Narodili sa tu významní vynálezcovia, stavitelia, športovci a politici. Môžeme byť hrdí na to kde žijeme a čo sme dosiahli. História nám je prezentovaná slovne, písomne a hlavne architektúrou. Historické budovy sú dôležité pre našu generáciu, prezentujú, že Slovensko patrilo medzi vyspelé národy. Obnova kultúrnych pamiatok zachováva históriu a kultúru Slovenska. Obnova historických budov je záväzkom voči budúcim generáciám. Je dôležité si uvedomiť význam týchto budov a starostlivo sa o ne starať.
O to smutnejší je prípad z Liptovského Mikuláša, mestskej časti Palúdzka. V Palúdzke stoja posledné tri kultúrne pamiatky v tejto mestskej časti, historicky jeden celok. Jedna má majiteľa, ktorý sa o ňu patrične stará, ďalšie dve krásne historické budovy, Kaštieľ a Sýpka, majú nejasnú budúcnosť. Tieto nehnuteľnosti sú zapísané v Ústrednom zozname pamiatkového fondu pod č. 343/1-2. Podľa posledného zoznamu kultúrnych pamiatok patria ku dňu 31.12.2020 medzi národné kultúrne pamiatky s prioritou ochrany a obnovy !!!


Posledné obdobie boli súčasťou hotelového komplexu s názvom Hotel Bocian. Kaštieľ a Sýpka boli postavené v druhej polovici 18. storočia na základoch staršej renesančnej kúrie zo 17. storočia. Pôvodne to boli sídla šľachtického rodu Palugayovcov, ktoré v súčasnosti predstavujú hlavne historické a spoločenské hodnoty, ktoré nás spájajú s minulosťou a prispievajú k nášmu odkazu pre budúce generácie. Aj preto je ich prioritou, zachovať ich v pôvodnom stave. Do roku 2010 boli používané v rámci poskytovania reštauračných služieb, po roku 2010 boli bez využitia z dôvodu potrebnej rekonštrukcie. Posledná rekonštrukcia budov bola v rokoch 1983 - 1985, kedy v rámci rozširovania hotela opravili aj tieto spomenuté pamiatky. Odvtedy sa dá povedať, že do budov sa neinvestovalo nič významné. Majiteľ sa rozhodol historické budovy aj s hotelom predať, nebol schopný investovať do ďalších opráv.
V roku 2016 spoločnosť ECO-management s.r.o. Lipt. Mikuláš kúpila predmetné nehnuteľnosti a predstavila svoj zámer rekonštrukcie kultúrnych pamiatok, ktorý v roku 2017 predložila Krajskému pamiatkovému úradu v Žiline. Tento krok bol príkladom toho, ako súkromný sektor - majiteľ nehnuteľnosti prispieva k ochrane a obnove národného dedičstva. Krajský pamiatkový úrad predložil pripomienky, konštatoval, že zámer je zákonom prípustný a požiadal o prípravu projektovej dokumentácie. Zároveň pri obhliadke konštatoval, že nehnuteľnosť začína chátrať, a vplyvom zlého odvodu dažďovej vody vlhnú steny a základy pamiatky. Všetko to bolo len na úrovni zámeru (nebudem tu popisovať podrobnosti ani celú komunikáciu s úradmi). Výsledkom bolo, že Krajský pamiatkový úrad znovu požiadal o finálnu projektovú dokumentáciu k rekonštrukcii pamiatky. Do dnešného dňa nebola predložená projektová dokumentácia. Chcem pripomenúť, že Ministerstvo kultúry má rôzne dotačné schémy, napr. "Obnov dom", do ktorej patria aj rekonštrukcie kultúrnych pamiatok. To, že majiteľ nevyužil túto možnosť poukazuje buď na väčší stavebný zámer na celkový objekt, alebo nemá záujem o rekonštrukciu pamiatok. V roku 2018 skončila komunikácia s krajským pamiatkovým úradom ohľadne dokumentácie. Došlo k predaju nehnuteľností a zmene účelu stavby na výstavbu apartmánových domov, starý hotel zlikvidovali a zrovnali so zemou. Súčasťou výstavby apartmánov má byť aj oprava pamiatok, avšak bez dokumentácie, keďže žiadna nie je. Krajský pamiatkový úrad od r. 2022 požiadal nového majiteľa Nelly Consulting s.r.o. so sídlom v Bratislave o nevyhnutnú opravu historických pamiatok.


Došlo k čiastočnému dočasnému prekrytiu dier na streche a takisto došlo k rabovaniu neznámym páchateľom, kde vznikli nové poškodenia strechy. Tieto už neboli opravené a pamiatky sú vystavené vplyvom počasia, tzn. do nehnuteľnosti aj naďalej vniká dažďová voda. Prichádzali ďalšie štátne dohľady, stretnutia, nič sa neudialo...
V roku 2024 požiadal o štátny pamiatkový dohľad na mieste národnej kultúrnej pamiatky. Následne požiadali o ústne pojednávanie spojené s miestnou obhliadkou. Na základe miestnej obhliadky uložili majiteľovi povinnosť vykonať opravu okenných a dverových otvorov, otvorov na fasáde aj streche, aby nedochádzalo k vniknutiu vodu do objektu, opravu dažďových zvodov do 30.06.2024, tzn. nevyhnutné opravy.

ŽIAĽ, NIČ SA NEUDIALO .... od roku 2022 sa neudialo nič a na pamiatke to už začína byť vidno. Požiadali sme poslancov o pomoc, dostali sme od nich informáciu o stave komunikácie so stavebným úradom, a že sú v komunikácii s pamiatkovým úradom. Nič iné, ako pomôcť tejto kultúrnej pamiatke ich nenapadlo. Možnosti však sú.

Nie je nám to jedno. Každá krajina, mesto, obec je hrdá na svoju históriu a pamiatky. Sú významné pre miestny rozvoj turizmu a kultúrnej oblasti. Každá krajina v rámci EÚ sa stará o pamiatky a rekonštruuje ich. Stačí sa pozrieť k našim susedom, Maďarsko a Poľsko ako sa starajú o pamiatky. Vyzvali sme majiteľa nehnuteľnosti k náprave, spolupracujeme s mestom a odborníkmi v oblasti kultúry. Spustili sme proces, kde sa ozývajú občania mestskej časti, občianske združenie OZ Naša Palúdzka. Hľadáme riešenia. V konečnom dôsledku, ak nezačne majiteľ s rekonštrukciou, kultúrna pamiatka schátra a dôjde k jej likvidácii a zrovnaniu so zemou. Toto nechceme!!!