Prvé pojednanie o výrobe a využítí georobotíkov vznikol 13. augusta 2007.
K sestavení georobotka potřebujete dítě od dvou a půl do čtyř let (doporučuje se vlastní). Dále si připravte mobilní GPS modul, helmu, dva proužky reflexní lapící pásky a mobil s vhodným software. Dle přiložených fotografií upravte helmu, kterou před akcí jednoduše nasadíte.
GeoRobotek disponuje několika vynikajícími funkcemi a vlastnostmi. V případě, že hledáte keš v těžko prostupném terénu, je téměř nenahraditelný! Uznejte sami, že georobotek s parametry 90 cm (výška) a 15 kg (váha) má podstatně lepší terénní průchodnost (křoví, bahno, smetiště) než 180 cm a 100 kg vážící geocacher.
Zdroj: Zneužívání dětí při geocachingu – GeoRobotek | Poklady.com - magazín o geocachingu a cestování.
Podľa tohto návodu som si zostavil aj vlastného georobota. Prvé testovanie som vykonal na keške v areály Thomayerovej nemocnice. K tejto keške sa pôvodne dalo priblížiť skrz plot. Diera v ňom bola optimalizovaná pre priechodnosť georobota.
Na základe získaných skúseností som uvedený návod zľahka modifikoval. Na uchytenie navigácie som využil s georobotíkom dodávané manipulačné rameno. Výhodou tohoto riešenia je, že po odmontovaní navigácie môžete georobotka aj do studne poslať, ako ukazuje priložená fotografia.

Na základe osobných skúseností môžem zostavenie a využívanie georobotíkov, georobotiatok a georobotiek a ich nasadenie pri hre Geocaching plne odporúčať.
Pod čiarou: Pri písaniu článku nedošlo k poškodeniu ani zničeniu žiadnych georobotíkov. Studňa na fotografii mala hĺbku 80 centimetrov, rástla v nej tráva a strom.