Dobré zdravie stojí viac ako najväčšie bohatstvo.

Už 60 rokov si 7. apríla  pripomíname Svetový deň zdravia.  Práve mestá a obce môžu prispieť rôznymi aktivitami k prevencii, a tak veľmi veľa urobiť pre zdravie svojich obyvateľov. „1000 miest, 1000 životov" je názov celosvetovej kampane do ktorej sa od 7.-11.apríla 2010 môžu zapojiť aj slovenské mestá a obce. Význam zdravia si uvedomíme najlepšie vtedy, ak ho stratíme sami, alebo naši blízki. Už pri návštevách v nemocniciach, kde sa stretávame s chorými, si to uvedomujem ešte silnejšie. Častokrát hovoríme, že čas tak rýchlo letí, ale iba vtedy, keď sme zdraví. Keď som zdravá dokážem pracovať s veľkým nasadením, keď som chorá nič ma nebaví. Nikomu neprajem pobyt na nemocničnom lôžku. Ležať na nemocničnom lôžku v bolestiach robí z minúty dlhú hodinu. Tak veľmi by sme chceli vrátiť zdravie sebe a všetkým trpiacim, ale zistíme, akí sme bezmocní. Môžeme spolucítiť, ale často sa musíme iba pozerať na utrpenie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Tohoročný deň zdravia sa nesie v duchu hesla: „Urbanizácia - šanca pre verejné zdravie" alebo „Globálne spojenie aktivít pre vytvorenie zdravších miest." Práve urbanizácia miest má veľký vplyv na zdravie obyvateľov. Vďaka rastúcej urbanizácie zaznamenávame úbytok lesov a poľnohospodárskej pôdy, ktoré spôsobuje pokles výparu. Urbanizáciou krajiny, betónovaním a asfaltovaním verejných priestranstiev sa v mestskom prostredí pokúšame skoncovať aj s dažďovou vodou. Aj touto témou ktorú ponúka WTO z príležitosti Svetového dňa zdravia, sa naskytá šanca skoncovať so starým myslením a obmedziť alebo celkom zabrániť odtoku vody v urbárnom prostredí. A tak som si dnes pri tomto hesle spomenula na „Novú vodnú paradigmu" z dielne slovenských a českých vedcov pod vedením Michala Kravčíka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spolu s Michalom Kravčíkom a Jurajom Kohútiarom z mimovládnej organizácie Ľudia a voda sme sa snažili v dočasnom výbore Európskeho parlamentu pre klimatické zmeny presadiť, že „Integrované udržateľné riadenie vodných zdrojov sa môže stať nástrojom krajinného plánovania. Je zároveň príležitosťou na zlepšenie životného prostredia zmenou starej paradigmy, ktorá vidí vodu ako „problém" na paradigmu, ktorá vidí vodu ako „príležitosť." Mnohé pozmeňujúce návrhy z nášho pera boli zakomponované do správ Európskeho parlamentu.

Aj v duchu hesla WTO môžu slovenské mestá a obce prispieť zdravému životnému prostrediu, napríklad aj vytvorením manažmentu dažďových vôd a zlepšiť krajinné plánovanie, a tým uchrániť zdravie obyvateľov. Veď v súčasnej dobe ešte silnejšie rezonuje latinský výrok „Bona valetudo melior est quam maximae divitiae" teda „Dobré zdravie stojí viac ako najväčšie bohatstvo."

Zita Pleštinská

Zita Pleštinská

Bloger 
  • Počet článkov:  162
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslankyňa Európskeho parlamentu v období 2004-2009 Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

300 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Anna Brawne

Anna Brawne

108 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu