Asociácia bývalých spravodajských dôstojníkov (ABSD) robí už štyri roky neoceniteľnú osvetu. Búra mýty, vyvracia romantické predstavy a koriguje nekompetentné pohľady na činnosť spravodajských služieb. Politici a novinári, ktorí o týchto zložkách najčastejšie rozprávajú/píšu a sú aj hlavnými šíriteľmi neraz skresleného obrazu o ich fungovaní, úsilie ABSD - napriek zdvorilému pozvaniu - vytrvalo ignorujú. Nemožno im to mať za zlé, je to ich slobodná voľba. Na druhej strane je legitímne konštatovanie, že ide o nevyužitú príležitosť hlbšie pochopiť problematiku, ku ktorej sa s malou znalosťou, ale o to väčšou razanciou vyjadrujú.
ABSD zorganizovala 8. decembra už štvrtý ročník odborného sympózia. Tentokrát pod názvom Národné versus nadnárodné záujmy v činnosti spravodajských služieb. Už tradične s príspevkom vystúpil bývalý riaditeľ českej rozviedky Petr Zeman (Naše zájmy nejsou totožné aneb Jak malé národy dospívaly k realitě). Jeho referáty sú vždy kultúrnou udalosťou. Neoceniteľná je Zemanova bádateľská práca v oblasti spravodajskej terminológie, ktorá dosahuje svetovú semiotickú úroveň.
Za zmienku stojí aj účasť bývalého pracovníka českej kontrarozviedky Jana Schneidera (Politické záujmy v činnosti spravodajských služeb), penzionovaného diplomata a spravodajcu Miroslava Polreicha (Zpravodajské služby jako tmelící prvek nadnárodních zájmu), expremiéra a prominentného člena ABSD Jána Čarnogurského (Spravodajstvo v ére nadnárodných organizácií), finančného riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Martina Barta (Ako sa rieši vzťah národného a nadnárodného vo finančnom sektore a čo z toho vyplýva pre spravodajské služby) a analytika Milana Žitného (Krátky pohľad na národné a nadnárodné záujmy v činnosti spravodajských služieb po afére Wikileaks). Nie je cieľom tohto blog spotu rozoberať jednotivé vystúpenia a hodnotiť pohľady na riešenie ambivalentného vzťahu národných a nadnárodných záujmov v práci tajných služieb. Prípadní záujemcovia si ich môžu nájsť v zborníku zo sympózia, ktorý ABSD čoskoro vydá, prípadne sa inou formou oboznámiť s tvorbou uvedených autorov.
Kým v minulosti sympóziá ABSD poctili svojou účasťou spravodajské veličiny z Veľkej Británie či Maďarska, tento rok sa do diskusie zapojil zakladateľ a exriaditeľ chorvátskej služby (HIS), syn legendárneho chorvátskeho prezidenta - Miroslav Tudžman. Z viacerých kuloárnych hodnotení jeho príspevku (mal rovnaký názov ako celé podujatie) vyplynulo, že jeho názory boli v niektorých ohľadoch možno kontroverzné, v každom prípade však inšpiratívne. V kontexte účasti Miroslava Tudžmana na sympóziu ABSD sa javí neúčasť médií ako dvojnásobne nevyužitá príležitosť. Bývalý šéf chorvátskej služby je nielen vzdelaný, rozhľadený, informovaný a má cenné poznanie o udalostiach v bývalej Juhoslávii z prvej polovice 90-tych rokov, ale je aj ochotní otvorene diskutovať. Aj o citlivých témach. Bez predsudkov.
Pri najbližšom suverénnom hodnotení činnosť tajných služieb či občianskej vojny v bývalej Juhoslávii alebo inej chúlostivej témy by média mohli aspoň na sekundu zaváhať a v duchu počítať, koľko podobných príležitostí premárnili.
Zvláštne ocenenie si zaslúži Igor Cibula, predseda ABSD a bývalý riaditeľ rozviedky Slovenskej informačnej služby, ktorý každoročne neúnavne venuje množstvo energie príprave a organizácii sympózií o spravodajskej problematike.
Veľká vďaka patrí Jaroslavovi Ivorovi, dekanovi Fakulty práva Paneurópskej vysokej školy v Bratislave, ktorý nezištne poskytuje materiálnu a organizačnú pomoc ABSD, okrem iného aj formou sprístupnenia priestorov školy na konanie sympózia.
Paneurópska vysoká škola je stálym spoluorganizátorom odborných sympózií ABSD, za čo jej tiež patrí veľká vďaka.