A v súťaži Miss Divočina nevyhrávajú: (časť prvá)

Predstavili sme si niekoľko nádherných stvorení, ktoré nám evolúcia priniesla. Niekedy sa jej však nepodarí dotvoriť diela, ktoré by priemernému ľudskému oku lichotili. Pre mňa sú však všetky tieto stvorenia magické a preto ich neurážajme, ale pozastavme sa a podporme ich- však dotvárajú to najčarovnejšie, čo na svete máme- prírodu! Prvá časť novej série článkov nás zavedie k nekrásavicám vôd našej planéty!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

V moriach a oceánoch nájdeme nespočetné množstvo takých rýb, s ktorými sa príroda riadne pohrala. Takým stvorením je aj Ogcocephalus darwini, ktorú nájdeme hlboko vo vodách súostrovia Galapág. Táto rybka patrí k radu Lophiiformes, ktoré sme si predstavili v mojom druhom blogu o mimikry. Taktiež má na hlave návnadu (illicum), ako tie tajomné a zvláštne ryby z koralových útesov. Čo s nimi však ešte má spoločné sú zvláštne plutvy, ktoré vyzerajú skôr ako nôžky- a aj ich tak používa. Prechádza sa na dne mora a so znechuteným výrazom sleduje svoje okolie. Znechuteným? Veru tak. Táto rybka má totižto veľké, hrubé červené pery, ktoré nám spolu s polohou jej očí dávajú dojem, že rybka spokojná nie je. Oh, a jej návnadu chráni útvar, ktorý pripomína dlhý nos. Čiže táto ryba sa naozaj javí tak trochu ľudsky... Ke ď sa už rozprávame o rybách s „ ľ udskými“ tvárami, nemôžeme vynecha ť ohrozenú obyvate ľ ku austrálskych a tasmánskych vôd, Psychrolutes marcidus. Po anglicky ju nazývaju Blobfish a dôvod pre jej názov je naozaj opodstatnený. Mimo vody vyzerá ako želatínová hlava s velikánskym nosom. Jej telo nie je príliš husté a tým pádom nepotrebuje prive ľa energie na život, čo je pre ň u dôležité, nako ľ ko žije vo ve ľ kých h ĺ bkach. Nájs ť ju v jej prirodzenom životnom prostredí môže by ť problematické. Hlboko v tmavých vodách Tichého, Atlantického a Indického oceánu žijú ryby rodu Opisthoproctidae , h ľ adice dohora. Aby dokázali v tme sledova ť siluety budúcej koristi, ich o č i smerujú nahor, ale vedia nimi pri zmene polohy pozera ť aj dopredu- to je ale možno to menej zaujímavé. Tieto ryby, ehm, majú prieh ľadnú hlavu. Č o je však ešte viac zarážajúce je to, že útvary vpredu na jej hlave, ktoré pripomínajú o č i, vôbec o či nie sú! Jej o č i sú totižto uložené v centre jej hlavy a h ľ adia von cez prieh ľ adnú tekutú ochrannú masu. Bravó, evolúcia! Zaujímavým fenoménom poslednej doby bola zubatá ryba ... áno, presne tá z vašich najhorších no čných môr! Mnohí si možno pri rôznych fotografiach mysleli, že ide o photoshop, ale Archosargus probatocephalus má naozaj oslnivý úsmev. Až tak, že vám mráz prejde po chrbte pri poh ľade na jej zuby. Patrí do rodu Sparidae a čo je u týchto rybách zvláštne (vraj až na tento druh) je to, že u nich, popri gonochorii (čo je opak hermafroditizmu), dochádza protogynii, č o je zmena ženského pohlavia na mužské, u iných zas k protandrii, ke ď sa mení muž na ženu- spoločne sa tieto javy nazývajú dichogamia (1). A že iba ľ udia podstupujú zmenu pohlavia, pche!

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kamarátiť sa však ryby z rodu Sparidae môžu s ďalšími podobnými fešákmi- „vlčími rybamiAnarhichas lupus. A sú značnej veľkosti! Táto zubatá kreatúra dorastie do dĺžky vyše jedného metra a taktiež nežije príliš ďaleko- stretneme sa s ňou vo vodách Veľkej Británie, Nórska a Islandu. A priznajme si, zbožňujem zver, ale vegetarián nie som, ich mäso vraj chutí fajn. Asi sa chuť kompenzuje strašlivými zubami, kto vie! Bojova ť s nimi o najvä č šie ústa však ur č ite bude chcie ť ryba s anglickým názvom Sarcastic fringehead, Neoclinus blanchardi . Sú to ve ľ mi agresívne ryby Tichého oceánu, ktoré rady provokujú aj vä č šie chobotnice. Ke ď však nastane hádka medzi dvoma „sarkastickými rybami“, roztiahnu svoje ústa do abnormálnej šírky a pretlá č ajú sa- a to vyzerá skôr ako bozkávanie. Ke ď sa ale zistí, ktorá ryba má vä č šie ústa, poznáme ví ť aza. Síce by „vl č iu rybu“ s tým chaosom v ústach nijaký zubár neprijal, „sarkastická ryba“ ich vie aspo ň poriadne otvori ť . Nuž ke ď sa dozvie cenu preventívnej prehliadky, asi bude zúri ť.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie zdroje:

1) Warner, R.R (1975). "The Adaptive Significance of Sequential Hermaphroditism in Animals.". The American Naturalist 109: 61–82.

Zdroje obrázkov:

1, 2, 3, 4, 5, 6

Miroslav Petruf

Miroslav Petruf

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  3x

... Zoznam autorových rubrík:  PrírodaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu