
Pre vás, zainteresovaných, nemám na mysli praktickú časť 3. časti školenia v rámci trojfázovej prípravy mladých nádejných (nových inštruktorov Pluska). Nemám na mysli ani niečo ako 4. časť školenia, ktorá sa vo vzácnej frekvencii koná na Lipnici.
Mali sme preukázať svoje schopnosti, pripraviť a viesť hry s postaveným cieľom a schopnosti viesť následné review zacielené na zvolenú oblasť.
Okrem mnohých inšpirácii, zážitkov zo siedmych zgruntu nových hier a tipov, ako ich ešte vylepšiť a ako sa viac priblížiť cieľom v aktivite i review
si odnášam poznatok:
aká je téma review široká, aké má rôzne zákutia, a koľko sa ešte o nej chcem dozvedieť.
Keď som si prechádzala vývojové stupne facilitačných techník, ktoré sú členené na 40-te, 50-te až 90-te roky 20.storočia, uvedomila som si, že prvý vývojový stupeň „zážitok hovorí sám za seba“ mi je podozrivo povedomý.
Pripomína mi totiž štýl, ktorým sme pracovali na zážitkových akciách ešte v „minulom storočí“ :), počas našich inštruktorských začiatkov. Vytvárali sme pre ľudí zážitky, no väčšinou sme im nedali priestor na utriedenie ich pocitov, dojmov a vnútorných pohľadov, teda aby zážitok prehovoril.
Aktivity išli v rýchlom slede za sebou a na konci dňa som mala taký pocitový šalát, že som potrebovala byť sama so sebou. Priestor na zamyslenie dostal účastník v podstate iba vtedy, ak to bolo súčasťou lipnickej hry (denníček, voľná tvorba, spísanie svojich hodnôt).
Teda i plusácki inštruktori prešli vývojovými fázami. Momentálne sa ukotvujeme v stanovení cieľa aktivity a dodržaní cieľa pri realizovaní aktivity. Rozmýšľame, čo chceme výberom aktivity spôsobiť alebo aké účinky na účastníka konkrétna aktivita má. Učíme sa, ako urobiť review, ako vhodne facilitovať, aké techniky pri tom využiť.
Vytvoriť zážitok dobre pripravenou a odvedenou hrou, dokonca modifikovaním existujúcej hry, alebo vytvorením hry novej, v tom sme experti. Na to si nedáme siahnuť.
Posunúť naše akcie od momentu čistého zážitku k využitiu zážitku na učenie sa niečomu, k uvedomeniu si niečoho, v minulosti bolo a pre budúcnosť stále je obrovskou výzvou .
Dasha
Pozn.: Dasha píše o zážitkovom školení Experiment, ktoré bolo súčasťou projektu Comenius podporeného Fondom T-Mobile Slovensko, a.s. Nadácie Pontis. Ďakujeme.Ďalšie fotky môžete nájsť tu .