Možno ste už zažili podobnú situáciu. Napríklad sedíte v spoločnosti pri stole, keď jeden z vašich prísediacich hlasno grgne. Pohľady z okolitých stolov sa otočia vašim smerom a vás sa objavuje rumenec na tvári. Alebo iný príklad - ste v spoločnosti, kde sa práve nelichotivo vyjadrujú o vašom známom či príbuznom a vy sa začnete cítiť nesvoj. Jednoducho ste zatiahnutý do niečoho bez vášho pričinenia a bez ohľadu na váš postoj.
Tento pocit viny, cítiť sa vinný za niečo, s čím človek nemá prakticky nič spoločné, sa môže týkať aj vecí v širšom rozsahu. Človek sa môže cítiť trápne, alebo v inom pprípade iná osoba mu tento pocit viny môže vnucovať, pri rôznych témach. Niekedy jednoducho stačí fakt, že niekto sa sa narodí ako beloch v Európe či Amerike, tak sa dotyčný cíti vinný, alebo je obviňovaný, za všetko možné i nemožné - za vyrubovanie dažďových pralesov, decimáciu Indiánov, hladomor v Afrike, za násilie voči ženám, či dokonca za neprávosti spáchané v období križiackych výprav. Hranice sa fantázii nekladú.
Často je to spojené a umocnené paušalizovaním a nálepkovaním typu - všetci Indiáni boli dobrí, statoční a spravodliví, včetci bieli boli vrahovia. Potom sa stáva, že takého pseudo krivdy sú občas kompenzované pozitívnou diskrimináciou či finančnými zbierkami s dobrým úmyslom a pochybným využitím.
Pocit vinný a zodpovednosti je potrebný a správny, ale iba v prípade skutočnej viny či spáchanej neprávosti. Myslím si, že v prípade krivdy spáchanej napríklad pred pár sto rokmi tomu tak nie je.
7. mar 2006 o 14:23
Páči sa: 0x
Prečítané: 1 138x
Komplex bieleho muža
Poznáte ten pocit, keď sa cítite trápne kvôli niečomu, za čo vlastne nemôžete?
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(5)