Má byť materská dovolenka 20 týždňov za plný plat?

Európska únia pripravuje smernicu, v ktorej by chcela stanoviť, že materská dovolenka v členských štátoch Európskej  únii bude 20 týždňov za plný plat. Táto legislatíva by navyše umožnila aj otcom dieťaťa dvojtýždennú platenú možnosť byť pri svojom dieťati, a tak zohrávať aktívnejšiu úlohu otca v rodine. Európsky parlament by mal o tejto smernici rokovať na marcovej plenárnej schôdzi v Štrasburgu. V prípade, že smernica bude schválená, budú ju musieť transponovať do svojich zákonov aj členské štáty Európskej Únie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (86)

Čo platí teraz na Slovensku:

Materská dovolenka je ospravedlnené voľno v práci považované však ako výkon práce, počas ktorého vzniká zamestnancovi nárok na dovolenku, a toto obdobie nie je dôvodom na krátenie dovolenky. Materská dovolenka trvá 28 týždňov. Výška materského príspevku je 55% denného vymeriavacieho základu.

Rodičovská dovolenka nasleduje po skončení materskej dovolenky a môže trvať do 3. respektívne 6. roku dieťaťa za predpokladu, že ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vyžadujúcim si osobitnú starostlivosť. Výška rodičovského príspevku za kalendárny mesiac je od 1.septembra 2008 vo výške 158,670 Eur ( 4780 SK)

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na úrovni Únie síce existuje smernica upravujúca materskú dovolenku a tiež rodičovskú dovolenku, ale zatiaľ neexistuje žiadna legislatíva, ktorá by sa zaoberala zavedením otcovskej dovolenky na celoeurópskej úrovni. Poslanci Európskeho parlamentu vyzvali Európsku komisiu, aby takúto legislatívu pripravila.

Na základe tohto môjho príspevku by som rada v diskusii získala spätnú väzbu prostredníctvom príspevkov v diskusii.

Zita Pleštinská

Zita Pleštinská

Bloger 
  • Počet článkov:  162
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslankyňa Európskeho parlamentu v období 2004-2009 Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu