Hypotéza: Človek si vytvoril bohov v minulosti ako odpoveď na prírodné živly, ktoré nevedel ovládnuť a vysvetliť si ich.
Táto hypotéza nepriamo vraví, že čím je vyšší technologický rozvoj civilizácie, tým viac upadá viera v Boha / ov, a človek sa podriaďuje vedeckému svetonázoru. Ale je to taktiež otázka ohľadom toho, ako pristúpime ku fenoménom prírody. Jedinec, ktorý má väčšiu transcendentálnu potrebu, bude boha hľadať aj za tými najnovšími vedeckými poznatkami, aj keby on sám bol špičkový vedec. Ak tu tejto otázke pristúpime z hľadiska údivu nad rozličnými prírodnými javmi, tak je možné, že moderný človek by sa mohol viac diviť nad modernou spoločnosťou, ktorá svojou zložitosťou v mnohom prekonáva prírodu. Čo je zložité, to nevieme vysvetliť, ale potrebujeme to vysvetliť tak si vymyslíme jednotný princíp boha.
Kto dal túto potrebu (Boha, vedy) do prirodzenosti človeka? Odpoveď sa núka v podobe evolúcie. Ľudia ktorý prijali boha (v zmysle, že v neho uverili) tak mali ľahší život (boli psychicky zdatnejší) a preto z hľadiska rozmnožovania úspešnejší ako tí, ktorý sa trápili nad existenčnými otázkami bez „boha“.
Táto hypotéza vraví, že viera v Boha by mala časom narastať a nie upadať, pretože evolúcia je de facto iba o sexuálnom výbere. Tí čo sú psychicky vyrovnanejší, tak budú napríklad menej holdovať drogám a preto sú pre sexuálnych partnerov lepší kandidáti ako tí druhí. Naviac Boh ako absolútna idea je v tomto zmysle účinnejšia ako veda, ktorá iba horko ťažko dáva otázky o celkovom zmysle života a sveta.
Na svete je veľa náboženstiev, ktoré majú rozličné hodnoty, ale Boh je predsa jeden.
Tento argument je založení na matematickom zmýšľaní, ktoré hodnotí boha ako jedného všemohúceho a tak bohov nemôže byť viac. Je to západná idea, ktorá sa núka každému, aj tomu poslednému krovákovi v africkej stepi, ktorý verí v 10 antropomorfných bohov. Táto myšlienka sa zakladá na ideu všemohúceho boha.
Tu je fiktívny dialóg veriaceho kresťana z iným kresťanom.
Je boh všemohúci?
Určite ale nemyslím si, že sídli na joj-ke.
Ak je boh všemohúci, tak môže robiť všetko?
Áno.
Tak môže napríklad spáchať samovraždu? Pretože ak by spáchal samovraždu, tak kto by hodnotil činy ľudí? Asi iba my ľudia ale čo po smrti. Jedine by to ostalo tak, že boh by nám zanechal dedičstvo v podobe kódexu, podľa ktorého sa máme riadiť, ale teraz je mŕtvy (spáchal samovraždu), takže kódex platí, aj po smrti. Aj svet sa riadi podľa jeho pravidiel, takže už ho de facto nepotrebuje. A čo ak je boh všemohúci, tak si vyrobí ostatných šesť bohov, s ktorými sa bude deliť o vládu nad svetom počas týždňa? Ale tak by napríklad v stredu už nemohol byť všemohúci ale ostatné dni áno? A môže vyrobiť taký kameň, ktorý nezdvihne? Aj keby ho chcel zdvihnúť?
Boh je nekonečná láska?
Áno.
Ak je nekonečná láska, to značí nekonečné odpúšťanie a milovanie aj toho posledného hriešnika? Ak sa teda Boh nezľutuje čo len nad jedným hriešnikom, a pošle ho do pekla, tak by to znamenalo, odkrojenie z tej nekonečnej lásky, pretože nekonečno sa nemôže kvalitatívne ani kvantitatívne meniť. Je to proste nekonečno, nie je to polpriamka, ani úsečka. Je vôbec otázne, či nekonečno môže byť láska, alebo akákoľvek iná vlastnosť.
Na otázku či veríme v Boha sa skúsme pozrieť na to, čo je to vlastne tá viera? Áno, či nie, alebo nevieme? Osobne si myslím že viera označuje iba subjektívny pocit, pri ktorom sa otázka neposúva ďalej, takže nevytvára pocit údivu. A označuje opak pochybnosti, ktorá je skľučujúca a preto môže vyvolať trápenie, čo nie je v súlade s evolučným procesom výberu partnera.