Obavy z neznáma sú náš úhlavný nepriateľ

Určite sa každému z nás už stalo, že keď stojíme pred rozhodnutím pustiť sa do niečoho úplne nového, rýchlo si vieme nájsť argumenty, prečo to neurobiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Nestáva sa to vždy, ale občas sme radšej jednoducho spokojní s momentálnym životom, a nepustíme sa do niečoho nového, napríklad z lenivosti. Je to niečo neznáme, čo človeka odrádza od pustenia sa do nových nepoznaných vecí, ktoré sú mu zatiaľ cudzie.

Ja som presne tento pocit zažil, keď som sa v lete v roku 2015 chystal na zážitkový kurz WIFICS RESTART. O tejto akcii som už predtým počul zopár pozitívnych ohlasov, ale sám som stále nebol presvedčený, že to bude pre mňa správne a zaujímavé. Ťažko to opísať. Jednoducho, niečo mi v hlave hovorilo, že mám zostať doma a robiť to, čo každý deň. Tento pocit zmizol okamžite po príchode na už spomínaný kurz. Atmosféra a ľudia tam boli jednoducho neskutoční. Od prvého do posledného momentu som bol nadšený.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keďže som tento nový spôsob trávenia času začal zbožňovať, po kurze som si začal robiť školenie inštruktorov Pluska. Jedným z dôvodov bolo aj to, aby mohli ďalší ľudia zažiť pocit, ktorý som mal počas tých dní. Najsilnejšie zážitky som mal počas tretej časti školenia. Počas prvých dvoch sme sa učili, spoznávali, zažívali a uvedomovali si všetko, čo musí správny inštruktor vedieť. Avšak, skutočná zábava začala až pri príprave a realizácií 3. časti*.

Bolo to pre nás niečo úplne nové, často až takmer nedosiahnuteľné popri normálnom živote a našich každodenných situáciách, s ktorými sa musíme vysporiadať. Niekoľko týždňov, možno až mesiacov, sme dávali dokopy program, materiál a nápady. Už počas našich stretnutí sme sa skvelo zabávali a fungovali ako výborný tím.

SkryťVypnúť reklamu

Ozajstná skúška našej spolupráce nastala až na mieste činu. Takmer bezspánkové noci a vyčerpanie sa nás snažili zdolať, ale nepodarilo sa! Improvizácia a zmeny v aktivitách boli na dennom poriadku. Avšak, v celom tomto zmätku a nestíhaní sme práve vtedy začali chápať, ako sme skvelo zohratí. Aj keď to vždy nešlo na 100%, pomáhali sme si najviac ako sme vedeli.

Jedny z najsilnejších chvíľ sme zažívali pri spoločnom brainstormingu, kedy sme jednoducho museli vypnúť a vybuchnúť v záchvatoch smiechu na primitívnych blbostiach. Presne toto nás vždy znovu uvoľnilo a nakoplo. Takto sme sa cez to dostali a vytvorili pre našich účastníkov pár príjemných a inšpiratívnych dní.

SkryťVypnúť reklamu

Veľmi dôležitý moment nastal po skončení akcie. Na chate sme zostali už iba my bez našich účastníkov-školiteľov a na rad prišla spätná väzba medzi nami. Každý povedal čo má na srdci, čo ho tešilo, čo trápilo, povedali sme si veci ktoré sa dajú zlepšovať a toto nás spojilo ešte viac. Bolo to úprimné, pravdivé a obohacujúce.

Po týchto zážitkoch som si uvedomil, ako som veľmi rád, že som si vtedy v lete nepovedal: "Kašlem na to, aj tak to bude o ničom". Konečne som našiel v živote niečo nové, čomu sa môžem slobodne venovať a spríjemňovať chvíle ostatným ľuďom.

Ondrej Beneš

* Tretia časť školenia je jedno veľké praktické cvičenie, kedy mladí nádejní inštruktori pripravujú a robia program pre starých harcovníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Pozn.: Ondro píše o školení inštruktorv Pluska, ktoré malo tretiu časť cez Veľkú noc. Na tomto odkaze nájdete pekné fotky.

MO Plusko

MO Plusko

Bloger 
  • Počet článkov:  73
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Sme aktívni mladí ľudia a radi robíme akcie pre mladých. Našou víziou sú aktívni mladí ľudia otvorení novým podnetom s túžbou objavovať. V priateľskej atmosfére preto rozvíjame potenciál mladých ľudí prostredníctvom metód zážitkovej pedagogiky.Outdoor, zážitok, byť samým sebou - to sú slová, ktoré sme my. My, plusáci. Zoznam autorových rubrík:  AkcieĽudiao Zážitku

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

59 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

727 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu