Soft 3.0 pre iPhone a iPod touch je k dispozícii - zhrnutie, tipy

Apple len pred chvíľou uvoľnil očakávanú aktualizáciu firmvéru pre iPhone a iPod touch na verziu 3.0. Nájdete ju ako vždy po pripojení telefónu do iTunes a kliknutí na Check for Update. Systém prináša obrovské množstvo noviniek – Copy Paste, MMS, Tethering, širokú klávesnicu, aplikáciu Diktafón, Spotlight a ďalšie. Aplikáciam tretích strán umožní prístup k 1000 novým API, vďaka čomu môžu využívať Push notifikácie, Bluetooth, Dock konektor či CoreLocation pre navigáciu pomocou GPS. V nasledujúcich riadkoch nájdete podrobnejšie informácie o niektorých zaujímavých funkciach.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Slovenčina a čeština

Absencia slovenčiny a češtiny bola v našich končinách jednou z kritizovaných vlastností iPhonu, to však mení firmware 3.0. Preklad sa objavil už v prvej betaverzii nového systému, časom sa výrazne zlepšil a úplne z neho zmizli nepreložené frázy. V piatej betaverzii bol kompletný, s príchodom Gold Master verzie sa však aplikácia App Store z neznámych dôvodov vrátila opäť do angličtiny. Jazyk sa dá prepnúť v nastaveniach a podľa neho sa správajú aj lokalizované aplikácie tretích strán. Pre zaujímavosť uvádzame screenshoty prekladu z prvej bety a z finálnej verzie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lokalizovaná klávesnica a nová široká klávesnica

Firmware 3.0 obsahuje aj novú slovenskú a českú klávesnicu. Klávesnica má nový layout so samostatnými tlačidlami pre mäkkčeň a dĺžeň. Žiaľ, diakritické znamienka sa na nej zadávajú presne naopak ako na počítači, najprv treba stlačiť písmeno a až potom mäkkčeň/dĺžeň. Nie je ťažké si na tento spôsob zvyknúť, avšak podobne ako QWERTY layout je absolútne neopodstatnený a pravdepodobne pramení jednoducho z nevedomosti a nedostatočnej snahy Applu. Do písmen sa vám bude najprv triafať ťažko, druhý a tretí riadok sú vzhľadom na pridanie tlačidiel pre mäkkčen a dĺžen o trochu posunuté, do niekoľko dní si však klávesnicu obľúbite. Pravá novinka je však autokorekcia, ktorá je na výbornej úrovni.

SkryťVypnúť reklamu

Široká klávesnica, ktorá bola doteraz prístupná iba v Safari je po novom aj v aplikáciach Mail, Správy a Poznámky. Za dobu používania firmwaru 3.0 som širokú klávesnicu využil len niekoľkokrát. Jej problém je, že pri používaní vidité veľmi málo textu. Ľudia, ktorí denne z telefónu píšu desiatky mailov ju však pravdepodobne ocenia.

Find my iPhone

Kto sledoval prezentáciu na WWDC a už niekedy stratil mobil, musel byť funckiou Find My iPhone nadšený. Tá vám, ako názov navráva, umožní pomocou MobileMe nájsť váš stratený iPhone či iPod touch. Po prihlásení na me.com stačí kliknúť na tlačidlo Accout a vybrať z postranného menu Find My iPhone. Tam nájdete tri služby, ktoré vám pomôžu v prípade neštastia – Find meno telefónu zobrazí polohu mobilu na mape. Zariadenie bude lokalizované dostupným spôsobom a teda v prípade iPhonu 3G a 3G S cez GPS, v prípade prvého iPhonu cez trianguláciu vysielacích veží a v prípade iPodu touch len pomocou Wi-Fi lokácie. Od toho záleží aj presnosť, ktorá nemusí byť vždy najlepšia, no aspoň by vám mohla pomôcť určit, či je váš telefón doma, v práci alebo niekde inde. Počas skúšania tejto služby som veľmi dobré výsledky nedosiahol. Telefón sa z neznámych dôvodov väčšinu času hlásil ako Offline, aj keď tak by sa mal hlásiť iba v prípade keď je vypnutý alebo mimo sieť, pretože na internet je pripojený aj keď je zamknutý (narozdiel od iPodu touch – ten musí byť odomknutý). Po vypnutí funkcie Find My iPhone v nastaveniach na iPhone a opätovnom aktivovaní už však všetko fungovalo správne. Je otázkou, či bola nefunknčosť zapríčitnená preto, že som FMiP skúšal ešte pred oficiálnym spustením. V každom prípade však nie je na škodu si FMiP vyskúšať a zistiť, či vám všetko funguje ešte pred tým, ako ho budete potrebovať naozaj.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade, že zistíte, že váš iPhone je stratený, môžete naň pomocou druhej služby odoslať správu. Tá sa na telefón pomocou technológie Push v momente doručí a zobrazí prípadnému nálezcovi. K textovej správe je možné pribaliť aj zvukovú signalizáciu, stačí zaškrtnúť chckbox a iPhone bude po dve minúty neprestajne pípať, čo vám pomôže ho lokalizovať. Zvuková správa hrá aj v prípade, že máte vypnuté zvonenie. Pokiaľ je iPhone nenávratne stratený a máte v ňom citlivé dáta, určite vám príde vhod tretia služba Remote Wipe. Tá vymaže všetko čo máte v telefóne, vrátane nastavení vášho MobileMe účtu, logicky ho teda ďalej už nebudete môcť lokalizovať ani posielať naň správy.

SkryťVypnúť reklamu

Copy & Paste

Keď som Copy & Paste prvýkrát vyskúšal, vadila mi na ňom jeho nekonzistentosť. V jednej aplikácii sa používal úplne inak ako v druhej a tam zasa inak ako v tretej. Mám pocit, že Apple na tejto funkcii trochu popracoval, stále je však trochu zložitá. Rád by som vám teda priniesol niekoľko tipov, aby ste z nej neboli zmätený.

V normálnom texte (poznámka, mail) sa C&P vyvoláva dvojťukom na slovo alebo dvojťukom na miesto, kde chcete s označením začať, ktorý zakončíte rýchlym pohybom na miesto, kde chcete označenie skončiť. Potom môžete označenie pomocou dvoch modrých bodiek zväčšovať alebo zmenšovať. V bublinke sa v tomto prípade nachádzajú možnosti Kopírovať, Vystrihnúť a Vložiť.

Alternatívne sa C&P vyvolá vždy pri použití lupy, teda keď podržíte prst dlhšie na mieste. Vtedy sa však neoznačí žiadne slovo, ale vyskočí bublinka, ktorá vám umožní Označiť (označí najbližšie slovo), Označiť všetko a Vložiť. Dve modré bodky by ste tu teraz márne hľadali, najprv musíte mať aktívny výber.

V aplikácii Safari (a v niektorých aplikáciach tretej strany) vyvoláva dvojťuk inú funkciu a tak C&P vyvoláte podržaním prsta na odstavci s textom či obrázku. Výber je v tomto prípade obdĺžnikový a umožní vám jednoduchšie označiť väčšie bloky textu. Keď zmenšíte výber pod veľkosť jedného odseku, začne sa správať štandardne (dve modré bodky). Pokiaľ je v Safari text dostatočne zväčšený, dá sa naň použiť lupa a teda je naň aplikovateľná predošlá metóda označenia.

C&P sa mi podarilo omylom aktivovať nespočet krát, stáva sa to hlavne pri skrolovaní v Safari, či v aplikáciách tretej strany ktoré na túto funkciu nie sú optimalizované. Napriek tomuto faktu je C&P praktickým pomocníkom. Okrem toho, že vám umožní kopírovať telefónne čísla a adresy a nebudete ich musieť prepisovať, využiť sa dá aj na veci ako kopírovanie obrázkov zo Safari do Mailu, masové odstránenie textu (označíte text a stlačíte backspace) či zvýraznenie dôležitej informácie pred screenshotom. Fantázii sa medze nekladú.

Safari

Malé, no o to praktickejšie zmeny sa dotkli aj Safari. Pribudla dlho očakávaná funkcia otvoriť link v novom okne. Stačí na odkaze dlhšie podržať prst a vybrať danú možnosť. Potom sa môžete vrátiť naspäť na pôvodnú stránku a počkať, kým sa vám nová v pozadí načíta. Toto považujem vzhľadom na rýchlosť mobilného pripojenia za veľmi užitočnú funkciu. Novinkou je aj možnosť zatvoriť aj posledné okno (tab), v tomto prípade sa vytvorí nové prázdne okno. Safari je subjektívne stabilnejšie a aj objektívne rýchlejšie. Testy potvrdili 3–10 násobný nárast rýchlosti JavaScriptu, zrejme vďaka používaniu nového enginu, podobnému v tom zo stolovej verzie prehliadača, narozdiel od nej však iPhone stále ukazuje priebeh načítania v URL políčku.

Push hlásenia (notifikácie)

Ďalším vylepšením sú Push notifikácie alebo hlásenia. Tie umožnia aplikáciám tretej strany posielať pripomienky aj v čase, keď práve nie sú spustené. Hlásenia môžu byť v troch typoch – pripomienky vo forme pup-up okien, zobrazujúcich sa aj na lockscreene, odznaky (badges) na ikone aplikácie a zvuky. Je na vývojárovi, ktoré z možností sa rozhodne vo svojej aplikácii využiť, posledné slovo však ostane vždy užívateľovi, ktorý môže v nastaveniach daný spôsob notifikácie pre každú aplikáciu buď povoliť alebo zakázať. V prípade, že vám zostalo už iba trochu batérie, môžete dočasne jedným ťukom kompletne všetky notifikácie vypnúť. Notifikácie však výdrž batérie veľmi neovplyvňujú. Push notifikácie zrejme nevyužijete naplno už od dnešného dňa, keďže najprv musia developeri túto funkciu zahrnúť do svojich aplikácii a Apple ich musí povoliť v App Store. Medzi prvými by mali byť Tap Tap Revenge 2, AIM, československý NotifyMe, AP News a ďalšie.

App Store

Vynovený je aj App Store. Zlepšené je prechádzanie v screenshotoch, z ktorých je už možné vidieť všetky naraz. Pribudla u nás nedostupná funkcia Redeem umožňujúca zadať kód z darčekovej karty iTunes. Keďže položiek je 6 a nezmestia sa všetky na spodnú lištu, vznikla kategória „Iné“. Položky môžete reorganizovať podľa vašej potreby, rovnako ako v aplikácii iPod.

Diktafón

Okrem množstva nových funkcií pribudla aj jedna nová aplikácia. Nesie názov Diktafón a robí presne to, čo by ste predpokladali – nahráva zvukové nahrávky, s ktorými môžete ďalej pracovať. Programov s podobným účelom je v App Store niekoľko a vznikli oveľa skôr, ako tento priamo od Apple. Diktafón však ponúka to, čo aplikácie tretej strany ponúkať nemôžu – beh a nahrávanie na pozadí. Vyhotovené nahrávky si môžete vypočuť, označiť, zostrihať a nakoniec odoslať. Pri pripojení do iTunes sa stiahnu automaticky. Kvalita zvuku je dobrá a je vo formáte .m4a pri bitrate 128 kbps. Táto aplikácia je skôr bonus a zrejme ju množstvo z vás odsunie na poslednú plochu, no je dobré mať tu možnosť nahrávania aspoň pre prípad.

Peter Ziman

Peter Ziman

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nový užívateľ, ktorý chce prispieť svojimi názormi a príspevkami. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu