Na začiatok uvádzam, že by som bol rád, aby sa vyjadrili k článku v diskusií len tí, ktorí tento blog dočítali do konca.
Na Slovensku sa stretávame prevažne s kresťanskou vierou, či už je to pobočka katolíkov, evanjelikov, reformovaných, pravoslávnych, grécko-katolíckych, nebodaj mormónov a svedkov Jehovových. Preto sa budem venovať v blogu tejto viere, i keď podotýkam, že nesúhlasím s nijakou vierou v boha/bohov, nie iba s touto. Pokiaľ je brané ako pekná rozprávka s ponaučením alebo podobne, nech sa páči, grécka mytológia je fantastická vec (slovo fantázia je tu taktiež dôležité), ale nikto z vás zrejme neverí v bohyňu lásky Afroditu, Dia (i keď v tomto tvare, Dio, sa jedná o populárneho boha Boha napríklad v taliančine), Poseidona, atď. Veď by to bolo patetické, veriť v takéto mytologické postavy, nie? Ehm, a čo ich robí odlišnými od populárneho boha Boha? (Nič.)
Ernest Hemingway napísal, že každý rozmýšľajúci človek je ateista. Rozumný, vzdelaný a nezaslepený človek vie, že Biblia je čistá fantazmagória, a tu by som rád parafrázoval pána Dawkinsa s úžasným vysvetlením, s ktorým sa možno stretnúť v jeho knihe Boží blud: veď svätá kniha je predsa len kopa textov daných dokopy, bola viackrát pozmenená, viackrát preložená, nebodaj „upravená“ rôznymi anonymnými ľuďmi, ktorí žili roky rokúce neskôr ako sa hocičo z udalostí v knihe malo udiať a toto pozmeňovanie „originálnych“ rozprávok, o ktorých sa v texte dočítame, prebiehalo po dobe deviatich storočí. Tento fakt však ľudí v minulosti nemohol nijak osloviť, bolo im treba len povedať, že sa tí ľudia spojili s Bohom, alebo o tom vlastne vôbec nevedeli. Vzdelanie, veda, to všetko bolo ľuďom vzdialené a čo sa nedalo vysvetliť, to spravil Boh. Kto týmto tvrdením ľuďom uľahčil deň, ten bol považovaný za hrdinu, nič netušiaci ľudia (lebo vedieť nemohli) v kostole mu dali malý finančný príspevok a oni už nemuseli uvažovať nad tým, čo spôsobuje príliv a odliv.
Dnes sa nám však vďaka vede dostáva odpovedí na veci, ktoré by ľudia v minulosti považovali za úkon megasuperhrdinu, ktorý medzitým špehuje každého všade naraz. Človek spred 3 storočí by povedal, že počítač stvoril Boh, lebo niečo také bolo pre tých ľudí nemysliteľní. Človek spred 2 storočí by povedal, že ľudia sa na Mesiac dostali len vďaka úkonu Boha (síce veľa ľudí si myslí, že človek na Mesiaci nikdy nebol). Dnešný vzdelaný človek vie čo spôsobuje príliv a odliv, zmenu dňa na noc, ročné obdobia a iné známe, logické veci. Ale aj dnes sa nájde aj nejaký Bill O’Reilly, ktorý stále tvrdí, že príliv a odliv nemožno vysvetliť a tým pádom je spôsobený Bohom. Okrem takýchto vskutku extrémnych prípadov veriaci ľudia v našej krajine vedia, že za prílivom a odlivom je jednoducho povedané Mesiac a gravitácia. Niečo však ľudí z predchádzajúcich storočí stále spája- viera v tohto Boha, J.K. (nie Rowling) a najsvätejšiu knihu- Bibliu.
V náboženskej viere ako takej nevidím naozaj ani jednu dobrú vec, ale kopec hrozných. Ľuďom je vďaka nej lepšie? Povieme si, že všetko je tak, ako to chcel Boh a on ma poslúcha, keď tu nie je nikto iný. Somariny. Nie, jednoducho ste človek lenivý, nevďačný a zaslepený. Pozrite sa okolo seba, všimnite si každú jednu malú vec, aká je úžasná stavbou, funkciou, vzhľadom... pozrite sa na realitu a nabažte sa jej, lebo vám dáva oveľa viac, ako nejaký úchylný, špehujúci papaláš nad vami. A on tie veci nestvoril.
Hnevá ma to, ľudia sa kvôli vám natrápia, príroda stokrát tak a vy za dobré veci ďakujete niekomu, o kom ani neviete, či naozaj existuje. Ak sa vám stane niečo zlé, hneváte sa na toho, kto je proti Bohu. Veľmi rád uvítam postoje, ktoré mi vyvrátia tvrdenie, že na náboženstve nič dobré nie je. Použijem výrok úžasného vedca: „Extraordinary claims require extraordinary evidence.“ (Carl Sagan)
„Ako môžete tvrdiť, že Boh neexistuje? Odkiaľ to viete?“ – toť otázka, ktorú mi mnohí kladú. Ako David Hume v 18. storočí povedal/ napísal, zázraku uver len vtedy, ak sa ti zdá viac nepravdepodobná možnosť, že sa zázrak nestal. Uveďme si príklad: Jožko mame zaklamal. Tomuto tvrdeniu uver len vtedy, ak je menej pravdepodobné, že Jožko mame neklamal. Túto praktickú malú vec využil v knihe The Magic of Reality jej autor, Richard Dawkins, kde úžasne popisuje Ježišov zázrak premenenia vody na víno. Veriaci ľudia, hlavne keď sú skutočne oddaní, veria v Ježišove zázraky (mormóni dokonca veria, že sa po ukrižovaní zjavil starej americkej civilizácii, ktorej predkom dávno pradávno Boh nariadil, aby postavili loď a preplávali do Ameriky), i keď je viac pravdepodobné, že sa nič z toho neudialo. Okolo 15. storočia vznikla pieseň, ktorú v našich končinách nespievame, ale na západe je známa. V nej panna Mária, tehotná s Ježišom (ktorý je vlastne sám sebe otcom, keďže sa hovorí o svätej trojici a v Stvorení sa píše niečo ako: nech stvoríme človeka v našom obraze... alebo podobná, ehm, vec) nedočiahne na čerešne a Jozef jej ich nepozbiera (bodaj by aj, keď ju skôr ako on oplodní jej vlastný syn sám sebou bez pretrhnutia panenskej blany) a tak malý Ježiš v jej bruchu stromu prikáže, aby sa konáre stiahli nižšie, aby jeho matka dočiahla. Táto fantazmagória je rovnako nepravdepodobná (a naozaj smiešna) ako to, že Ježiš zmenil vodu na víno.
Myslím, že vo svojom okolí chceme mať všetci ľudí dobrých, rozumných a dôveryhodných (okrem iných vlastností, samozrejme). Ako však môžeme dôverovať niekomu, kto verí a riadi svoj život podľa takýchto žvástov? Ako môžeme žiť v spoločnosti, kde takýto ľudia zasadajú najvyššie pozície? Ako môžeme prosperovať, keď títo ľudia bránia rozvoju, vzdelaniu a podporujú prenasledovania ľudí až dovtedy, kým si sami prídu na to, že si, s prepáčením, serú do huby? Veď Biblia a viera postavená na nej je v rámci výmyslov snáď porovnateľná s hocijakou inou fantazijnou knihou, ktorá bola vydaná. A zakazuje veci, ničí rodiny, životy, ba v extrémnych prípadoch naozaj zabíja (teda pravdaže fanatickí ľudia, ktorí ju doslova nasledujú). Čo momentálny STOP pre „liečbu homosexuálov“ kresťanskou skupinou v USA? 240 pobočiek, kde nevinných, normálnych (ak teda nemali nejakú psychickú poruchu- nie, homosexualita nijakou poruchou nie je) psychicky ničili. Šéf skupiny zistil, že je sám gay a tak sa akcia zrušila. Pokrytci, klamári, nebezpeční ľudia.
Nie, nepôjdem do pekla za tieto slová. Nič také neexistuje. Ani vy nepôjdete do neba, ak budete počúvať slovo Božie, Yodove, Sauronove, Voldemortove, kto vie koho vymysleného. Áno, vymysleného. Hnevá ma, že ľudia idú často tak intenzívne, až násilne za niečím nereálnym, nepodložiteľným, že sú natoľko zaslepení, nevidia tú skutočnú, reálnu magickú silu všetkého, čo ich obklopuje, čo sem nepriniesol pánbožko, ale evolúcia, príroda a neskôr niektoré veci ľudia, my sami. Ako vám viem vyvrátiť, že Boh existuje? Jednoducho: neexistuje nijaký dôkaz. A síce tvrdíte, že evolúciu nedokážeme pozorovať, chýba nám veľa dôkazov k tomu, aby sme ju 100%ne podložili, stále sme o neskutočnú, neuveriteľnú mieru bližšie k pravde s dôkazmi, ktoré nám sú známe. A namiesto toho, aby ste si vy mohli užiť krásy reálneho sveta, ľudí zastrašujete, prenasledujete, šikanujete.
Milí veriaci, namiesto toho, aby ste hľadali nedostatky u iných, príďte, prosím, s niečím, čo robí vašu vieru jedinečne dobrou vecou. Lebo zatiaľ len hľadáte to, kde majú nedostatky vaši odporcovia, ale pritom by ste si sami mali byť vedomí toho, že vaše a každého, naozaj hocijaké, náboženstvo je nedostatkom samé o sebe. Užívajte si života, nerobte zo seba somárov na úkor iných, ktorí s vami nemajú nič. Nechceme mať okolo seba vygumované hlavy, svet potrebuje rozum.
Dotaz na záver: úvaha sa zaoberá vecami, ktoré ma rozčulujú, neobsahuje rôzne postrehy, ktoré sú o veciach pre spoločnosť neškodných, alebo ešte škodlivejších.