Pozriem sa na to teraz zo svojho pohľadu. Šľak ma ide trafiť, keď každý týždeň prechádzam Šturcom a živého policajta nevidím, hoci by sa pre jeho prítomnosť našlo hneď niekoľko dôvodov. Kamióny brzdiace dopravu, kolóny a nervózni šoféri, často krát riskantné predbiehanie. Alebo donedávna nočná mora väčšiny šoférov – Považská Bystrica. V smere z BA do PB pred mestom ani nohy. Za mestom však radar a pokuty. To isté je už na spomínanom Šturci: hore nikoho, dole, t.j. medzi Turčianskymi Teplicami a Martinom hliadka na hliadke a k tomu mobilný radar.
Iná situácia – široká štvorprúdová cesta 80tka a v jej strede radar. Toto je krutá realita dní. Dopravné priestupky pritom nerieši len dopravná, ale aj poriadková polícia, ktorá v rámci plnenia príjmov do štátneho rozpočtu šikanuje na cestách. Základný problém je v ponímaní práce polície. Polícia totiž nie je druhý daňový úrad a neexistuje dôvod, prečo by mala byť tlačená limitmi naplnenia štátneho rozpočtu.
Podľa § 2 zákona č. 171/1993 Zb. v znení zmien a noviel polícia dozerá na plynulosť a bezpečnosť cestnej premávky. Nuž, som len právnik, nie dopravný analytik, ale ak kamión brzdí premávku, vytvárajú sa kolóny a nervózni šoféri riskantne predbiehajú. Asi je tým pádom problém v plynulosti a bezpečnosti cestnej premávky. Pritom kamión má povinnosť, jednoducho povedané, uhnúť sa, ak sa za ním tvorí kolóna. Teda dôvod následnej adrenalínovej situácie je v kamióne, nie v reakcii šoféra idúceho za ním. Toto by bohužiaľ mala byť parketa polície, ale nie je tomu tak.
Postávanie na vysoko rizikových úsekoch s radarmi by asi nevadilo nikomu. Neverím však tomu, že taký úsek by bol na prehľadnej štvorprúdovej ceste. Ani raz za rok uskutočnená preventívna akcia na rýchlosť by nebola problémom. Problémom však je, že z odstavených policajných áut s radarom sa stáva rutina všedného dňa.
Vrcholom všetkého je, ak si poriadkoví policajti krátia voľný čas vyberaním pokút. Groteskne, ba až obskúrne vyznieva skutočný príbeh z východného Slovenska. Na žiadosť o zásah polície bolo občanovi povedané, že nie je dostatok ľudí v teréne a nech sťažovatelia idú dať podnet priamo na obvodné oddelenie. Išli, na najbližšej stopke iba pribrzdili (nezastali) a keď videli voľnú cestu, išli ďalej. To už však aj so spoločnosťou policajného auta poriadkovej polície. Nasledovala pokuta. Netrafil by vás šľak?
Pán minister, nie som fanúšikom faustpaktu, t.j. súčasnej vládnej koalície. Ale ak sa vám podarí splniť cieľ, aby poriadková polícia chránila majetok a zdravie občanov (aj na východe Slovenska) a dopravná dbala najmä na plynulosť cestnej premávky a nie na vyberanie výpalného, zabodovali by ste u mňa dvojnásobne. Budem vám držať palce.