2.sep 2021 som odpovedal, že NIE a najneskôr o dva týždne bude všetko inak. A veru aj bolo. Za dva týždne, /v čase návštevy pápeža/ sa výskyt koronavírusu za 14 dní strojnásobil. Rast 14 dňových hodnôt stále pokračuje v intenciách spomínanej polynomickej krivky a dnes viac ako dvojnásobne prekonáva maximum z II. vlny z 12.jan 2021 /41 827 +PCR za 14 dní/.
V nemocniciach máme toľko COVID-ových pacientov, ako na konci prvého týždňa januára 2021. Mnohé z nich pracujú už na hranici svojich kapacít. Obmedzuje sa biela medicína.
K získaniu rýchleho prehľadu o vývoji koronavírusu v jednotlivých okresoch slúžia grafy všetkých okresov v jedinom obrázku/súbore. Ukazujú vývoj v okrese a umožňujú porovnávať okresy v parametri "14Di", čo je počet nových PCR prípadov za 14 dní na 100 tisíc obyvateľov okresu.
30 dňové grafy okresov
Situáciu v okresoch za posledných 30 dní znázorňujú nasledovné dva obrázky. Jeden na výšku na celú obrazovku mobilu a druhý na celú obrazovku PC monitoru.
Na ľavej osi sú nové prípady denne a za 14 dní v dynamickej mierke, znázornené modrou plochou. Na pravej osi je 14 dňový výskyt nových PCR prípadov na 100 tis. obyvateľov v statickej mierke /bordová krivka/, s maximálnou hodnotou 3000. Čierna krivka zobrazuje nové prípady za 14 dní v rovnaké dni pred rokom. Na časovej osi grafu úplne vpravo sú posledné údaje, úplne vľavo sú údaje 30 dní dozadu .
Pre zobrazenie v plnej veľkosti kliknite na obrázok, uložte ho do mobilu, či PC a následne zobrazte:
Obrázky poskytujú rýchly ucelený prehľad vývoja vo všetkých okresoch.
Ak vám rozlíšenie obrázkov nestačí, môžete si ich v mega rozlíšení stiahnuť v podobe PDF súborov a následne zobraziť na svojom zariadení:
30 dní na Mobil alebo 30 dní na PC
Grafy okresov od 1.okt 2020
Poskytujú priebeh vývoja ALFY a Delty v jednotlivých okresoch.
Na ľavej osi sú nové prípady denne a za 14 dní v dynamickej mierke, znázornené modrou plochou. Na pravej osi je 14 dňový výskyt nových PCR prípadov na 100 tis. obyvateľov v statickej mierke /bordová krivka/, s maximálnou hodnotou 3000. Na časovej osi grafov úplne vpravo sú posledné údaje, úplne vľavo sú údaje k 1.okt 2020.
Pre zobrazenie v plnej veľkosti kliknite na obrázok, uložte ho do mobilu, či PC a následne zobrazte:
Prevažná väčšina okresov v priebehu Delty už prekonala svoje maximá z II. vlny.
Ak vám rozlíšenie obrázkov nestačí, môžete si ich v mega rozlíšení stiahnuť v podobe PDF súborov a následne zobraziť na svojom zariadení:
Od 1.okt 2020 na Mobil alebo Od 1.okt 2020 na PC
365 dní s COVID-om v slovenských nemocniciach po krajoch
Grafy sú spracované v rovnakej, fixnej mierke. Na ľavej osi sú hospitalizácie, maximum je nastavené na hodnotou 200. Túto hodnotu prekročila v II.vlne iba Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice /o viac ako 50 percent/ a o kúsok Fakultná nemocnica v Nitre. Na pravej osi sú počty pacientov na pľúcnych ventiláciách s maximom na hodnote 50. Na časovej osi grafov úplne vpravo sú posledné údaje, úplne vľavo sú údaje k dátumu pred rokom.
Pre zobrazenie v plnej veľkosti kliknite na obrázok, uložte ho do mobilu, či PC a následne zobrazte:
Na záver otázka, "Prečo je to v Portugalsku úplne inak?
Portugalsko má necelý dvojnásobok obyvateľov ako Slovensko. V II. vlne maximum nových +PCR za 14 dní na 100 tis. obyvateľov dosiahlo v Portugalsku takmer 2,5 násobok maximálnych slovenských hodnôt. V maxime úmrtí za 14 dní na 100 tis. obyvateľov nás Portugalci v II. vlne preskočili o +50 percent.
Portugalci sa z II. vlny poučili. Za Delty je Portugalsko úplne iné, ako za ALFY. Radikálne menej postihnuté novými prípadmi. O úmrtiach ani nehovoriac. Portugalské 14 dňové +PCR DELTA maximum je iba cca 28 percent zo súčasných slovenských hodnôt. Na Slovensku nám dnes /a to ani zďaleka nie je konečné číslo/ zomiera za 14 dní cca 5,5 násobne viac pacientov ako v Portugalsku pri DELTA maxime.
Čím to asi je?
Napadajú ma dve odpovede:
Portugalsko má more
Portugalsko má more zaočkovaných
Ktoré odpoveď je správna? Obidve. Keby Portugalci nemali more, nemali by vojenské ponorky. Keby nemali vojenské ponorky, nemali by ani veliteľa ponorky vojaka/dnes generál vo výslužbe/.
Keby nemali bývalého veliteľa ponorky, nebola by takmer celá populácia Portugalska zaočkovaná /rizikové skupiny až na 100 percent/. Portugalsko patrí k najviac zaočkovaným krajinám na zemeguli a postaral sa o to práve ten generál vo výslužbe, bývalý veliteľ ponorky.
Na Slovensku s tým morom, ponorkou a jej veliteľom asi príliš veľa nenarobíme.
S OČKOVANÍM VŠAK STÁLE EŠTE MÔŽEME UROBIŤ VEĽA