
Pohybujem sa v obchode už dosť dlho a aj keď nekupujem a nepredávam letiská, myslím si, že sú určité pravidlá, ktoré by mali platiť vo všeobecnosti. Jedným z takýchto pravidiel je napríklad aj to, že zmena ceny pri dodatočnom prejednávaní ponuky by nemala presiahnuť určitú výšku. Počas mojej praxe som sa pravidelne stretával so skúsenosťou, že zmena ceny, väčšia ako o 8 – 10% sa považuje za neslušnú a často znamená okamžité vylúčenie uchádzača zo súťaže. Svedčí totiž o tom, že uchádzač mal na cenách „narazené“ toľko, že by kupujúceho slušne povedané obtiahol. Alebo predávajúcemu zaplatil hanebne málo.
Keď si takýto prístup prevedieme do situácie okolo predaja letísk, tak sa mi zdá zvláštne, že môže byť niekto spokojný s tým, že záujemcovia o letiská tak výrazne navýšili svoje ponuky. Svedčí to totiž minimálne o tom, že sú ochotní zaplatiť výrazne viac, než pôvodne ponúkli. Takže pokiaľ by sa druhé kolo nekonalo, dostal by víťaz letiská približne za polovicu sumy, ktorú je naozaj ochotný zaplatiť.
Rozhodnutie zvýšiť celkovú sumu za letiská o 65 resp. 90% sa nerobí zo dňa na deň. Musí byť podložené analýzami, prísľubmi financujúcich bánk (nikto, ani Penta a ani Schwechat nemá 12 miliárd „v kešeni“, musí si na to požičať) a určite aj schválené akcionármi uchádzačov. Je teda jasné, že konečná maximálna suma za letiská bola už dávno uchádzačom známa ale až druhé kolo ich prinútilo priznať, kde majú skutočný „prah bolesti“.
Zrejme som naivný, keď si myslím, že pravidlá slušnosti by sa mali dodržiavať pri každom obchode. Zrejme musia platiť len vtedy, keď sa pohybujeme v státisícoch alebo miliónoch, teda sumách, ktoré si bežný smrteľník, aj keď s ťažkosťami, dokáže predstaviť. Zrejme ak sú v hre miliardy, teda sumy, kedysi označované jednoducho ako VEĽA, pravidlá slušnosti idú bokom.
Pán minister je spokojný, víťaz tiež, porazení sa chystajú súdiť. Ja si hodlám svoju naivitu udržať.
A budem aj naďalej veriť, že len vďaka svojmu nadaniu a úplnou náhodou chodí dcéra pána ministra na školu, ktorej hlavným sponzorom je Nadácia Penta. Koniec koncov, výhodné podmienky pre Slovensko, vyjednané pánom ministrom v privatizačnej zmluve, mi jeho nestrannosť iba potvrdia.