Cunami zasiahlo chorvátske mestečko Vela Luka

Písmo: A- | A+

Chorvátske mestečko Vela Luka na ostrove Korčula zasiahlo v stredu ráno ,,meteorologické,, cunami. Tento jav zdvihol hladinu mora až o dva metre.

Zriedkavý meteorologický jav zasiahol mestečko Vela Luka v stredu krátko po 8:30 a trval približne 11 hodín. Menšie lode sa v priebehu hodiny ocitli na móle a voda sa začala vylievať do centra mestečka a zaplavila niekoľko ulíc a domov. Voda začala opadať až v priebehu popoludnia.

Cunami spôsobila atmosferická porucha
Jav, ktorý sa vyskytol v meste Vela Luka však nebol spôsobený zemetrasením, ale náhlou zmenou atmosferického tlaku. Termín ,,meteorologické,, cunami nie je ešte vo vedeckých kruhoch jasne zaužívané, ale označuje atmosferickú poruchu, kedy na pomerne malom území môže dôjsť k prudkej zmene atmosferického tlaku. To sa stalo aj v tejto oblasti.
Podľa meteorologických meraní v tejto lokalite tu za 20 minút vzrástol tlak až o 4 hektopascaly, čo sú veľmi výrazné výkyvy. Práve v dôsledku toho tu hladina mora stúpla až o viac ako 1,5 metra nad bežnú úroveň.

Náhla zmena tlaku môže hladinu mora zdvihnúť až o niekoľko metrov
I keď ide o pomerne veľmi nezvyčajný jav, tak na svete nie je zasa taký zriedkavý. Asi najznámejší prípad z oblasti Jadranu je datovaný na 21. júna 1978. Vtedy práve v mestečku Vela Luka rozkolísaná hladina mora stúpla až o viac ako 6 metrov nad svoju bežnú úroveň. Voda zaplavila veľkú časť mesta do výšky niekoľkých metrov a zvýšenú hladinu Jadranského mora vtedy zaznamenali na viacerých miestach pozdĺž chorvátskeho pobrežia.

Fotogalériu nájdete TU

crometeo.hr
crometeo.hr 
Skryť Zatvoriť reklamu