Po n+1 tom stlačení trojkombinácie ctrl+alt+del som sa rozhodol pre radikálne riešenie. Na svoj notebook som sa rozhodol nainštalovať LINUX. Áno, o tých zázračných piatich písmenách znamenajúcich bezpečnosť, stabilitu a pokoj od okien som počul či čítal neskutočne veľa. Avšak napriek tomu som sa nikdy predtým neodvážil LINUX vyskúšať. Bál som sa konzoly, bál som sa neznámeho prostredia. No riskol som to a dnes neľutujem.
Keďže som bol "linuxový panic", (: chcel som čo najviac "user-friendly" distribúciu. Voľba padla na UBUNTU. Tuším to znamená niečo ako "človek" v nejakom africkom nárečí a môžem potvrdiť, že prístup vývojárov je naozaj ľudský. Už na začiatku treba povedať, že táto distribúcia je úplne ZADARMO, dá sa stiahnuť na tejto stránke.
Ak máte pomalší internet, nie je problém na stránke vývojárov vyplniť formulár a onjednané CD (DVD) Vám pošlú zadarmo až domov. Dodacia lehota je približne 3 týždne a príde vám preistotu rovno rovnakých 5 CD (DVD), aby ste UBUNTU mohli rozdať aj priateľom. Inštalácia prebehla úplne bezproblémovo, je plne lokalizovaná do slovenčiny, rovnako ako celý systém. Po inštalácii Vás čaká prvé spustenie a šok. (: Príjemný. (: čakali ste konzolu, nanajvýš neohrabané grafické užívateľské prostredie a ono na Vás vykukne pekné prostredie nie nepodobné tomu, na ktoré ste zvyknutí z Windows. Avšak s jedným rozdielom: či už používate štandardné grafické prostredie GNOME, alebo KDE (distribúcia KUBUNTU), máte oveľa širšie možnosti personalizácie.
Môžete si priamo v systéme meniť vlastnosti okien, klávesové skratky, či kompletne prekopať menu podľa Vašich požiadaviek. Mnohí sa iste obávajú nedostatku aplikácii pre "LINUX".
UBUNTU je postavené na Debianovom jadre, preto je možné používať všetky balíčky určené pre Debian. Na internete existuje obrovské množstvo voľne šíriteľného software určeného pre tieto systémy, ktorý spoľahlivo nahradí (a v mnohých príkladoch prekoná) doteraz používané alternatívy pre Windows. Spomeniem len niekoľko príkladov, ktoré používam ja: Namiesto WinAmp-u používam rovnako dobrý (a vzhľadom takmer identický) prehrávač XMMS (je plne lokalizovaný do slovenčiny), namiesto kancelárskeho balíku MS Office je tu Open Office, ktorý zvláda všetky MS formáty a je plne lokalizovaný. Namiesto WinRaru je priamo v systéme implementovaná aplikácia "file-roller", ktorá zvláda ako bežné typy archívov známe z Windows, tak aj z Linuxového svetu, prirodzene.No a keďže sa pomerne často vŕtam v grafike, príjemne ma prekvapila prítomnosť grafického editoru GIMP, ktorý je dokonalou alternatívou Adobe Photoshop-u.
Po určitom čase, čo túto distribúciu používam, by som už naspäť na XP-čka neprešiel.
Možno to vyznieva ako jednoznačná propagácia, avšak po dlhom čase strávenom s oknami som bol, mierne povedané, rozladený a preto nechám na každom z Vás, či vyskúšate niečo iné.
Chcem len, aby každý vedel, že existuje výborná alternatíva. (:
A nakoniec? Vidím, že ste už nedočkaví otázkou, či mi niekedy UBUNTU "zamrzlo"? (: Odpoveď je prostá: Nie.
Ak sa niekto odváži vyskúšať tento systém, mal by vedieť, že existuje početná komunita ľudí, ktorí mu radi pomôžu s jeho prípadnými problémami ohľadom UBUNTU.
ubuntufórum
ak Vám nerobí problémy angličtina, je tu aj on-line návod na najčastejšie otázky:
návod
13. apr 2006 o 17:20
Páči sa: 0x
Prečítané: 1 737x
DLHODOBÉ POUŽÍVANIE: Ubuntu Linux (skúsenosti a postrehy)
skúsenosti používateľa distra UBUNTU po 3 mesiacoch aktívneho testovania (:
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(5)