15. marec je Medzinárodným dňom spotrebiteľských práv.

Keďže občania Slovenskej republiky podľa č.153 Amsterdamskej zmluvy majú právo na rovnaký stupeň ochrany svojich práv a ekonomických záujmov, aké prináležia všetkým európskym občanom, preto by som tému ochrany spotrebiteľov chcela viac priblížiť aj na Slovensku. Realizácia spotrebiteľskej politiky musí chrániť záujmy spotrebiteľov a zároveň musí definovať pravidlá pre podnikanie a pre efektívnu súťaž na trhu. Keď neexistuje dôvera spotrebiteľov ku trhu strácajú všetci - podnikatelia, aj spotrebitelia. 15. marec je Medzinárodným dňom  spotrebiteľských práv. História tohto dňa je spojená s menom Johna F. Kennedyho a deklaráciou na ochranu práv spotrebiteľov z 15. marca 1962. Táto obsahovala 4 práva. Z iniciatívy Medzinárodnej  spotrebiteľskej  organizácie Consumer International, ktorá združuje 250 spotrebiteľských organizácií z celého sveta boli pridané ďalšie 4 práva. V roku 1985 prijalo Valné zhromaždenie OSN smernice ku Svetovému dňu práv spotrebiteľov, ktoré  obsahujú principiálne východiská k ôsmim právam spotrebiteľov a zabezpečujú rámec pre posilnenie národných politík ochrany spotrebiteľa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Aké sú základné spotrebiteľské práva ? K základným 8 právam patrí prístup k základným tovarom a službám, právo na bezpečnosť, na možnosť voľby, právo byť informovaný, obhajovať svoje záujmy, na nápravu, na spotrebiteľské vzdelávanie a právo na zdravé životné prostredie

V tento deň prostredníctvom rôznych aktivít spotrebiteľské organizácie apelujú na svoje vlády, aby dali právam spotrebiteľov vysokú prioritu. Aktivity sa týkajú bežných vecí okolo nás ako je jedlo, ktoré konzumujeme, lieky, ktoré užívame alebo výrobky, ktoré používame v domácnosti. Hovorí sa aj o neetických marketingových ťahoch, klamlivej a zavádzajúcej reklame, obstarávaní elektrickej energie, jej neudržateľnej spotrebe a dopadoch na budúcnosť planéty. Prijímajú sa odporúčania k zákazu televíznej a rozhlasovej reklamy, ktorá propaguje nezdravé jedlá a nápoje, ale aj o udržateľnom prístupe k zdrojom energie pre všetkých. Hovorí sa aj o zmluvách o spotrebiteľských úveroch, ktoré sú komplikované, nečitateľné, písané drobným písmom. V mnohých prípadoch, hlavne v podomovom predaji, nastavené úverové podmienky, ako aj odplaty za poskytnuté služby dopadajú likvidačne na spotrebiteľov.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spotrebiteľská politika na Slovensku v porovnaní s inými členskými štátmi sa plní stále iba formálne, a preto porušovanie práv spotrebiteľov naberá masový charakter. Nedostatočnou finančnou podporou pre spotrebiteľské organizácie zostávajú spotrebitelia bez adekvátnej pomoci najmä pri riešení sporov zo spotrebiteľských úverov od nebankových subjektov, pri vyúčtovaniach energií a pri zastavení konania firiem uplatňujúcich nekalé obchodné praktiky. Finančná podpora činností spotrebiteľských združení je v posledných rokoch najnižšia spomedzi nových členských štátov. Zverejňovanie výziev na podávanie projektov a podmienky pre čerpanie dotácií, sú podľa spotrebiteľských organizácií, netransparentné a diskriminačné. V prebiehajúcej obsahovej reforme školstva nie je zahrnutá integrácia spotrebiteľského vzdelávania do učebných osnov a učitelia si aj z tohto dôvodu nemajú možnosť zvýšiť kvalifikáciu v tejto oblasti.

Skryť Vypnúť reklamu

Za významný projekt v oblasti informovanosti občanov pokladám Európsky diár. Je to publikácia, ktorá je financovaná Európskou komisiou. Treba sa poďakovať za kus práce na tejto zaujímavej publikácii , ktorú urobila Asociácia spotrebiteľských subjektov Slovenska.

Som presvedčená , že prostredníctvom informácií, ktoré ponúka Európsky diár dokážeme lepšie čeliť výzvam v globalizovanom svete. Záujemcovia si ju môžu nájsť aj v elektronickej forme. V rámci 13.ročníka celoslovenskej a 10. ročníka medzinárodnej súťaže Spotrebiteľskej výchovy žiakov "Spotreba pre život," ktorá bude prebiehať v máji 2010 je zaujímavá téma roka 2010 " Keď problémy na trhu ukazujú, že spotrebiteľ potrebuje vzdelávanie." Verím, že prostredníctvom svojich školských časopisov sa do tejto súťaže, ktorá zvyšuje spotrebiteľské povedomie, zapoja súťažné družstvá mnohých základných a stredných škôl zo Slovenskej republiky a členských krajín Európskej únie.

Zita Pleštinská

Zita Pleštinská

Bloger 
  • Počet článkov:  162
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslankyňa Európskeho parlamentu v období 2004-2009 Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu