Ako som už písala príznaky sa prejavujú väčšinou nechutenstvom,chudnutím, bolesťami brucha pri najedení, vracaním, nafukovaním , podvýživa / chudé nôžky, väčšie bruško/
Nezistená, neliečená celiakia sa môže prejaviť psychickými príznakmi, podráždenosťou a zaostávaním vo vývoji dieťaťa.
Mnohokrát sa pripisujú prvé príznaky inej diagnóze. S celiakiou sa častejšie spájajú iné choroby s Downov syndrómom, cukrovkou, laktózovou intoleranciou, alergiou alebo dieťa má hnačky, zápchu (mamičky to pripisujú viróze). Koho by to napadlo, že je to celiakia a pred pár rokmi ani nehovorím.
POZOR! dieťa nemusí byť chudé, nemusí mať žiadne ťažkosti a celiakiu môže mať tak či tak, samozrejme to platí aj u dospelých.
Nie nadarmo sa vraví, že celiakia je ,,chameleón medzi chorobami,,.
Čoraz viac žien ma problém s otehotnením a potom:
ZISTENIE, ŽE VAŠE DIEŤA MÁ CELIAKIU

nie je to jednoduché,ale ani najhoršie, vezmite to tak, že dieťa určite od mala jesť zdravo.
Je veľmi dôležité, aby to práve v detskom veku bolo zistené/ podchytené aby sa tým predišlo k prípadnému zhoršeniu zdravotného stavu (napr. aj osteropóze v dospelosti a pod.)
Pri dieťati sa začínajú prejavovať prvé príznaky, ak po 1.roku začínajú mamičky pridávať do stravy múčné jedlá. Kým je ešte dieťa malé vnímajú to viac rodičia a robí im to starosti, zvlášť tým, ktorí sa predtým s celiakiou nestretli /nebola im zistená/.
Ale čo bude neskôr v škôlke a v škole? Mnohí rodičia si dávajú túto otázku.
v škôlke
Ak dieťa začne chodiť do škôlky zo začiatku to nie je také ľahké, pretože ako každé dieťa chce všetko vyskúšať, ochutnať a nie je to stále jednoduché vysvetliť, ale ty nemôžeš, pretože..´´
Je nemožné mať svoje dieťa neustále pod kontrolou. Preto rodičia by mali, ako prvé pri nástupe do škôlky oboznámiť učiteľa s týmto ochorením svojho dieťaťa.
čo znamená celiakia
ako sa to u neho prejavuje, keď zje niečo, čo obsahuje lepok.
Každý to znáša inak. Mnoho ľudí ani nevie, že celiakia je alergia na lepok, ktorý sa nachádza v obilninách, stretávam sa s tým osobne často .aj keď som to už pár krát známym vysvetlila, tak sa ma opýtajú napr.,,tento koláčik môžeš zjesť,však ? je ovocný,,nechápu,že pri celiakii ide o to akú múku používame pri pečení,varení.
Nie, či je koláč ovocný,orechový alebo čokoládový .. Alebo to mnohí, všeobecne považujú za módnu diagnózu - dneška! Jednoducho povedané, že chceme zaujať...Je to asi tým, že ju nemajú :)
Vhodné je vymyslieť pre dieťa pestrú a veselú desiatu ( môžete naplno využiť fantáziu, rôzne zvieratka, kvietky a pod.) veď najprv jedia oči :) a pekne zabalenú v detskej dóze Vám ju s chuťou spapajú:) (v prípade ak nie je možnosť bezlepkovej desiaty v škôlke)
v škole
Ak je dieťa staršie je to pre Vás o čosi ľahšie, už si to samo uvedomuje, no problém nastáva, že nie v každých školských jedálniach je možnosť bezlepkového stravovania, ale stále sa nájdu jedlá, ktoré môže konzumovať aj celiatik ako : slepačia polievka, rizoto, paprikové zemiaky. šaláty, kuracie mäso na prírodno POZOR / treba si zistiť v kuchyni či sú tieto jedlá na 100% bezlepkové aj keď sú bez múky, glutén je často skrytý v rôznych koreninách/.

Najvhodnejšie je, ak by sa spojili viacerí rodičia celitikov a vymenili si zopár rád, receptov a požiadali školstvo o možnosť osobitnej chladničky pre tieto deti, ktoré si môžu doniesť vlastnú bezlepkovú stravu z domu a zohriať napr.v mikrovlnke.
Určite najistejšie stravovanie je doma, ale nie každý má tú možnosť, mnoho detí cestuje do školy, ako dospelí tak aj oni majú stresy v škole, kým dôjdu zo školy domov, blíži sa už takmer k olovrantu, čo nie je vhodné, strava je základ budovania detskej imunity.
Taktiež dbajte , aby malo stále zabalenú desiatu v dostatočnom množstve, aby nepociťovalo obmedzenie, aby sa mohlo v škole sústrediť potrebuje mať dostatok energie. V školských bufetoch je čoraz širší sortiment bezlepkových potravín : ryžové chlebíky, ovocie, oriešky, kukuričné chrumky, sójový suk, jogurty,nanuky :)
detské narodeninové párty a školské výlety, máte strach ako to dopadne?
Výlety,pobyty : 1, treba oznámiť bezlepkové stravovanie počas tých pár dní
nerobte tú chybu, že nenahlásite inú formu stravovania, inak sa výlet môže zmeniť na hladovku :)
2, nabaliť dostatočné množstvo suchšie, trvanlivé jedlá so sebou /chlieb,pečivo, sladkosti)
čo sa týka osláv : určite si spolužiaci všimli, že sa kamarát/ka stravuje inak a mali by by ť ohľaduplní :
najlepšie ak sa opýtajú, čo môže z plánovaného menu jesť,
TIP : ak sa koná oslava narodením ako tortu zvoliť namiesto čokoládovej múčnej,plnkovej napr. teraz veľmi obľúbené tvarohové torty (cheesecake) bez spodku s ovocím
namiesto chlebíčkov pripraviť rolky zo syra, šunky, zeleniny /jednohubky/ alebo namiesto klasických chlebíčkov použiť kukuričné oblátky ( stoja pár centov)
A party sa môže začať pre všetky deti rovnako :)
Zo začiatku si trocha vytrpíte no v dospelosti budú Vaše ratolesti zdravé a vďačné. O pár rokov to bude podľa mňa úplne bežné stravovanie.