LIBERTAS chce SLOBODU! KONEČNE

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Po jemnej pomoci prezidentskému kandidátovi Františkovi Mikloškovi, sa nám naskytla možnosť zúčastniť sa na kongrese novovzniknutej politickej strany LIBERTAS v Ríme. Ponuku sme samozrejme prijali a tak sme sa 1.mája ocitli v kongresovej sále Perca Della Musica v centre Ríma.

Na objasnenie. LIBERTAS je prvá celoeurópska strana, ktorá si za cieľ stanovila razantne sa postaviť proti Lisabonskej zmluve a vrátiť Európu naspäť do rúk občanov. Chce kandidovať vo všetkých 27 krajinách EÚ. Za Slovensko ju mala reprezentovať rozbiehajúca sa strana Sloboda a Solidarita, no nastali nezhody a na prvomájovom kongrese Slovensko reprezentoval bývalý slovenský premiér, Ján Čarnogurský. A my sme boli pri tom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bolo jedenásť hodín a pred sálou sa v slnečnom počasí pohybovalo asi 1000 ľudí z celej Európy. V dave bolo vidieť národné vlajky a počuť veľa Francúzov a Poliakov, na čom sa nič nezmenilo počas celého dňa. A prečo práve v Ríme? Práve v hlavnom meste Talianska boli v roku 1957 podpísané zakladajúce kluby Európskych spoločenstiev.

Po zaregistrovaní sa sme sa usadili na sedačkách kongresovej sály , zobrali sme slovenskú vlajku a zapli preklad. Sála začala burácať. Na scénu po uvítacom príhovore staršieho talianskeho politika totiž vstupuje Declan Ganley a moderátorka kongresu Eline van den Broek. Obaja predstavujú krajiny a my burácame. Mimoriadne hluční Francúzi po výzve Ganleyho ako jediní spievajú svoju hymnu. Declan Ganley otvoril sériu príhovorou. Hovorilo sa všeobecne o slobode, jednote, demokracii, zodpovednosti a ako toto všetko chýba Európskej únii.

SkryťVypnúť reklamu

Vystúpenie Jána Čarnogurského ako poradcu hnutia LIBERTAS bolo prekvapením aj pre nás. Vo svojom prejave zdôraznil našu jedinečnú skúsenosť s komunistickou totalitou, ktorá na Slovensku žiaľ stále je. Hovoril, že nechce aby sa v EU opakovali chyby komunizmu. Prirovnal Úniu k minulému režimu, čo viedlo k búrlivému potlesku. Čarnogurský si prejav užíval a na záver zdôraznil, že si želá „Európu silnú, dynamickú, mierumilovnú a súčasne schopnú brániť samu seba.“ Svoj prejav ukončil zvolaním „God save Europe.“

Zlatým klincom príhovorov bol príhovor bývalého poľského prezidenta a nositeľa Nobelovej ceny za mier, Lecha Walesu. Ganley ho predstavil ako svojho detského hrdinu. Walesa vyzdvihol LIBERTAS ako nádej na zmenu. Mnohí poliaci zostali pohoršení, vykrikujú z hľadiska, dve ženy opustili sálu. Lech Walesa sa spoza rečníckeho pultu snažil obhájiť.

SkryťVypnúť reklamu

Po Walesovom prejave prichádza opäť Ganley mierne nahnevaný. Jeho prejav bol absolútnym vrcholom kongresu. Vyhlásil, že nech sme z ktorejkoľvek krajiny, spája nás túžba aby bol hlas ľudu vypočutý. Z jeho posledných viet si pamätám jednu: „Nechcem aby o budúcnosti Európy rozhodovalo pár vyvolených za zatvorenými dverami.“ Nie je to tak aj na Slovensku?

Keď okolo štvrtej popoludní kongres skončil, vrátili sme sa naspäť k nášmu autobusu a vydali sme sa na cestu domov. V mysli som si s nádejou, že strana LIBERTAS sa zapíše do učebníc dejepisu premietala počuté a prijala si len jedno. Aby takéto niečo zažila aj ostatná mládež, ktorej politika moc nevonia. Prečo?

Petra Mojžišová

Petra Mojžišová

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som obyčajné dievča, ktoré od života čaká, že raz bude naozaj plnohodnotný, zábavný a hlavne aby za niečo stál. Dovtedy sa snažím a budem snažiť preskakovaťvšetky prekážky, ktoré sú právom alebo neprávom naukladané na mojej strastiplnej ceste. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáRodinaHaluzeLen tak...Súkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

51 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu