AKTUÁLNE: Povodňové ohrozenie na Slovensku. Za 24 hodín spadlo aj 100 mm zrážok

Písmo: A- | A+

Tlaková níž Yvette sa zahráva s celým našim územím. Po silnom vetre k nám prináša výdatné zrážky, ktoré dvíhajú hladiny vodných tokov.

Stredná Európa ako aj celý Balkán bojuje s veľmi nepriaznivým počasím, ktoré prináša tlaková níž Yvette. Prvá polovica štvrtka bola predovšetkým v znamení silného vetra, ktorý strhával strechy, elektrické vedenia a vyvracal stromy. Podrobnejšie na: http://www.imeteo.sk/clanok/AKTUALNE--Slovensko-bicuje-orkan-Yvette .Druhá polovica dňa sa niesla v znamení postupného slábnutia vetra, ale na druhej strane začala výrazne narastať zrážková intenzita na severe a východe územia.

Najviac zrážok spadlo na OraveJednoznačne najviac zrážok zaznamenali zrážkomerné stanice na Orave. Najzaujímavejšia situácia je v Oravskej Polhore. Na toku rieky Polhoranka zaznamenala zrážkomerná stanica SHMÚ úhrn na úrovni 91,4 mm. Na zrážkomernej stanici o pár stoviek metrov ďalej však bolo za 24 hodín zaznamenaných až 121,7 mm.

Na zvyšku Oravy sa úhrny zrážok pohybujú medzi 30 až 60 mm. Extrémne veľa zrážok spadlo aj v okolí Zuberca, kde zrážkomerné stanice zaznamenali úhrn okolo 100 mm.Výdatné zrážky sa samozrejme prejavujú na aktuálnej výške hladín. Rieky na prítokoch Oravy a Váhu dosahujú úroveň 2., ale aj 3.stupňa povodňovej aktivity.Povodňové ohrozenie aj na východeV oblastiach východného Slovenska spadlo priemerne okolo 50 mm zrážok. V horských oblastiach sa však úhrny šplhajú až k 90 mm. Povodňové stupne dosahujú rieky v oblasti východného Slovenska na viacerých miestach. 3. povodňový stupeň dosahuje rieka Torysa prakticky na celom svojom profile toku.Hladiny dosahujú úroveň 3. povodňového stupňa aj na prítokoch rieky Hnilec, Hornád a Ondava.

Situácia sa tak rýchlo nezlepšíV priebehu dnešného dňa bude naďalej pokračovať zamračené a upršané počasie. Dnes by malo spadnúť do 30 mm, v horských oblastiach na krajnom severe až do 50 mm zrážok. Povodia riek na severe a východe Slovenska sú už veľmi nasýtené a tak sa čo i len výraznejší dážď bude okamžite premietať na vzostupe menších riek a potokov. Slábnutie zrážkovej činnosti očakávajte až s príchodom noci.

Skryť Zatvoriť reklamu