Správna voľba?

Zvolil sa správny rektor na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave? Niekto je rád, niekto nie. Každopádne najbližšie mesiace ukážu, či táto voľba bola správna.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Správna voľba?

Pamätám si svoj prvý deň, keď som prišiel na vysokú školu, ktorú som si nakoniec zvolil. Spomínam si na deň, kedy som mal pred sebou papiere o prijatiach na vysoké školy. Rozhodoval som sa dlho. Vždy som chcel byť hercom ale aj moderátorom, či už v rádiu alebo v televízií. Od malička som chcel ísť takýmto „ mediálnym smerom“. Či som sa rozhodol správne sa uvidí až o pár rokov. Nakoniec som dal zelenú FMK UCM v Trnave. Zaujala ma najmä možnosťami, ktoré ponúka. Vysoká škola mala svoju vlastnú televíziu a hlavne rádio, o ktorom som veľa počul. Tak som si povedal, dobre idem do toho.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak sa hovorí strednej škole, že by mala byť našou alma mater, tak ja som tento pocit nadobudol až na tejto univerzite, presnejšie fakulte. Spoznal som svoju novú rodinu, priateľov, ktorí mali rovnaké ciele ako ja – dosiahnúť v živote, čo chceme a robiť to , čo nás baví. Videl som obrovskú podporu fakulty zo strany vtedajšieho rektora Matúša ale najmä zo strany dekanky Dany Petranovej, ktoré nikdy nepovedala študentom nie. Vidieť na nej, že má túto školu rada a snaží sa, aby sme aj my na tejto fakulte boli spokojní.

Keď v roku 2017 zomrel obľúbený rektor Jozef Matúš, začal sa na univerzite súboj o moc. Ten pokoj, ktorý podľa môjho názoru na škole bol, zrazu zmizol. Bol preč, vyparil sa. Na chodbách bolo cítiť nervozitu, napätie, tlak ale aj osočovanie študentov. Zažil som to na vlastnej koži, keď som stretol študentov z inej fakulty a začali mi hovoriť, aby som sa spamätal a nechápali, čo na našej dekanke vidíme.

SkryťVypnúť reklamu

Začnime ale pekne od začiatku. Ako podľa mňa vyzerá dobrý rektor? Mal by to byť v prvom rade človek, ktorý nespôsobuje konflikty. Osoba, ktorá už čo to vo vedúcej funkcií dokázala. Po kolegiálnej stránke by nemal mať zlé vzťahy s ostatnými predstaviteľmi fakúlt , neohovárať, nešíriť nepravdy a podobné veci. Ako študent, ktorého zaujíma to, čo sa na škole deje som sa aktívne zapájal do každého kola volieb. Veľmi som bol zvedavý na to, ak vízie a ciele majú jednotlivý kandidáti na post mojej alma mater, na ktorú som BOL vždy hrdý. Nebral som ju len ako FMK ale ako celú univerzitu, pod ktorú naša fakulta patrí.

SkryťVypnúť reklamu

Úprimne, šokovalo ma, čo sa na našej univerzite začalo počas troch volieb diať. V prvom kole kandidovali traja kandidáti: Lehotay, Boča a Petranová. Už prvé kolo bolo zaujímavé. Novozvolený rektor Boča mal pre mňa ako študenta nezáživnú prezentáciu svojho volebného programu. Počas prezentácie sa ani raz neusmial, pôsobil veľmi vážne a jeho program ani nezakopol o nás, študentov , bez ktorých by žiadna škola neexistovala. Naopak, dekanka Dana Petranová mala prezentáciu, pri ktorej som „vyvalil oči“ a povedali som si, tak toto je paráda. Na tomto predstavovaní kandidátov nebolo toľko ľudí v aule, koľko by som čakal. Veď ide o nás , o našu budúcnosť. Výsledky prvého kola dopadli zaujímavo a pre niektorých aj podľa očakávaní.

SkryťVypnúť reklamu

prof. Ing. Roman Boča, DrSc. - 7 hlasov

prof. Ing. Jozef Lehotay, DrSc. - 8 hlasov

doc. PhDr. Dana Petranová, PhD. - 9 hlasov

neplatný - 1 hlas

Do druhého kola postúpil Lehotay a Petranová, ktorá získala 10 hlasov. Zdržalo sa 14 voliteľov, pýtam sa prečo?

Očakával som, že v druhom kole sa rozhodne o víťazovi. Začali sa však diať veci, ktoré by sme nečakali. V tom čase bol zavraždený novinár Ján Kuciak s jeho priateľkov a mal som pocit, že niečo podobné v malom sa deje aj u nás. Začali sa posielať výhražné e-maily, podozrenia z manipulácie ale aj informácie o podplácaní členov akademického senátu. Do dnešného dňa nerozumiem, čo mal senát proti dekanke Petranovej. Čím im mohla vadiť? Senátori ani v druhom kole nezvolili kandidáta. V ňom boli už len Boča a Petranová. Hovorilo sa, že bude kandidovať aj doc. Miština. Na toho bolo viacero podozrení o tom ako sa dostal ku titulu docent. Upozornili na to niektorí pedagógovia. Zaujímavé bolo sledovať aj druhé predstavovanie kandidátov. Aula bola zaplnená do posledného miesta, najmä študentmi z fakulty masmediálnej komunikácie, ktorí vytvorili výbornú kulisu. Vieme totiž najlepšie ako naša dekanka vždy stojí za študentmi a chceli sme ukázať aj ostatným, že vie celú univerzitu posunúť dopredu. Predstavovanie bolo plné napätia. Zrazu, čuduj sa svete, kandidát Boča mal vo svojom volebnom programe zahrnutých aj žiakov. Ako dekanka povedala , skopíroval 90% volebného programu dekanky FMK. Všimli sme si to aj my a samozrejme, si tým vyslúžila potlesk. Na otázky z pléna nevedel Boča reagovať, dokonca nás nazval roztlieskavačmi. Pýtam sa: Ako môže rektor nazvať študentov a pedagógov roztlieskavačmi? Takýto človek nám má byť nadriadeným? Nemám vôbec nič proti jeho vedeckej práci, je skutočne pedagógom, ktorý toho vo svojej kariére dosiahol veľa a mnohí by sme mu mohli závidieť. Voľba sa skončila opäť nezvolením a mohli sme sa tešiť na ďalšie divadelné predstavenie.

Hovorí sa, že do tretice všetko dobré. V tomto prípade by som to tak nenazval. Diskusia bola opäť napätá, prišiel na ňu aj trnavský župan Jozef Viskupič, ktorý je bývalým absolventom FMK a bolo na ňom vidieť, že ho táto situácia, ktorá tu je nastala. Dekanka FMK chcela prečítať list od odvolanej pedagogičky z inštitútu, ale senátori jej to zatrhli, vraj sa to tam nesmie čítať. Bohužiaľ, senátori rozhodli 16-timi hlasmi v prospech Boču. Čo nás teraz čaká? To nevieme. Naša fakulta sa možno oddelí od UCM a toto rozhodnutie má moju plnú podporu. Po tom, čo sa udialo zostala mojou alma mater len fakulta, nie univerzita. Už v najbližšou období sa uvidí, či toto bola správna voľba.

Peťo Kováčik

Peťo Kováčik

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študent Gymnázia v Považskej Bystrici, ktorý hrá divadlo, moderuje akcie v meste a okolí, recituje, organizuje akcie. Má rád dobrú hudbu a kvalitný film :) Zoznam autorových rubrík:  Kultúra v Považskej BystriciSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
SkryťZatvoriť reklamu