BA: RSS služba ako pomoc samospráve lepšie informovať a šetriť čas

Chcel by som vám predstaviť systém RSS a ukázať vám, ako šetrí čas pri čítaní web stránok médií, blogov a podobne a ako ho používajú miestne médiá a samospráva. Je mi jasné, že o RSS sa už popísalo dosť, ale pre nových čitateľov a pre čitateľov SME prílohy Bratislava sa to podľa mňa zíde.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

RSS - Really Simple Syndication, by sme mohli preložiť ako Naozaj Jednoduché Zhromažďovanie (copyright prekladu Microsoft ).Je to systém, pri ktorom nemusíte chodiť opakovane na web stránky akontrolovať, či tam pribudol nový príspevok, nová správa. RSS tozisťuje samé (frekvenciu si môžete nastaviť) a upovedomí vás o tomobrazovou alebo zvukovou správou. Toto upozorňovanie nie je povinné, jeto len možnosť. Ak nechcete byť vyrušovaný alebo ste mimo PC, RSSzbiera odkazy na nové správy/články automaticky a vy si ich môžetepozrieť dodatočne.

Šetríte

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
  • vašim časom

  • prenesenými dátami, lebo v RSS dostanete len nadpis článku a úvod/perex , žiadne reklamy

Funguje to asi takto: po aktivácii RSS (vysvetlenie postupu neskôr) vámzačnú pribúdať do počítača informácie o nových článkoch z tých médií, zktorých RSS správy získavate. Z časti je tomu podobná iná službainternetových médií, zasielanie nových článkov na e-mail. RSS totoposúva na oveľa vyššiu úroveň.
RSS program chodí za vás na webstránku a zisťuje, či pribudol nový článok. Preto tieto systémy nie súvhodné pre veľké médiá, veľké portály, kde je vysoká frekvencia novýchčlánkov/príspevkov ale skôr na také, kde pribudne zopár článkov zadeň/týždeň.

Ukážka prehľadu odkazov na články, po vysvietení odkazu sa vám ukáže aj krátka citácia alebo opis článku (kliknite na článok pre zväčšenie):

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu



V Thunderbirde môžte mať v 1 "chlieviku" RSS údaje z viacerých médií, napríklad (kliknite na článok pre zväčšenie):

Obrázok blogu




Ak vás niektorý článok zaujme, jednoducho naňho kliknete a otvorí savám v samostatnom okne WWW prehliadača alebo priamo v programe, sktorým RSS správy prijímate.


Ktoré samosprávy v BA majú na webe RSS

VoFebruári 2007 som mestským častiam poslal emailom žiadosť, aby siaktivovali RSS na ich web stránkach. Skoro žiadne neodpovedali (Až naVajnory, Petržalku, Podunajské Biskupice).Vajnory RSS už mali (viem, mal som ju zapnuté, ale nakoľko mi posielalistále tie isté články dokola, vypol som. A teraz neviem nájsť odkazna ich stránke), Petržalka to zaviedla do mesiaca a Podunajské Biskupice tvrdili, že na novej stránke to mať budú, ale tiež tam neviem nikde nájsť.

Ostatné mestské časti RSS nemajú, alebo som si to nevšimol (opravtema). Použitie RSS samosprávy nestojí žiadne pravidelné poplatky, lenjednorázové zabudovanie do systému. Na niektorých stránkach, ktoré používajú Content Managment System, akonapríklad Staré Mesto (Joomla) a Dúbravka (alejtech), je zapnutie RSS otázkou pár nastavení a je to aj lacnejšie (z cenníka Alejtech : RSS modul - 1490 Sk).

Samosprávy, ktoré RSS nemajú, by určite mali vyčleniť v rozpočtemalú sumičku (pri ich rozpočtoch), odhadom do 30 tisíc Sk ( a to sommožno už dosť prestrelil) na implementáciu, ak sa to nedá zakúpiť ako hotový modul.

RSS systém nemá ani web stránka Bratislavskej župy. Toto Bajanove hniezdo mi celkovo pripomína, že sú najradšej, keď o nich nepočuť.

Ako sledovať, čo pribudlo na web stránkach samospráv, ktoré nemajú RSS

SkryťVypnúť reklamu
  • buď budeme stránku pravidelne navštevovať manuálne www prehliadačom alebo

  • sú programy, ktoré sledujú zmeny vo web stránkach - watchre

obe riešenia sú pre občana užívateľa nepohodlné a aj z toho dôvodu bymala byť na weboch možnosť RSS. Je to ďalší krok k vyspelostisamosprávy.


Dve pripomienky k RSS systému hlavného mesta (mimochodom ponúkaný v 4 jazykoch).
(aj som im tie pripomienky mailoval, ale ostali bez odpovede a nápravy)

1.do RSS davajú aj články, ktoré sú ešte zaheslované: ked si ich otvorím,okamžite po tom, ako mi prídu cez RSS, dokument sa neukáže, lenpožiadavka zadať heslo. Zrejme pred publikovaním, si musí článokpozrieť najprv vedúci, alebo proste nejaký schvalovač, samotnýprimátor? Až potom sa článok zobrazí bez obštrukcií. Týmto sa alestráca zmysel RSS na www.bratislava.sk, lebo prvá RSS mi je skoro úplne na nič (len viem, žetaký a taký článok sa chystá - viem len nadpis) a cez RSS mi už znovanepríde informácia, že článok je odheslovaný. Teda som nútenýnavštevovať stránku cez WWW prehliadač a skúšať štastie, či uz jedokument odheslovaný. Druhá možnosť je, že mi prezradia heslo. :)

2.Niekedy sa ich RSS systém úplne popletie a prídu mi články staré vyšemesiaca. Zrejme to súvisí s tým, že v článku/článkoch niekto robilaktualizáciu a RSS systém to prevzal do nových článkov, nakoľko sazmenil dátum. Každopádne meniť už publikované články je pofidérne.

Treba dbať na:
a) Ak je článok trochuskorigovaný, o maličkosti, preklep a pod (teda bez zmenyzmyslu/významu), treba zabezpečiť aby sa dátum publikovanianeaktualizoval
b) Ak bol článok doplnený, malo by to byť v ňom jasne uvedené, čo a kedy sa doplnilo
c) Ak bol článok opravený podstatne, opravy by sa mali robiťformou vydania nového článku, ktorý by prišiel v RSS upozornení

Nenápadná, neoznámená zmena už publikovaných článkov, je totiž silne amatérska a keď ich niekto pri tom prichytí, bude hanba preveliká.

Médiá s RSS

iMHD portál
Bratislavské noviny
SME , Pravda a Trend umožňujú si vybrať z viacerých kategórií podľa zájmu
Blogy SME - každá rubrika vľavo má svoje vlastné RSS, link na RSS hľadajte vpravo dole
Každý blogger má na SME vlastné RSS, napríklad ak chcete byť informovaný o mojich nových článkoch, pridajte si odkaz na môj RSS.
RSS odkaz na stránke bloggera hľadajte tiež vpravo dole na každom blogu.

Inštalácia a aktivácia

V začiatkoch RSS, sa používali samostatné počítačové programy - RSS čítačky, ktoré spomína aj info článok SME o RSS. Dobaale žiada nestrácať čas a všetko zjednodušovať, každý klik navyše jedrahý a tak sa RSS začali integrovať do WWW prehliadačov a emailovýchklientov. Každé má výhody aj nevýhody a ani o nich nebudem písať, nieje to teraz podstatné.

Zrejme chcete polopatistickýnávod ako si to nainštalovať a aktivovať, lebo ste od prírody lenivý.Stiahnite a nainštalujte si niektorú RSS čítačku vo vyššie uvedenomčlánku. Možno nie sú po slovensky, ale nie je to nič zložité a princíppochopíte. Ak chcete ísť do detailov, ukážky a vysvetlenia používaniaRSS si môžete prečítať vo viacerých článkoch na portáli INET.SK,sústredených v samostatnej téme.

Komu sa RSS zapáči(lo), môže z používania samostatného RSS programu prejsť na"2.level" a šetriť ešte viac času a v tomto prípade aj pamäte počítača.A to integrovať RSS do emailového klienta (odporúčam Thunderbird - pridať RSS ako nové konto) alebo do WWW prehliadača - odporúčam Operu.Stiahnite si ostatnú verziu a vyberte si obľubenú jazykovú mutáciu predstiahnutím (Ak Thunderbird alebo Operu ešte nemáte). Aj iné emailovéalebo www programy podporujú RSS, ale to znova nie je teraz podstatné.

Naozaj vám to radím skúsiť, kto ste tak ešte nespravili. Anketa od BlueBoard.cz

Palo Petras

Palo Petras

Bloger 
  • Počet článkov:  89
  •  | 
  • Páči sa:  1x

nekompromisný ale konštruktívny kritik Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKritika inštitúciíVýstavbaDopravaPolitikaSpoločnosťEkonomikaInéČítať pri 1.návšteve! v1.1

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu