Aké sú výhody exkluzívnej zmluvy pri predaji vašej nehnuteľnosti?

Písmo: A- | A+

Je skutočne exkluzívna zmluva rizikom pri predaji vašej nehnuteľnosti alebo je to najlepšie možné riešenie ako ju bezproblémovo predať?

Veľakrát sa v dnešnej dobe stretávam s ľudmi, ktorí chcú predať svoju nehnuteľnosť ale nemajú s týmto druhom obchodu žiadne skúsenosti. Pochopiteľne. Koľkokrát bežný občan predáva a kupuje byt alebo dom za svoj život? Raz maximálne dva krát? Kataster, vinkulácia, rezervačná dohoda, kvitancia... To sú všetko absolútne neznáme pojmy pre bežného človeka. Práve naopak ako realitný agent sa stretávam s týmito pojmami denno-denne takže je to pre mňa bežná rutina. Najhoršia teória s ktorou sa stretávam je názor, že čím viac realitiek bude mať môj byt v ponuke tým sa rýchlejšie predá. Omyl! Poďme si rozobrať postup predaja pri exkluzívnom a neexkluzívnom spôsobe predaja:

Maklér, ktorý pracuje štýlom kvantita sa snaží nabrať čo najviac ponúk do svojho portfólia a verí, že z toho kvanta nehnuteľnosti sa niečo určite predá. Nie je problém vidieť makléra, ktorý má vo svojom portfóliu aj 50 nehnuteľností. Ako môže stíhať starať sa o toľko zákaziek? Je to priam nemožné. Preto nemôže venovať potrebný čas každej nehnuteľnosti a tým upadá kvalita poskytovaného servisu pri predaji.

 Maklér, ktorý pracuje štýlom kvalita sa snaží podpisovať exkluzívne zmluvy a mať maximálne 10 až 15 zákaziek. Kedže má zaručené, že nehnuteľnosť je iba jeho má dostatok času na všetky nehnuteľnosti vo svojom portfóliu.

 Ak máte podpísanú exkluzivitu vie maklér lepšie narábať s nehnuteľnosťou, vie lepšie komunikovať s majiteľom a v neposlednej rade má prehľad o priebehu obchodu. Takisto majiteľ nehnuteľnosti ocení keď bude komunikovať s jedným maklérom ako keď mu budú vyvolávať makléri z piatich realitiek. Ľahšie sa takisto zariadujú obhliadky s potencionálnymi klientami. Nechcete mať predsa z vašeho bytu hlavnú stanicu pre bytových turistov.

 Dôležitú úlohu zohráva tvorba ceny. Maklér, ktorý nemá podpísanú exkluzívnu zmluvu sa bude snažiť stlačiť požadovanú cenu majiteľa čo najnižšie aby logicky čo najrychlejšie predal. Nebude zbytočne investovať do reklamy a propagácie pretože vie, že ak nehnuteľnosť predá konkurencia tak mu ostanú iba náklady. Nakoľko pri exkluzívnej zmluve pracuje realitný agent koncepčne od náboru nehnuteľnosti, propagáciu, obhliadky až po rokovania so záujemcom a pre svojho klienta sa bude snažiť vyjednať čo najlepšiu cenu. Ak majiteľ nepotrebuje rýchlo predať nehnuteľnosť je možnosť cenu trošku „nadsadiť“. 

Keby sme to mali zhrnúť v skratke. Maklér, ktorý nemá podpísanú exkluzívnu zmluvu nebude brať ohľad na majiteľa bytu pretože mu ide o čas aby predal nehnuteľnosť čo najrýchlejšie a predbehol tak konkurenciu. Pri exkluzívnej zmluve má maklér čas a priestor pracovať s nehnuteľnosťou preto bude brať ohľad na majiteľa aby mu poskytol profesionálny servis.

 V dnešnej uponáhlanej dobe sa snažíme využiť čas efektívne. Tak prečo nezveriť predaj vašej nehnuteľnosti profesionálom, ktorý zabezpečia bezproblémový priebeh predaja. Ako sa rozhodnete keď budete predávať vašu nehnuteľnosť? Dáte prednosť komfortu a profesionálnemu prístupu? Aby ste verili, že to naozaj funguje neváhajte ma kontaktovať!

Našu ponuku nájdete na www.ppr.sk

Skryť Zatvoriť reklamu