Oslo - Vigeland park

Na ploche 32 hektárov sa v nórskom hlavnom meste rozprestiera Vigeland park, nazvaný podľa sochára Gustava Vigelanda (1869 - 1943), ktorý ho navrhol, presadil u predstavených mesta a hlavne - vytvoril všetkých 212 súsoší a sôch, obsahujúcich vyše 600 postáv. Ak máte chuť a čas, poďte sa spolu s mojim foťákom pozrieť do tohto parku...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Začneme pri hlavnom vchode a bráne...

Kde stojí socha tvorcu parku.

A pokračujeme hlavnou alejou...

K mostu, lemovanému sochami...

Obrázok blogu

Keď sa dostaneme asi do polovice mosta,

natrafíme na asi naznámejšiu sochu v celom parku - Zlostiaceho sa chlapca:

Obrázok blogu

Ale naproti malému zúrivcovi môžeme vidieť napríklad aj tento pár:

Obrázok blogu

Prichádzame na terasu, kde je fontána, najprv ale venujme pozornosť dlažbe. Je vytvorená zo svetlej a tmavej žuly, pričom svetlá žula tvorí chodník labyrintu. Tento chodník, siahajúci od vchodu do labyrintu na východnej strane terasy, až po východ na západnej strane, má približne 3000 metrov a tvorí kruhové obrazce, orámované štvorcovými ornamentmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Samozrejme, že labyrint nie je tak zaujímavý, ako samotná fontána. Šesť titánov nesie obrovskú misu, z ktorej sa leje voda. Múr fontány je vyzdobený 60 reléfmi, zobrazujúcimi životný cyklus človeka.

V rohoch fontány je umiestnených dvadsať súsoší ľudí a stromov.

Tu je celkový pohľad na fontánu z druhej strany:

Dostávame sa k hlavnému motívu celého parku - terase s Monolitom. Schody k nej uzatvára jedna zo štyroch Vigelandom vytvorených brán:

A stojíme pred 17,2 metra vysokým Monolitom, ktorý je vztýčený na pahorku, hviezdicovito obklopenom 36 súsošiami.

Obrázok blogu

Na samotnom Monolite je 121 postáv mužov, žien a detí v najrôznejšom veku. Vytesali ho, presne podľa Vigelandovho sádrového modelu v skutočnej veľkosti, traja kamenári z jedného kusu nórskej svetlej žuly. Trvalo im to 14 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Vigeland odmietal komentovať zmysel svojich sôch a odporúčal, aby si každý jeho diela vyložil po svojom. Všeobecne sa uznáva, že celý park je zobrazením životného cyklu človeka, ale je na každom návštevníkovi, aký dojem a aký názor si z parku odnesie.

Pohľad na vrchol Monolitu ukazuje, že nie je len obdivovaným monumentom, ale aj vítanou pristávacou plochou pre hliadkujúce čajky.

Pohľad od Monolitu späť k hlavnej bráne a na fontánu:

Keď Monolit obídeme, naskytne sa nám pohľad na záverečnú časť 850 metrov dlhej hlavnej osi parku:

Cestu k nej nám zahradí druhá zo štyroch brán:

V zadnej časti hlavnej osi nájdeme dva Vigelandove výtvory. Najprv slnečné hodiny, v dolnej časti s vyobrazením dvanástich znamení zvieratníka.

SkryťVypnúť reklamu

Pohľad cez hodiny, kde vidíme posledné súsošie v hlavnej osi parku.

Obrázok blogu

Kruh života.

Pohľad späť k Monolitu:

V parku je samozrejme inštalovaných oveľa viac Vigelandových sôch. Nachádza sa tu aj jeho múzeum, postavené pôvodne ako ateliér, kde nad vchodom je umiestnená urna s Vigelandovým popolom. Obsahuje takmer všetky Vigelandove diela, ako aj modely sôch, inštalovaných v parku. nachádza sa tu aj pôvodný sádrový model monolitu v mierke 1:1, podľa ktorého bol vytesaný do žuly. Bohužiaľ som bol v parku v pondelok a tak som sa do múzea nedostal. Rozlúčim sa preto ešte jedným, posledným záberom Kruhu života:

Juraj Petrovič

Juraj Petrovič

Bloger 
  • Počet článkov:  232
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Človek, občan, otec, manžel. Od roku 2022 píšem pre týždenník .týždeň. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaSpoločnosťVedaFimfárumZápisky z ciestKultúraPrírodaSrandičkyPredvolebné článkySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

214 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu