Ako naplniť záväzok vlády podporovať mimoškolské vzdelávanie

Podporu talentovaných žiakov zo strany štátu hodnotia učitelia veľmi kriticky. Možno nastal čas, aby ministerstvo prestalo súťaže zabezpečovať a namiesto toho kvalitné aktivity podporilo a o tejto podpore aj dobre komunikovalo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Nadácia Dionýza Ilkoviča uskutočnila zaujímavý prieskum medzi 570 učiteľmi prírodovedných predmetov a matematiky na stredných a základných školách. Jeho jadrom boli otázky zamerané na formu a rozsah online vyučovania týchto predmetov počas uzávierky škôl.

Mňa však zaujala jedna trochu odťažitá otázka. Učiteľov sa nadácia pýtala, do akej miery je podporovaná mimoškolská činnosť žiakov a študentov zo strany štátu. A štát v tejto ankete nedopadol vôbec dobre.

Viac ako polovica učiteľov (53,8%) si myslí, že mimoškolská činnosť nie je zo strany štátu podporovaná vôbec alebo skoro vôbec. Tento fakt je doslova alarmujúci, prakticky bez ohľadu nato, aká je skutočnosť. Ťažko totiž očakávať od učiteľa, ktorý si myslí, že štát podobné aktivity (vôbec) nepodporuje, aby sa do nich zapájal, alebo motivoval na účasť v nich svojich žiakov a študentov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nejednalo sa pritom o reprezentatívny prieskum medzi učiteľmi, kde by boli vyberaní podľa definovaných kritérií vo vzťahu k typu školy, dĺžke praxe a podobne. Prieskumu sa zúčastnili všetci učitelia, ktorí prejavili záujem. Dá sa preto oprávnene predpokladať, že čas naklikať odpovede na 19 otázok si našli skôr tí aktívnejší, ktorí majú záujem pracovať na sebe i na svojich žiakoch. Ak je táto vzorka aktívnych učiteľov presvedčená, že štát v oblasti mimoškolskej činnosti nepomáha (skoro) vôbec, aký názor asi bude mať priemerný kantor? Ako môžeme od neho chcieť, aby podporil svojho mimoriadne nadaného žiaka a študenta, ktorého chceme pod heslom inkluzívneho vzdelávania nechať na lokálnej základnej či strednej škole namiesto toho, aby sme ho začlenili do skupiny, v ktorej si nájde seberovných partnerov?

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodne nechcem tvrdiť, že podpora mimoškolskej činnosti zo strany štátu je na Slovensku na vynikajúcej úrovni. Na druhej strane si trúfam povedať, že na tom v celosvetovom porovnaní vonkoncom nie sme až tak zle. Ako prezident Medzinárodného turnaja mladých fyzikov často diskutujem s jednotlivými predstaviteľmi aj o tom, ako prebieha a je financovaná táto súťaž v ich krajinách. V mnohých pritom štát na podobné aktivity neprispieva vôbec. U nás je naopak podpora vcelku jasne inštitucionalizovaná. Štát priamo (aspoň formálne) zabezpečuje konanie viac ako 20 súťaží (www.olympiady.sk) a na mnohé ďalšie prispieva čiastočne. Rozhodne sa teda nedá povedať, že by štát nerobil (skoro) nič.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo teda učitelia vnímajú podporu tak kriticky? Priznám sa, nemám jednoznačnú odpoveď.

Myslím si, že očakávania mnohých učiteľov idú ďaleko za rámec toho, čo by štát mal a čo je schopný urobiť. Návyky ešte z čias hlbokého socializmu (a to je realita našich škôl, stačí sa pozrieť na vekovú štruktúru učiteľov) hovoria, že štát sa má postarať o všetko. Od pozvánky, cez kompletnú organizáciu, papier a ceruzku na stole, fľašku minerálky a keksík a nakoniec drobnú cenu. Bolo by to super, ale na to nie sú ani financie, ani kapacity. Avšak namiesto toho, aby štát povedal, že nedokáže a nechce robiť všetko, tvári sa, že to robí. Výsledkom je paródia na „zabezpečenie“ a frustrácia učiteľov, študentov aj organizátorov. Možno viac ako 30 rokov po revolúcii prišiel čas na to, aby štát prestal „zabezpečovať“ a začal „podporovať“, pričom by si nechal dohľad nad kvalitou aktivít. Niektoré z nich by možno skončili, ale mnohé iné by mali šancu vzniknúť a rozvinúť sa.

SkryťVypnúť reklamu

Kto iný však má pomáhať, ak nie štát? Odpoveď na túto otázku sa tiež v rôznych krajinách výrazne líši. V Afrike či Južnej Amerike je odpoveď jasná – školy a rodičia. Vzdelávanie je tam biznis ako akýkoľvek iný a účasť na mimoškolskej činnosti sa berie ako investícia do vzdelania, ktorá sa mnohonásobne vráti. Školy si budujú reputáciu aj výsledkami mimoškolskej činnosti a podpora tých najlepších sa im vráti vo zvýšenom záujme o štúdium a zaplatenom školnom. V našich zemepisných šírkach však takýto postup nemá šancu na úspech, či už z dôvodu iného kultúrneho a spoločenského zázemia alebo jednoducho nedostatku prostriedkov.

Druhým výrazným zdrojom podpory pre kolegov v zahraničí sú sponzorstvá a granty. Tie sa pomaličky už začínajú rozbiehať aj na Slovensku, stále sú to však skôr ad-hoc riešenia. Skoro všetky granty vyžadujú zmenu, inováciu, zavedenie alebo rozšírenie niečoho nového. Každá firma sa chce pochváliť, že pomohla niečo rozbehnúť. Nikto však nechce podporovať aktivitu s dlhoročnou tradíciou, lebo to sa akosi nenosí. Je len minimum prípadov, keď sa firmy rozhodnú dlhodobo podporovať nejakú aktivitu pre talentovanú mládež. Nie s cieľom získať jednu fotografiu zo súťaže, ale v priebehu rokov pomôcť rozvíjať zmysluplnú aktivitu.

Ak chceme, aby sa táto oblasť trochu rozbehla, je treba spraviť niekoľko krokov. Prvým a paradoxne najjednoduchším je výrazné zvýšenie prostriedkov na podporu aktivít zo strany štátu, aby z popisu „zúfalo málo“ vypadlo aspoň to prvé slovíčko. Vzhľadom na objem prostriedkov, o akých sa bavíme, je to aj v kontexte rezortu školstva jeden škrt perom (napríklad presunom z prebujnených potrieb administratívy práve v súvislosti so zabezpečovaním týchto aktivít).

Komplexnejšie riešenie potom už vyžaduje zmenu systému. Štát by mal jasne povedať, čo chce financovať (a potom to ale aj naozaj financovať) a čo sa očakáva, že bude financované z iných zdrojov. A v neposlednom rade by si štát mal postrážiť aj propagáciu – aby sa nestalo, že väčšina učiteľov nebude ani len tušiť, či im a im žiakom a študentom vlastne štát ponúka.

Obrázok blogu

V programovom vyhlásení vlády sa píše: „Vláda uznáva, že popri formálnom vzdelávaní detí a mladých ľudí zohráva dôležitú úlohu ich neformálne vzdelávanie a práca s deťmi a mládežou, ktoré sa realizujú v čase mimo vyučovania, a preto podporí rozvoj príslušnej infraštruktúry a zabezpečí systémovú a transparentnú finančnú podporu neformálneho vzdelávania, vrátane umeleckého vzdelávania a voľnočasových aktivít.“ Pokladám za dôležité aby sa tento zámer podarilo aj zrealizovať. Máme pred sebou prázdniny, bolo by skvelé za dva mesiace začať nový školský rok s novými, lepšími pravidlami.

Martin Plesch

Martin Plesch

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  295x

Mojou prácou je byť zvedavý, klásť si otázky a hľadať na ne odpovede. Tie hľadám pri skúmaní možností využitia kvantových javov v kvantových počítačoch a pri kvantovej komunikácii ako vedecký pracovník na SAV a Masarykovej univerzite v Brne. Aby som v tom nezostal sám, venujem sa talentovaným žiakom a študentom. Verím totiž, že aj na Slovensku má zmysel s nimi pracovať. Som prezidentom Medzinárodného Turnaja mladých fyzikov a spoluorganizujem Olympiádu mladých vedcov. Som predsedom poroty a odborným garantom Ceny Dionýza Ilkoviča - ocenenia pre učiteľov a dobrovoľníkov za prácu s talentami. Obľúbené stránky: www.nadaciadi.sk www.iypt.org www.tmfsr.sk www.ijso.sk Zoznam autorových rubrík:  VzdelávanieNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,069 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 19x
  • Prečítané: 1 106x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 129x
  • Prečítané: 3 480x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 7x
  • Prečítané: 412x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 18x
  • Prečítané: 1 045x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 43x
  • Prečítané: 2 299x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 106x
  • Prečítané: 2 163x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Manipulácia trhmi by nevyzerala inak. Straty Trump zmazal za štyri hodiny, akcie rapídne vyleteli

Jozef Tvardzík

Manipulácia trhmi by nevyzerala inak. Straty Trump zmazal za štyri hodiny, akcie rapídne vyleteli

Americký prezident ohlásil, že znižuje clá na 10 percent na tri mesiace.

  • 5h
Čo sa nezmestilo na tlačovku Smeru o čurillovskej krvi (otázky a odpovede)

Peter Kováč a 1 ďalší

Čo sa nezmestilo na tlačovku Smeru o čurillovskej krvi (otázky a odpovede)

Prvý prieskum v ére transakčnej dane meria Smeru pokles.

  • 6h
Šaško nevysvetlil, prečo nepustil veľvyslanca pri WHO na rokovanie o pandemickej zmluve
Chiméry hlavného colníka (komentár)

Peter Schutz

Chiméry hlavného colníka (komentár)

Celosvetový chaos spôsobili voliči jedinej superveľmoci.

  • 11h
reklama
SkryťZatvoriť reklamu