reklama

Ministerstvo dopravy - drevorubači?

Dnes je na programe výjazdového zasadnutia vlády v Tisovci návrh zákona z dielne ministerstva dopravy, ktorý sme v rámci hromadnej pripomienky napadli, lebo je zrejme protiústavný. Predpokladá totiž vyvlastňovanie na základe drastického pošliapania ústavných práv na ochranu majetku, porovnateľné bez zaváhania so znárodnením po Februári 1948. To celé za jediným účelom - čo najrýchlejšie postaviť diaľnicu do Košíc a teda zrealizovať sľub premiéra.  To, že sa ministerstvo vyvlieklo z rozporového konania so zástupcami občanov obyčajnou dezinterpretáciou Legislatívnych pravidiel vlády, je teraz vedľajšie. Z čoho ale človeku skutočne zostáva rozum stáť, je prístup a reakcie ministerstva dopravy na pripomienky iných ministerstiev, či štátnych inštitúcií. Valec z Tisovca sa očividne ide rozbehnúť na plné obrátky...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

PRIPOMIENKA ÚRADU VLÁDY, odboru aproximácie práva: rozpor s ústavou kvôli stavbám na cudzích pozemkoch
REAKCIA MDPT: bez tohto ustanovenia nemá zákon zmysel.

 Bodka. Čo tam po ústave.

PRIPOMIENKA ÚRADU VLÁDY, odboru aproximácie práva: rozpor s medzinárodnými dohovormi o ochrane majetku.
REAKCIA MDPT: ak ľudia nevyužívajú svoj majetok na obvyklý účel, nemajú nárok na ochranu majetku.

 A toto je čo? Ak si kúpim bicykel a budem ho tlačiť vedľa seba, tak mi ho polícia zabaví, lebo ho nepoužívam „obvyklým" spôsobom? Ak si kúpim pozemok a nebudem na ňom stavať hneď, tak nemám nárok na ochranu svojho vlastníckeho práva?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

PRIPOMIENKA ÚRADU VLÁDY, odboru aproximácie práva: zákon je nevšeobecný, čo je v rozpore s ústavou
REAKCIA MDPT: neakceptujeme. Bez vysvetlenia.

Jasné, zas otravujú s akousi ústavou

PRIPOMIENKA MINISTERSTVA FINANCIÍ: návrh je nevšeobecný, čo je v rozpore s ústavou
REAKCIA MDPT: neakceptujeme. Bez odôvodnenia

PRIPOMIENKA NBS: stavať na súkromných pozemkoch bez predchádzajúceho súhlasu ich majiteľov je v rozpore so zákonmi a právnymi normami spoločnosti..
REAKCIA MDPT: posúdia ústavné orgány

 Samozrejme. To, že sa minister zaviazal vo svojom sľube dodržiavať a chrániť ústavu a ostatné zákony a teda priamo z tohto sľubu mu vyplýva povinnosť zaoberať sa možným podozrením z protiústavnosti, je pre ministerstvo dopravy len zanedbateľný detail. Vymyslíme zákon, necháme ho schváliť a potom sa uvidí. Zbytočný zákon a zbytočný čas úradníkov, platených z našich daní, na produkciu zákonov, vopred odsúdených na zrušenie ústavným súdom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

PRIPOMIENKA NBS: nie sú skúsenosti s realizáciou PPP projektov. Je potrebné eliminovať riziká dopadu na hospodárenie verejnej správy.
REAKCIA MDPT: nie sú skúsenosti, ale vláda rozhodla.

 Bodka. Vláda rozhodne a pripomienkou odborníkov, ktorí strážia štátnu kasu sa nikto zaoberať nebude. Ešte by sa náhodou ukázalo, že majú pravdu.

A tu je asi najdokonalejšia perla z pera ministerstva dopravy:
PRIPOMIENKA MINISTERSTVA VÝSTAVBY: návrh významne zasahuje do kompetencií stavebných úradov, žiadame dôsledne zvážiť možné dopady
REAKCIA MDPT: dôsledne zvážené (bez ďalšieho komentára)

 Mohol by som takto pokračovať ešte pekne dlho. Koniec koncov, masochistom môžem odporučiť originál materiálu o pripomienkovom konaní. Väčšiu frašku som už dávno nezažil a nečítal.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Reakcia MDPT je krásnou ukážkou arogancie ministerstva dopravy, ktoré s premiérom za chrbtom ide prevalcovať ústavu a ostatné zákony za účelom čo najrýchlejšieho postavenia diaľnice do Košíc a splnenia cieľa tejto Ficovej štvorročnice, nech to stojí čo to stojí. Ak na to bude potrebné stavať na cudzích pozemkoch bez súhlasu ich majiteľov, tak sa to proste urobí. S oficálnym posvätením štátu.

 Typická rétorika komunistov, že keď sa rúbe les, lietajú triesky tu platí úplne. Keď Fico stavia diaľnice, nemôže si byť nikto istý, či z neho štát za sedem dní nespraví bezdomovca. Z občana je trieska, z ústavy v lepšom prípade trhací kalendár. No a v tom horšom...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďakujem Richardovi Drutarovskému z OI Za spravodlivé vyvlastňovanie za poskytnutie podkladov pre tento článok.

Juraj Petrovič

Juraj Petrovič

Bloger 
  • Počet článkov:  232
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Človek, občan, otec, manžel. Od roku 2022 píšem pre týždenník .týždeň. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaSpoločnosťVedaFimfárumZápisky z ciestKultúraPrírodaSrandičkyPredvolebné článkySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

292 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu