Ale ani v iných kultúrach slovo obriezka nieje neznámi pojem. Napríklad je všeobecne známe, že ani zástupcov anglického trónu neminie táto korektúra mužskej hrdosti.
Praktizovanie obriezky v európskych dejinách však právom môžeme spojiť so židovskou kultúrou, cirkvou. Pre veriacich, ktorí žijú podľa prísnych pravidiel starého zákona, obriezka je jedna zo základných požiadaviek. Napríklad jeden z podobných požiadaviek židovskej viery tak dbá na čistotný život, že zakazuje konzumáciu rýchlo sa kaziaceho bravčového mäsa, alebo nepovoľuje nosenie dlhých vlasov.
Zaujímavosti:
V Izraeli prakticky nepoznajú rakovinu maternice, ktorú v prvom rade spôsobuje (samozrejme okrem iného) aj neudržiavaný, nehygienický mužský penis. To, že Izrael nepozná takýto druh rakoviny môže ďakovať iba tomu, že v tomto štáte väčšina mužskej populácie je obrezaná. Je pravidlom, že táto cirkev neprizná za plnohodnotného člena toho muža, na ktorom nebola obriezka vykonaná. Toto pravidlo umožňuje aj obriezku tých mužov u ktorých obriezka nebola tesne po narodení vykonaná (do 8.dňa po narodení). Dlho sa nevedelo, že prečo Boh stanovil práve osem dní. Až nedávno moderná medicína zistila pomocou dnešnej modernej vedy, že u novorodencov tvorba tých krvných platničiek, ktoré hrajú dôležitú úlohu pri zrážanlivosti krvi sa v siedmi deň po narodení rapídne zvyšuje. Táto výnimka bola povolená kvôli odkloneniu ľudí od náboženstva v posledných rokoch. Tak isto je výnimka vykonania obriezky (post mortem, čiže po smrti) napríklad u tých detí, ktorý zomreli ešte pred dovŕšením ôsmeho dňa svojho života.
Po latinsky obriezka je circumcisia čo je presné pomenovanie zákroku. Po hebrejsky obriezku môžete vysloviť ako bris miló (alebo brit milá).Aj medzi mohamedánmi, a niektorými africkými domorodcami má odstránenie predkožky penisu dlhodobú tradíciu. Aj v biblických časoch ešte existujúce, ale v súčasnosti už vymiznuté národy tiež praktizovali túto zvyklosť, ako napríklad aj v starom Egypte. V stredoveku obriezku praktizovali hlavne pre uľahčenie pohlavného styku, občas aj pre povýšenie chlapca na muža, ale aj pre dokazovanie svojej zrelosti a nebojacnosti. Ale sú známe prípady, keď napríklad staroveké vojsko v bitve práve túto časť penisu odrezávalo porazeným a nieslo domov ako trofej, čo poslúžilo aj ako štatistický údaj o počte porazených vojakov.
Zaujímavé poňatie
je aj to, že obriezka u niektorých starých národoch slúžila aj ako rozlíšenie národností. Podobne ako sa jednotlivé národnosti rozlišovali podľa oblečenia, tetovania a pod. Podľa iných zase obriezku zaviedla cirkev, aby zabránila tak obávanej masturbácii.
Z viacerých zdrojov sa vie, že obriezka sa vykonávala aj kamenným nožom (napr. manželka Mojzeša, Cipóra tiež kamenným nožom obrezala svojho syna – Mojzeš 2.4., 24-26.) a preto sa predpokladá, že obriezku vykonávali už aj pred železným vekom.
Ako obrezávajú u židov?
Obriezka podľa židovských tradícií sa môže odložiť, ak by to ohrozovalo krehké zdravie dieťaťa a mal by ho vykonať pokrvný otec. Dnes už tento zákrok môžu vykonávať aj odborníci, alebo cirkvou poverený ľudia. Volajú ich Móhél. Základným nástrojom pri tomto zákroku je nôž s dvomi ostriami ako britva (väčšinou sa používa strieborný nôž). Samotný akt sa skladá z troch častí: najskôr prebehne samotné obrezanie (miló), po tomto sa povytiahne zostatok kože (perió) a na záver sa zastaví krvácanie (mecicó). Dieťa pri celej procedúre z pravidla kmotor (sandák) drží v lone, sediac na bohato vyzdobenej stoličke, ktorá bola zhotovená práve pre tento účel. Odstránenú predkožku podľa jedného biblického textu hodia symbolicky buď do prachu, alebo do popola. Rodičia dieťaťa, celá rodina a pozvaný hostia sledujú túto procedúru po stojačky. Otec dieťaťa a móhel celú dobu sa modlia modlitbou, ktorá je stanovená práve pre tento akt a zapália po jednej sviečke.
Koniec obriezky
Móher symbolicky odpije z kalichu víno s ktorým pomaže aj ústa dieťaťa. Alkohol na dieťa pôsobí ukľudňujúco a omamujúco. Na záver po obriezke nasleduje sudo, čiže slávnostné hody.
Dúfam, že som Vás nevystrašil týmto textom od obriezky. To som nemal v úmysle. Skôr naopak! Chcel som Vám priblížiť dlhú tradíciu odstraňovania predkožky. U niektorých národov je to náboženská tradícia, inde zas hygienická , alebo iná požiadavka. Jedno je však isté. Ak nieste obrezaný, ale rozmýšľate o tom, tak Vám to vrelo odporúčam. Ale najskôr (ako v každej dobrej reklame sa hovorí) : Poraďte sa so svojim odborným lekárom!