Wake up, nemáme už 21. storočie?

Internet je úžasný nástroj a doslovné „perpetuum mobile" na informácie z celého sveta. Napriek jeho globálnemu využitiu v ňom kolujú nespočetné toky zavádzajúcich, respektíve nepravdivých informácií.

Písmo: A- | A+

Internet rozhodne nie je vo všeobecnosti relevantným zdrojom informácií nech už ide o čokoľvek.

Relevantnosť daným informáciám dáva až ich overený zdroj, napríklad oficiálne stránky vedeckých inštitútov, tlačových agentúr a tak pod. Problém môže však nastať aj na úrovni takýchto stránok. Napriek tomu, že dnes sa už naozaj nemá kto a ako vyhovárať na nedostatok informácií, častým javom sú písané chybné historické udalosti o rôznych krajinách sveta, či základné administratívne informácie. Príkladom pre také dezinformácie je, že od 1. januára 1993 už neexistuje pojem Česko-Slovensko, a namiesto neho vznikli dva nové štáty. Stáva sa aj nejvedeckejším inštitútom na svete, že zanedbávajú a ignorujú tento historický fakt existencie dvoch nezávislých nástupinickych republík dve desaťročia po ich vzniku. Nikto sa dokonca pri rôznych témach súvisiacich s Česko-Slovenskom nad tým nepozastaví, nie ešte aby to uviedol na pravú mieru. Údaje sa neaktualizujú a nedohliada sa na ich správnosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dokonca ani v oficiálnych knižných vydaniach encyklopédií vo svete o Európe nenájdete všetky relevantné údaje napríklad o vývoji našej Strednej Európy. Potom sa už vôbec nemôžeme spoliehať na údaje nájdené na internete.

Aspoňže nepíšu, že tu máme ešte Osmanskú ríšu! To si už niekto všimol.

V poslednom čase je populárne písanie miesta narodenia či úmrtia nejakej osobnosti v jej historickom období, napr. narodený v Rakúsko-Uhorsku, Česko-Slovensku atď. Zo súčasného pohľadu a vôbec všetkých pohľadov je nezmyselné uvádzať, kto sa kde narodil v akom štátnom zriadení v danom období. Pre nikoho nie je tento údaj zaujímavý, ani z odborného hľadiska. Pre každého je dôležitý fakt, kde sa kto narodil alebo zomrel z hľadiska dnešných geografických pomenovaní, nie dôsledne historických. Tento anachronický jav sa týka prevažne našich končín. Nikto napríklad nenapíše, že Ludwig van Beethoven sa narodil vo Svätej rímskej ríši nemeckého národa na suverénnom území lorda elektora arcibiskupa kolínskeho, ale v Nemecku a že je Nemec, hoci Beethoven o jednotnom Nemecku nemohol ani snívať, dokonca o tom, že je nejaký Nemec...

SkryťVypnúť reklamu

Internet tu máme 40 rokov, z toho súčasný web 18 rokov. Ani tento počet rokov nestačí na to, aby si stále ľudia po svete, vrátane oficiálnych organizácií, nemýlili Slovensko so Slovinskom, slovenčinu so slovinčinou a rozlišovali medzi medzinárodnou skratkou SVK a SLO (podľa ISO 3166-1) a pod.

Niekedy sa mi zdá, že Slováci skutočne patria medzi najinteligentnejších ľudí sveta.

Branislav Pírek

Branislav Pírek

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Staromešťan, patriot a liberálny konzervatívec apolitického smeru... IT špecialista, venujem sa grafike, dizajnu, počítačom, tvorbe SFX a inej kreatívnej tvorbe v IT, stolnému tenisu, kritike a iným. Mám rád umenie a dobré veci...Obľúbený výrok: "Damnant, quae non intelligunt".Web:www.piri.sk Kontakt:blog.piriosgmail.comNávštevnosť blogu: Zoznam autorových rubrík:  PolitikaBratislavaPočítačeKultúra a spoločnosťDabingIné

Prémioví blogeri

INESS

INESS

108 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

321 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu