ešte lepšie "všetko zadarmo". Uvidíme, ako sa s tým populistickí extrémisti popasujú. Možno raz a navždy dajú pokoj a už im nikdy neuveríme. 

Peter Sádovský

Peter Sádovský

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som ekonóm, venujem sa manažmentu, doprave, hospodárstvu a financiám. Viac ako desaťročie som riadil významnú slovenskú dopravnú spoločnosť, predtým som sa dlhé roky pohyboval v oblasti financií a obchodu, doma aj v zahraničí. Zastupujem tiež slovenských dopravcov pri medzinárodných odvetvových organizáciách. Som presvedčený, že Slovensko má na to, aby bolo plnohodnotnejšou súčasťou vyspelej Európy, ako je tomu dnes. Nielen na papieri, ale aj v skutočnosti - svojou víziou, hodnotami, moderným hospodárstvom, dobrým podnikateľským prostredím a v konečnom dôsledku dobrými platmi a vysokou životnou úrovňou. Poďme však pre to niečo urobiť, samé to nepríde. Začnime odtiaľ, že budeme ťahať na Slovensku za jeden povraz. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu