Dá sa vynútiť vlastenectvo zákonom?

Na ZOH vo Vancouveri  nemusel nikto nútiť Anastasiu Kuzminovú, ktorá získala olympijské zlato a striebro, alebo Pavla Hurajta, ktorý získal olympijský bronz, že musia spievať slovenskú hymnu. Alebo slovenských hokejistov po víťazstve s Ruskom, alebo Švédskom? Prišlo to zvnútra, z radosti z úspechu svojho aj svojej krajiny, nášho Slovenska. Bolo treba nútiť študentov prísť do škôl už pred šiestou ráno alebo slovenských fanúšikov na námestia slovenských miest a spoločne prežiť atmosféru hokejového zápasu. Vychutnala som si atmosféru počas a po víťazstve slovenských hokejistov nad Švédmi na Gymnáziu Terézie Vansovej v Starej Ľubovni. Nikto študentov nemusel nútiť spievať hymnu. Prišlo to zo srdca, radosti a hrdosti z  historického úspechu našej slovenskej reprezentácie. Pavlovi Hurajovi bronzovému  medailistovi z biatlonových pretekov na 15 km sa na záverečnom olympijskom ceremoniály vo Vancouveri niesla slovenská zástava s radosťou a hrdosťou, nikto ho nemusel nútiť. Prišlo to ako samozrejmosť, prišlo to jednoducho zvnútra, z hĺbky srdca.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)

Narodila som sa po Maďarskej revolúcii, po roku 1956 a pred Pražskou jarou, pred rokom 1968, teda v čase Nežnej revolúcii 1989 roku som mala už 28. Od malička som sa učila recitovať slovenské básne a spievať slovenské piesne. Aj tie umelé od Mikuláša Schneidra-Trnavského a iných slovenských hudobných skladateľov, aj tie nádherné slovenské ľudové piesne. Suchoňova "Aká si mi krásna" bola mojou obľúbenou zborovou piesňou. Vždy, keď zahrali československú hymnu mala som zimomriavky.

Národnú hrdosť mi vštepovali doma a rovnako aj v škole. Keď som počula hymnu, vedela som , že sa jedná o slávnostnú chvíľu. Buď to bol štátny sviatok alebo sa hralo na počesť víťaza, prípadne pri mimoriadnej udalosti. Čo sme museli spievať bola Pieseň práce, alebo Internacionála. Ale, práve preto, že sme museli a povinne, bol November 1989.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď som počula, že zákon na podporu vlastenectva 3. marca 2010 z dielne SNS v NR SR schválilo 77 poslancov, spomenula som si na spisovateľa Tomáša Janovica a jeho aforizmus:"Lup sa najlepšie odnáša v národnej zástave", ktorý prečítal za potlesku zúčastnených 27.mája 2009, keď niekoľko stoviek ľudí prišlo na bratislavské Župné námestie vyjadriť podporu zachovaniu Špeciálneho súdu.

Bude sa akékoľvek rokovanie vlády, Národnej rady, obecných a mestských zastupiteľstiev či verejných zhromaždení obyvateľov obce otvárať štátnou hymnou? Bude sa štátna hymna povinne hrať aj na športových podujatiach a súťažiach organizovaných národnými športovými zväzmi? Pribudnú do tried štátne znaky, zástava, text hymny a preambula ústavy? Dokonca aj do materských škôlok, aj keď deti ešte nevedia čítať? Alebo prezident SR nájde odvahu nepodpísať zákon a bude z toho len obyčajný 1.apríl?

Skryť Vypnúť reklamu

Zákon sa našťastie netýka cirkevných a súkromných škôl, preto majú šancu získať viac študentov pre nový školský rok.

Dá sa vynútiť vlastenectvo zákonom? Sú to predsa hodnoty, ktoré treba mať v srdci. Je to vzťah ku kultúre a jazyku, ktorý sa buduje na iných princípoch ako povinným spievaním hymny. V Amerike je spievanie hymny tradíciou, na Slovensku je to pokyn "zhora". Budú mať mladí k hymne úctu, alebo z nej budú mať "srandu"? Nebude to len vynútená úcta k symbolom bez vnútra, bez srdca?

Kto nás núti k tomuto zákonu? Nie tí, ktorí podivné tendre zakrývajú maďarskou kartou? Pán prezident podpíšete takýto zákon a odignorujete petíciu a protesty? Bude platiť tento nezmyselný zákon už od 1.4.2010, hoci vlastenectvo skôr oslabuje?

Zita Pleštinská

Zita Pleštinská

Bloger 
  • Počet článkov:  162
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslankyňa Európskeho parlamentu v období 2004-2009 Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu