Mŕtveho už o svojej pravde nepresvedčíte

Tam ide ľuďom o život. Áno, bez médii by som sa o tom nedozvedel a spal v kľude. A oni by umierali ako muchy, keďže sú neschopní sa postarať o jedlo. Ale keď o tom už raz viem, tak je absolútne proti ľudskosti sa otočiť k umieraniu od hladu chrbtom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (52)

V roku 2011 Michal Rusek (odkaz do Facebooku) upozornil na Somálsky hladomor. A rozbehla sa taká, na prvý pohľad obvyklá, demokratická diskusia. Ale len na prvý pohľad! 

V roku 2013 išlo 2,5 milióna utečencov v Sýrii a tak isto rozhodne nešlo o vývoz demokracie! Ale diskusie o tom, ako za všetko môže vývoz demokracie z USA nemali konca kraja. 

V auguste 2014 ide o desiatky až stovky tisíc katolíkov či iných inovercov, ktorí utekajú pre Islamskou republikov, ktorá vraždí čo nie je správne sunitsko islámske. A zaznievajú výsmešné lasy voči USA, ktoré sa jediné odhodlalo pre ochranu ľudí a zhadzuje vodu a potraviny. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kam sa podla naša európska kresťanská tradícia?!? Sú to naši súverci. Sú to ĽUDIA

Viete priatelia, v roku 1988 bola na západných hraniciach mojej krajiny kopa ostnatého drôtu. Aby sme neušli. Boli tu také podmienky na život, že čo bolo dospelejšie a inteligentnejšie, rado by sa odobralo niekam inam. V roku 2014 si každý korzujeme cez hranice ako chceme. Ak máme pocit, že sa nám tu nepáči, proste sa poberieme preč. Nikto nás nevyháňa. Je len v našej moci v demokratických voľbách zvoliť raj aj na našom kúsku zeme.

Toto všetko, čo my poznáme, to je ďaleko, preďaleko od podmienok, ktoré sa navonok prejavujú útekom 2,5 milióna. Myslím, že aj absolútne natvrdlý demokrat chápe, že ak zahlasuje 2,5 milióna ľudí nohami, je to dôkaz, že v tej krajine sa nedá žiť. Ďalších 4,5 milióna sa vraj presunulo vo vnútri krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Nebojte sa, ani ja som nebol iný. Bol som na pochybách. Rovnako ako Arthur Dent:

Zásah v Sýrii musí být. Tamní režim použil chemické zbraně proti civilům.

Zásah v Sýrii nesmí být. Bůhví, jak to s chemickými zbraněmi bylo, bůhví jak to je s civilisty. V občanské válce nejsou civilisti. Navíc máme v živé paměti, jak to bylo s chemickými zbraněmi v Iráku.

Ale zásah v Sýrii musí být. Je zapotřebí, aby svět ukázal, že jsou nějaké meze, a že tohle už je za nimi. Pokud nebude takovéhle flagrantní porušení rozhodně odsouzeno a potrestáno, bude zle.

Jenže zásah v Sýrii nesmí být. Sýrie patří do jiného civilizačního okruhu, a jakýkoli, byť sebelíp vyargumentovaný, útok bude brán jako „útok Západu na arabskou zemi“, což propaganda ráda přiživí. Běžní obyvatelé rozhodně nebudou vnímat útok jako „spravedlivý zásah ve prospěch nevinných obětí“, ale jako americký útok a vměšování do vnitropolitických záležitostí.

Zdroj: Zásah v Sýrii.

A tak ďalej a tak podobne. Nezasahovanie do vnútorných záležitostí. A tak podobne.

Žiadna dišputa o demokracii nie je dnes namieste. Diskusia sa musí viesť nad otázkou osudu 2,5-3 miliónov ľudí, ktorí ušli z domu.

Neexistuje legitímny dôvod tolerovať niečo, kvôli čomu ušlo 2,5-3 milióny ľudí z domu.

Do riti, tam ide ĽUĎOM o život. Áno, bez médii by som sa o tom nedozvedel a spal v pokoji. A oni by umierali ako muchy, keďže sú neschopní sa postarať o jedlo. Ale keď o tom už raz viem, tak je absolútne proti ľudskosti sa otočiť k umieraniu od hladu chrbtom.

SkryťVypnúť reklamu

Hranica medzi životom a smrťou je fundamentálna záležitosť. Až ďaleko potom, veľmi ďaleko po tom, je miesto pre diskusiu o oprávnenosti k záchrane tých životov. Do riti, to si fakt osobujete právo rozhodovať o tom, či majú právo žiť?

ĽUĎOM na pokraji smrti treba poskytnúť pomoc, aby vôbec dostali šancu na nejakú demokratickú diskusiu. Aby bolo vôbec koho učiť demokracii. 

S ľavičiarmi, so socialistami sa nezhodneme v mnohých otázkach ohľadne fungovania spoločnosti. Sme na opačnej strane politických názorov. Často by som ich poslal kamsi s ich svetonázorom. Ale to sú oproti hladomoru len také zábavky.

SkryťVypnúť reklamu

Uvedomte si prosím, sú dve rôzne, absolútne rôzne veci. 

Hladomor je problém. Náš pocit, že tí ľudia tam len sedia a čakajú na pomoc, to je len naše nepohodlie. Nemáme z toho žiaden problém. Nič viac, len nepohodlie.

Ako im môžeme pomôcť? 

  1. zaujímať sa o problém

  2. poslať informácie všetkým známym

  3. diskutovať o tom s ostatnými (áno, na úkor svojej zábavy)

  4. vybrať si niekoho, kto dokáže sprostredkovať pomoc

A pretože polovicu toho, čo pošlete rozkradnú miestny vojaci a bafuňári, pošlite dvakrát toľko. 

Až keď tí ľudia budú žiť, príde čas na riešenie toho, že polovicu našej pomoci niekto rozkradol. Až keď tí naši kresťanskí bratia či pohanskí bratia budú žiť, príde čas na riešenie toho, že polovica našej pomoci sa zničí pri zhadzovaní z lietadiel. Ak to urobíme naopak, nebude už koho zachraňovať a naša snaha o nerozkradnutie bude zbytočná. Viete čo sa stane? Budeme mať supersky zabezpečený kamión plný potravinovej pomoci, ale za ten čas, čo sme sa starali o jeho zabezpečenie pred ukradnutím, tí Somálčania, Hindovia, kresťania, Sýrčania kvôli našej demokracii umreli.

Právo na život je naozaj najvyššie postavené. Vo svoje pregrganosti na to nesmieme zabúdať. 

Martin Pilnik

Martin Pilnik

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  423
  •  | 
  • Páči sa:  1 727x

Člen SaS. Som muž, lekárnik a jedno M zo 4M. Blogér číslo 9 na blog.sme.sk od roku 2004. Zoznam autorových rubrík:  Farmácia/lekárenstvoŠkola praktického životaGeocachingPDAPočítačeInternetNenapísal by som to lepšie...

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu