V noci príde prvé sneženie

Písmo: A- | A+

Na tieto správy čakali milovníci snehu dosť dlho. Už nasledujúcu noc na Slovensko zavíta prvé sneženie do nižších polôh. Tešiť sa však môžu len niekde.

Známa pranostika hovorí: ,,Katarína na ľade a Vianoce na blate,,. Tohtoročná Katarína bude aj na blate, ale aj na ľade. Zatiaľ čo v západnej polovici územia bude Katarína skôr na blate, tak na zvyšku Slovenska sa treba pripraviť aj na ten ľad. Ten sa však bude vytvárať najmä na cestách a spozornieť by tak mali predovšetkým vodiči.

Už v noci príde prvé sneženie
V priebehu dnešného dňa zavládne síce pokojné počasie, no popoludní a večer sa od severozápadu začne nasúvať oblačnosť, ktorá bude súvisieť s blížiacim sa studeným frontom. V priebehu noci začne od severozápadu pršať, ale pomerne rýchlo začne do vyšších vrstiev zatekať od severovýchodu studený vzduch. Zrážky sa tak začnú pomaly meniť na snehové.

Na západnom Slovensku by v priebehu noci na utorok malo prevažne slabo pršať. Na strednom Slovensku sa sneženie očakáva od výšky zhruba 500, na severe od cca 400 metrov nad morom. Na východe bude hranica sneženia ležať najnižšie a tu môže snežiť aj v takých Košiciach. Veľa snehu však nenapadne. Maximálne pôjde o poprašok.

VIDEO: Očakávaná hranica sneženia a skupenstvo zrážok na Slovensku , podľa modelu WRF ARW-iMeteo.sk

V priebehu utorka zrážky postupne ustanú, no na východe sa v podobe snehových prehánok môžu vyskytovať aj počas dňa.

Na cestách sa bude šmýkať. Hrozí poľadovica
Ak plánujete v noci na utorok cestovať tak to rozhodne neskúšajte s letnými gumami a buďte opatrní. V noci totiž teploty na strednom a východnom Slovensku klesnú pod bod mrazu a mokré vozovky sa tak budú meniť na ľadovú plochu.

Sneh pokryje cesty predovšetkým na severnom a východnom Slovensku. Rozhodne však nepôjde o výraznú nádielku, ktorá by dramaticky zhoršila situáciu. V utorok ráno preto s kalamitou nepočítajte, ale rátajte so šmykľavými vozovkami na ktorých môže ležať snehový poprašok.

Budú Vianoce na ľade ?
Predpoveď na Vianoce je stále vo hviezdach. Ak by sme sa na predpoveď pozreli z pohľadu pranostiky, tak Vianoce by na západnom Slovensku mali byť na ľade. Biele by však mohli byť aj na severe a východe, kde tohtoročná Katarína prinesie ľad a sneh. Počas dňa sa totiž aj tu sneh a ľad roztopí a deň tak bude prevažne na blate.

O niečo reálnejšie ako pranostiky sú predpovede numerických modelov. Tie dlhodobé počítajú s prvou zimou okolo 10. decembra. Vianoce sa zdajú, že by mali byť predbežne biele a po Vianociach sa predbežne črtajú silné mrazy. Takýto trend numerické predpovedné modeli naznačujú už dlhšiu dobu.
Netreba sa zatiaľ na nič spoliehať a len dúfať, že po mizernej zime 2013/2014 nás čakajú biele Vianoce a príjemné zimné počasie.

Skryť Zatvoriť reklamu