Nezmyselná Banková daň

Nikdy som nevedel pochopiť veci, ktoré ľudia robia, napriek tomu, že nemajú význam. Čo je horšie, a čo tiež nechápem, je práve konanie politikov. Mám taký pocit, že v súčasnosti nebudeme mať lepší príklad ako navrhovanú Bankovú daň. Nezmysel bez akéhokoľvek významu a účelu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

Nedalo mi narýchlo nenapísať tento článok, nakoľko mám s bankovníctvom nejaké skromné skúsenosti. Ide v podstate na reakciu na článok, ktorý avizuje zavedenie bankovej dane s navrhovaným zákonom z dielne Ivana Mikloša. Samozrejme, môj názor asi nebude nikoho zaujímať, ale napriek tomu skúsim niekoľko faktov, ktoré mi na tomto nezmysle nesedia.

Celú Bankovú daň determinuje asi "finančná kríza," ktorá tu bola pred pár rokmi, a ktorej dôsledky pociťujeme dodnes. Spolu s navalením sa problémov štátov PIIGS v Eurozóne (nechcem sa rozpisovať o nezodpovednosti politikov práve v týchto štátoch).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takže v stručnosti: Politici v jednotlivých štátoch (a tu mám na mysli presne socialistických politikov v starej časti EÚ) zapríčinili zadlžovanie štátov. Je jedno, či sa nabalili sami, alebo dopomohli aj svojim občanom (ako napr. v prípade Grécka - výška dôchodkov, nie nelogický - ale nazvem ho až úchylný sociálny systém).

Na druhej strane - po druhej svetovej vojne sa celá Európa musela obnovovať. Deti ľudí, ktorí sa narodili po druhej svetovej vojne idú práve teraz na dôchodok. A čo je najhoršie, že tieto deti si vlastne na klamstvá svojich politikov počas života navykli - oni na nich vyrástli. Pravdepodobne ani netušia, že im ich politici klamú (inak to nenazvem, pretože to vie aj ekonóm - amatér. Ministri financií asi amatéri nie sú.).

SkryťVypnúť reklamu

A takto táto úchylnosť pokračuje. Presne títo socialistickí politici zadlžujú krajiny a kvôli popularite nie sú ochotní robiť reformy. Dôsledky vidíme: dlhové krízy determinované rôznymi faktormi. Reálne vidíme, že takto nastavené systémy nefungujú. A tak v priamom prenose vidíme napríklad aj nezmyselné zachraňovanie zbankrotovaných ekonomík, čo len oddiali koniec. Nič viac. Čo je horšie, že ten koniec zaplatíme veľmi nepekným spôsobom my všetci. Dôsledkom nezmyselných ekonomických rozhodnutí bude vždy len neustále zadlžovanie, s možným krachom na konci.

Opäť - ekonómovia predpovedajú správne, nakoľko čísla jednoducho nepustia. Tí, ktorí nás klamú, sú predovšetkým politici, ktorí nám chcú natlačiť nelogické nezmysly ako efektívne riešenia. Nič viacej. A presne títo politici rozhodujú na čele Európskej únie. A ja mám čím ďalej, tým väčší pocit, že nás tlačia na kraj neskutočne hlbokej priepasti.

SkryťVypnúť reklamu

Btw, nie som proti Únii, je to jedna z najlepších vecí pre ekonomiku, aká mohla Európu "postihnúť." Pre spoločný rast. Som ale proti nezmyselnosti, byrokracii, socialistickým populistom a taktiež nejakému Európskemu superštátu. Skrátka to nejde. (Snáď najkonkrétnejší výsledok Európskeho superštátu vidíme v osobe Prezidenta EÚ. Ide o tak bezvýznamného človeka, že sa s ním nestretol ani US prezident, dokonca nedostal ani "bezvýznamnú" pozvánku na nedávnu svadbu pravdepodobne budúceho britského monarchu. Úplne bezvýznamná postavička.)

Čo je ešte horšie? Keď nám tento socializmus a nezmysly v praxi chce presadiť na Slovensku jeden maličký červený politik. Škoda, že na čele opozície. Ešte horšie, že ľudia mu to doslova žerú - funguje to tam, prečo by nemalo tu? (Konkrétnejší výsledok ako zadĺženie ekonomiky a vykradnutie štátu ani nemožno vidieť).

SkryťVypnúť reklamu

A ešte horšia vec? Keď, podľa mňa, celkom rozumný ekonóm, ako je Ivan Mikloš, na základe EÚ smernice spracuje návrh zákona k Bankovej dani. Namiesto toho, aby sme sa vedeniu EÚ rozhodne v tomto vzopreli. (Čo dúfam, spravíme aspoň vo veci Eurovalu II - ďalšieho nezmyslu.)

V čom je Banková daň nezmyselná? Lebo, keby došlo k defaultu (krachu, problému), akejkoľvek slovenskej banky, tak výnos (predpoklad 51 mil. € k 2010) nerieši nič. Nestabilizoval by ani jednu banku, žiadne finančné prostredie. Aj keby bolo tých miliónov € 510. Stále by išlo v prepočte len o niečo cez 15 mld. Sk - čo sú tak aktíva jednej maličkej slovenskej banky. Proste, čistá katastrofa a absolútny nezmysel.

K čomu ale poslúžia tieto peniaze? Vraj by malo ísť o mimorozpočtovú zložku. Áno. Asi až dovtedy, kým nepríde červený socialista, a nebude ich chcieť rozkradnúť. Sorry, rozdať. (Stačí sa pozrieť za naše južné hranice.)

Opätovne - aj základné znalosti ekonómie vravia, čo za tým všetkým asi je. Tento nezmysel v mnohých krajinách nenapraví chorý bankový/štátny/rozpočtový/sociálny systém. Bude sa snažiť len populisticky liečiť následok (s chabým efektom), nie príčinu. A banky si naďalej budú podnikať v existujúcom - chorom systéme. Namiesto toho, aby štáty rozumnou mierou nastavili fungovanie podnikateľské prostredie týchto tvorcov ekonomiky - a liečili príčinu. (Ak by mi chcel niekto vyčítať intervencie pri mojom liberálnom myslení, tak je na omyle. Hovoríme o tvorcoch ekonomík, na ktorých sú postavené ekonomické systémy štátov. A ak by padli, tak hrozí default celých štátov. Teda má ísť len o štandardné riadenie rizika, vytváranie podmienok a pravidiel fungovania trhu.)

Mimochodom, čo myslíte? Utiahnu si banky opasky na úkor svojich ziskov, a svoje účtovníctvo postavia tak, aby zaplatili presne túto daň? Alebo to zaplatíme my - občania cez zvýšené bankové poplatky? Hmm... Nie je to vlastne tak, že nepriamo vyberieme od občanov ďalšiu nezmyselnú daň navyše, a budeme sa tváriť, ako sme to vlastne ten systém stabilizovali? :)

Jozef Petka

Jozef Petka

Bloger 
  • Počet článkov:  81
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pravda víťazí Zoznam autorových rubrík:  ZvolenSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

300 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu