Každý novinár si nájde v igelitke reklamné predmety - zapaľovač a fľašu dobrého vína s logom vládnej strany a precízne vypracovaný zoznam otázok s láskavou prosbou o dodržiavanie scenára tlačovky. Všetkých poteší originálne prekvapenie - nová spoločenská hra Plísniaci v darčekovom balení. V škatuli je sada so šípkami a terče s podobizňami nenávidených opozičných lídrov. Keď hráč trafí terč, vyobrazený nepriateľ nasadí bezmocný vystrašený výraz a skríkne: „Nouplís" a všetci hráči a diváci sa tešia. Najsmiešnejší je Bugár, ale aj Sulík ujde. Šašo!

Zdroj: www.kalerab.sk
Hlavné slovo má pán predseda. Začína sebavedome vyratúvať úspechy v zdravotníctve: „Podarilo sa nám zabrániť zisku zdravotných poisťovní. Niečo nás to bude stáť, ale sú to dobre investované peniaze. Teraz chceme čím skôr vytvoriť monopol jednej štátnej zdravotnej poisťovne. Najskôr však musíme nejako vyhnať z krajiny tie holandské príživnícke svine, čo nám tu vyjedajú zo spoločného hrnca ťažko zarobené peniaze našich občanov. Ešte neviem, ako to urobíme a koľko to bude stáť, ale už teraz viem, že nech zaplatíme koľkokoľvek miliárd, bude to výhodné. Mňa osobne to nebude stáť nič, ale na mne nezáleží. Veď zdravie našich občanov, najmä tých najchudobnejších a sociálne slabých, nám za to stojí. Ja som právnik, preto súcítim aj s advokátmi, tým predsa tiež treba dať zarobiť. Vaše otázky, prosím!".
Peter Čiernik z TA3: „Pán premiér, ako bude vyzerať organizácia jedinej zdravotnej poisťovne?"
Predseda: „Vidím, že máte dobré informácie. Bude sa naozaj volať výstižne Jediná zdravotná poisťovňa a bude mať pobočky všade, aby bola čo najbližšie k občanovi a asi 35 000 až 40 000 zamestnancov. Títo ľudia budú starostlivo vyberaní a preverovaní, dobre platené miesto si musia naozaj zaslúžiť.
Reportérka v okuliaroch z RTVS: „Ide o pomerne veľký počet zamestnancov. Ako ich vôbec nájdete a kde na to vezmete peniaze?"
Predseda: „Najskôr by som chcel povedať, ak ste to ešte nepočuli, že sa nebudem nikomu ospravedlňovať, že sme vyhrali voľby. Ja skutočne nemôžem za to, že ma ľudia majú radi. A teraz k vašej otázke. Naša nezávislá poradenská firma Gorila Consulting vypracovala prísne utajený projekt Zdravie nie je biznis, ktorý je súčasťou generálnej línie našej strany a vlády s názvom Smerom k istotám.
Vychádzame zo všeobecnej požiadavky odbornej aj laickej verejnosti, že do zdravotníctva treba napumpovať viac zdrojov. Aby ste to pochopili aj vy, idioti, pardón, novinári, poviem to takto. Všetci vieme, že na Slovensku stúpa nezamestnanosť a v niektorých odvetviach skutočne musíme robiť radikálne škrty. Veď je kríza, a tú sme predsa nezavinili my.
Vezmite si napríklad učiteľov. Sú drzí, chce sa im štrajkovať a už pomaly ani nemajú koho učiť. Keď prepustíme 15 000 učiteľov, ušetríme v rezorte školstva nemalé peniaze a zamestnáme ich v Jedinej zdravotnej poisťovni. Tým získame kvalifikovaných pracovníkov, ktorí by sa inak doma nudili alebo by sa nám bezcieľne potulovali po školách. Podobná situácia je aj v nemocniciach, vo vede a na železnici. Samozrejme, prísny výber bude spočívať v dokonalom prelustrovaní lojality a rodokmeňa záujemcu.
Prednosť budú mať uchádzači, blízki alebo aspoň vzdialení príbuzní členov našej strany alebo sympatizantov. Každý uchádzač sa musí preukázať písomným odporúčaním od významného člena našej strany, prípadne miestneho farára. Financovanie pôjde z eurofondov a od sponzorov. Uvedomte si, že v Bruseli vládnu socialisti - naši kamaráti, ktorí vedia pochopiť, že do dobrého projektu sa oplatí smerovať peniaze daňových poplatníkov Európskej únie, preto nás to nebude stáť až tak veľa peňazí. Pre zamestnancov plánujeme priemerný mesačný plat okolo 1 500 €, vrátane 1 600 členov výkonného manažmentu. Je tu aj ďalší priaznivý dopad pre Sociálnu poisťovňu. Čím viac lepšie platených zamestnancov platí odvody, tým je príjem Sociálnej poisťovne vyšší."
Otázka denníka Pravda: „Kto bude dozerať na spôsob hospodárenia a efektívny chod celej inštitúcie?"
Predseda: „Bejby, veď ty nie si analfabet, nevieš čítať otázky? Čakal som, že budeš rýpať, Bejby. Zastav sa potom u Roba na koberci. A teraz k transparentnosti. Kontrola bude nepriestrelná. O fungovaní poisťovne bude rozhodovať pre istotu až 100-členné predstavenstvo, dozorná rada s 50 členmi bude na všetko dohliadať a kontrolovať všetky finančné toky. Uvedomte si, že pôjde o veľkú zodpovednosť, preto všetci títo ľudia budú len z našich najvyšších kruhov. Nechcem predbiehať, lebo neviem, koho nám schváli Jaro, veď on tomu dobre rozumie a pozná ľudí."
Bejby: „Aké budú platy týchto 150 členov predstavenstva a dozornej rady?"
Predseda: „Chceš sa prihlásiť, Bejby? Asi ťa sklamem, nebudú dostávať žiadne platy."
Bejby (vypleští oči): „Žiadne platy? A z čoho budú žiť? Budú pracovať a rozhodovať zadarmo?"
Predseda: „Oficiálne budú dostávať len diéty."
Bejby: „Len diéty? A koľko?"
Predseda: „1000 eur denne. Vyhneme sa tak povinným odvodom a ušetríme, chápeš? A ešte budú mať, čo si kto uchmatne. No nie je to geniálne?"
Predseda si otvorí ďalšiu fľašu svojej obľúbenej kokakoly a trpezlivo počúva ďalšiu otázku.
Reportér z denníka RSS: „Pán premiér, myslíte, že k dosiahnutiu vašich cieľov v zdravotníctve bude stačiť vytvorenie jedinej zdravotnej poisťovne? Nemal by sa zisk zakázať aj nemocniciam, lekárňam, farmaceutickým výrobcom a distribútorom? A čo dodávatelia lekárskych prístrojov? Tí predsa tiež majú tučné zisky."
Predseda: „Počujem, že máte dobré informácie, keď sa tak kompetentne pýtate. Nielenže zakážeme zisky, ale postupne celé zdravotníctvo bude riadené z jedného centra. Zdravie predsa nie je biznis!"
RSS: "Chcete povedať, že podľa vzoru zdravotných poisťovní zoštátnite a zmonopolizujete aj nemocnice, farmaceutický veľkoobchod a podobne?"
Predseda: „Jasné, že áno. Nevieme síce, koľko to bude stáť a čo presne z toho bude mať pacient, ale rozhodne ideme do toho, pretože sa to určite oplatí. Ide však o dlhodobý proces. Vezmite si také lekárne. Dnes väčšina lekární patrí jednej finančnej skupine. Počkáme, kým bude mať v rukách aspoň 80% lekární, potom ich štát výhodne odkúpi a zvyšok vyvlastníme podobne ako pozemky pod diaľnicami. Veď o to nám postupne všetkým ide."
Nezávislý novinár Pamír: „Pán predseda, vaše riešenia sú také skvelé a originálne, že pravdepodobne nemajú v celom svete obdobu. Kde beriete inšpiráciu a podnety k takým štátnickým činom?"
Predseda: „Ďakujem za uznanie. Cítime podporu od našich voličov a energiu čerpáme od ľudí, ktorí nás majú radi. Možno som vám to ešte nehovoril, ale my sa skutočne nebudeme ospravedlňovať za to, že sme vyhrali voľby. Keď si nejaký zlepenec myslí, že pustíme do gatí, to je hlboký omyl. Ale k vašej otázke. Inšpiráciu čerpáme od niektorých popredných anglosaských, kubánskych, ale aj ruských autorov. Za všetkých spomeniem len niekoľko významných svetových osobností, ktoré ma ovplyvnili: George Orwell, Joseph Heller, Ernesto Che Guevara, Vladimír Uľjanov."

Zdroj: www.kalerab.sk
Do konferenčnej sály vstúpi starý ujo v slušivom poľovníckom oblečení so stopami čerstvej krvi na rukávoch a puškou ležérne prevesenou cez plece. Všetci prítomní povstanú a predseda s prívetivým úsmevom privíta prezidenta hlavy štátu: „Vitajte, pán prezident, už sme si mysleli, že neprídete."
Prezident sa po celodennej drine blahosklonne usmieva: „Idem priamo z poľovačky, priatelia." Vytiahne demižón a poponúka všetkých prítomných. Tlačovka sa prirodzene mení na uvoľnenú zábavu tak, ako sa to medzi priateľmi patrí.
Ďalší priebeh nočného programu nemôžeme prezradiť, pretože by sme porušili režim "Prísne tajné!". Z publikovateľných informácií môžeme prezradiť len to, že témou budúcej tlačovky bude pripravovaný nový zákonník práce, pomocou ktorého sa zníži nezamestnanosť v našej krajine až na nulu, čím zrazí zlepenec na kolená. Môžem vám sľúbiť, že sa to dozviete ako prví, ale o tom až nabudúce.