V záhrade Národnej galérie je niekoľko zaujímavých sôch, ale i veľká fontána, ktorá sa v zime zmení na klzisko.
Barry Flanagan: Mysliteľ na kameni, 1997


Bubeník od toho istého autora.

David Smith: Cubi IX, 1963

Roy Lichtenstein: Dom I., 1996

Záhrada sôch Hirshhornovho múzea bola otvorená v roku 1974. Sú v nej zozbierané diela európskych a severo-amerických sochárov z doby od 1880. Rozprestiera sa v záhrade známej galérie moderného umenia a ročne ju navštívi okolo 400.000 ľudí
Joan Miró: Lunárny vták, 1944-46

Arnaldo Pomodoro: Sféra 6, 1963-65

Arman: Eros, vnútri Eros, 1986

Aristide Maillol: Nymfa (prostredná postava z Troch nýmf), 1930

Henry Moore: Ležiaca postava z troch kusov, 1963

Henry Moore: Pracovný model pre "trojcestný kus č. 3: Vertrebrae", 1968

Henry Moore: Dvojdielna ležiaca postava: body, 1969-70


Jean Arp: Vzývanie formy: ľudská, lunárna, spektrálna, 1950


Gaston Lachaise: Stojaca žena, 1932

Giacomo Manzú: Autorportrét s modelkou v Bergame, 1946

Auguste Rodin: Skrčená žena, 1980-82

Auguste Rodin: Občania z Calais, 1884-98 (nájdete ich aj v parku Victoria Tower Garden pri Westminstri v Londýne). Toto výrazovo veľmi silné súsošie predstavuje šesticu občanov mesta Calais, ktorí sa ponúkli dobrovolľne obetovať vlastné životy pre záchranu iných. Bolo to počas Storočnej vojny, kedy kráľ Eduard III. dobyl mesto a nariadil jeho obyvateľstvo vyvraždiť. Súhlasil však ostatných ušetriť, ak sa nájde šesť dobrovoľníkov, ktorí sa mu - s povrazmi okolo krku, bosonohí, pripravení na smrť - prídu vzdať. Obetaví muži sa skutočne našli. Nakoniec prežili aj oni. Kráľ ich na žiadosť matky ušetril. Dielo zobrazuje bosonohých občanov, nesúcich kľúče od mestskej brány nepriateľskému kráľovi.
V pozadí Emile-Antoine Bourdelle: Veľký bojovník z Montabaunu, 1898-90 (dole v detaile)



Auguste Rodin: Pamätník Balzacovi, 1891-98

A ešte jeho Kráčajúci muž

Imagine peace
Zvláštne dielo je Strom prianí pre Washington od Yoko Ono. Je súčasťou projektu, ktorý Ono spustila v 90. rokoch, aby verejnosť podnietila angažovať sa v umení. Návštevníci môžu napísať svoje prianie na lístok papiera a zavesiť ho na strom. Samotná Ono pripevnila lístok "Pokryme našu planétu láskou a urobme lepší svet pre nás všetkých a naše deti." Medzi ďalšími želaniami visí na strome lístok s prianím mieru v Afrike, či ukončením násilia medzi gangmi. V rámci umeleckého programu Scenérie ulice: projekt pre DC umiestnili v meste desať takýchto stromov.
Keď bude strom plný, želania sa pozbieraju a zašľú umelkyni. Niektoré z nich sa dostanu do Imagine Peace Tower, ktorý Yoko Ono vytvorila v Reykjaviku na Islande.

To isté môžete urobiť aj vy, priamo z vášho počítača. Stačí zájsť na stránku Imagine Peace a kliknúť na Send a wish. Alebo to urobte rovno tu:
Je to naozaj monumentálny projekt, ktorý je evokuje maják. Rozsvietená Imagine Peace Tower, napájaná geotermálnou energiou. Žiari každoročne od 9. októbra, narodenín Johna Lennona, do 8. decembra, kedy bol zastrelený. Ako inak, Yoko ho darovala láske svojho života, Johnovi.

Rozsvietená Imagine Peace Tower. Foto: Jonas Bjorgvinsson z web stránky http://www.imaginepeace.com/towerphotos.html)
Yoko Ono o projekte:
Fotografie: autorka