Nie je však čaj ako čaj. Priznám sa, že pokiaľ ide o čaj, som konzervatívny klasik. Alebo klasický konzervatívec, ako chcete. Pod pojmom "čaj" rozumiem čistý produkt, ničím neskazený. Mám na mysli predovšetkým rôzne príchute a arómy, ktoré sa dávajú do čaju, aby sa tým pokiaľ možno čo najviac potlačila jeho chuť. Nechápem to. Keď si chcem pochutiť na čaji, prečo by som mal v ústach cítiť chuť malín, jahôd, lesného ovocia, manga a neviem čoho ešte? Z môjho hľadiska ide o devastovanie jedinečnej chuti čaju. Dali by ste si kávu aromatizovanú broskyňou? Alebo víno či pivo "obohatené" arómou a chuťou sliviek? Možno áno, ale pochybujem o tom... No ako sa vraví, proti vkusu žiaden dišputát. V mojej domácej ponuke sa nájdu aj takéto čaje, no sú vyhradené pre návštevy, ak si o to požiadajú a neodradí ich môj znechutený výraz. Hosť do domu, Boh do domu... Jediné aromatizované čaje, ktoré ešte ako-tak akceptujem, sú Earl Grey, resp. Lady Grey a jazmínový čaj, tie však patria k čajovej klasike.
Rovnako uprednostňujem sypané čaje pred porciovanými. Príprava sypaného čaju je síce o niečo zložitejšia, no má svoje čaro. Je to obrad, ktorý ma príjemne naladí na tento ušľachtilý nápoj a navyše si sám môžem určiť množstvo lúhovaného čaju. Z papierového vrecúška sa okrem toho uvoľňujú rôzne chemické látky, ktoré kazia chuť čaju, aj keď len nepatrne.
Medzi mojich favoritov patria rozhodne čaje značky Twinings a Ahmad (londýnski blogeri, ani neviete, ako vám závidím, že môžete ísť na Strand do obchodu firmy Twinings), no skvostné čajové zážitky mi pripravila aj značka Jacksons of Piccadilly (výborná zmes východoafrických čajov, najmä zo svahov Kilimandžára) a Wittards (vynikajúci Russian Caravan).
Čajom sa zaoberá veľa internetových stránok, na ktorých nájdete veľa zaujímavých informácií. Napríklad aj akési odporučenie, aký čaj piť v tú či onú hodinu (názvy ponechávam v zaužívaných anglických verziách):
7,00 "breakfasty" (English Breakfast, Ceylon Breakfast, Irish Breakfast), Earl Grey
11,00 Ceylon Orange Pekoe, Darjeeling, Prince of Wales
15,00 Darjeeling, Lapsang Souchong, Lady Grey, Prince of Wales, Traditional Afternoon
19,00 Earl Grey, Gunpowder Green, Java Green Tea
21,00 Earl Grey, Jasmine Tea, Russian Caravan
22,00 Gunpowder Green, Jasmine Tea
Takže sa pozrime, čo to tu máme:
"Breakfasty" sú čajové zmesi hlavne z cejlónskeho a indického (Assam, Darjeeling) čaju v rôznych pomeroch, dokonalé životabudiče, ktoré vás postavia aj na amputované nohy
Earl Grey je čierny čaj aromatizovaný bergamotom (citrusový plod)
Ceylon Orange Pekoe je väčšinou zmes cejlónskych čajov veľmi lahodnej arómy a chuti
Darjeeling sa často označuje za šampanské medzi čajmi. Je to indický čaj s krásnou muškátovou vôňou a vysokou cenou, no stojí za to.
Prince of Wales je zmes čiernych činskych čajov s prevahou čaju z oblasti Keemun
Lapsang Souchong je čínsky čierny čaj, ktorý sa suší dymom z horiaceho borovicového dreva, takže má výraznú dymovú arómu i chuť. Nie je chutný pre každého, treba si zvyknúť.
Lady Grey je "ženská" verzia čaju Earl Grey, aromatizovaná okrem bergamotu aj kôrou citrónov a pomarančov
Traditional Afternoon je zmes cejlónskych a indických čajov, slabšia obdoba "breakfastov"
Gunpowder Green je čínsky zelený čaj s lístkami zvinutými do guliek. Pomerne silný čaj, no príjemný.
Jasmine Tea je čínsky zelený čaj aromatizovaný kvetmi jazmínu. Odporúčam pri čítaní detektíviek Roberta van Gulika zo starej Číny.
Russian Caravan je zmes čínskych čiernych čajov, podobná čaju Prince of Wales, no obohatená čajom z oblasti Yunnan.
Samozrejme, nič z tohto nie je záväzné. Keď vám nejaký čaj chutí, tak sa dá piť od rána do večera, bez ohľadu na hodinu. Platí však nepísané (a možno aj niekde písané) pravidlo, že sa postupuje od výrazných čajov po ľahšie.
A ešte niečo: mám rád čaje v plechových škatuľkách. Jednak sa v nich čaj dobre skladuje bez prístupu svetla a vzduchu (najmä pachov), jednak sa z nich dá urobiť celkom pekná zbierka a dekorácia:
