Česká republika sa opätovne prezentovala veľkým národným stánkom pod záštitou CzechTrade. Tu by si Slovensko konečne malo zobrať príklad. Atraktivita veľtrhu v tejto predvianočnej dobe je znásobená aj tým, že sa jedná o predajný veľtrh. A ešte jedna perlička, stánky 30-tich českých firiem sú na 85% financované z Fondu regionálneho rozvoja Európskej únie! O toto nemá Slovensko záujem?

Naozaj sa Slovensko takto nemôže prezentovať?
Tohtoročné ťažisko veľtrhu, kde okrem stavebných potrieb, nábytku a zariadení do domácností, umeleckých remesiel, je aj téma energetickej účinnosti domov. V súvislosti zo stále stúpajucími cenami energie určite aktuálna tématika. Je skutočne na škodu, že najmä v týchto ekonomicky ťažkých časoch, sa tu zo Slovenska nezúčastňuje žiadna firma. Kde sú tie povestné slovenské remeslá? Som toho názoru, že Slovensko má tiež dobré firmy so zručnými remeselníkmi, ktoré mali prezentovať krajinu na tomto medzinárodnom fóre.
Možno len dúfať, že pod novým ministrom zahraničných vecí (pod toto ministerstvo patrí aj ekonomické zastúpenie) sa konečne dá na správnu koľaj tento dôležitý rozmer ekonomickej diplomacie a začne naplno pracovať v záujme hospodárského rozvoja Slovenskej republiky. Za bývalého ministra ostalo žiaľ len pri sľuboch, ktoré som si aj osobne vypočul v budove na Hlbokej ceste v Bratislave. Hospodárske oddelenie Generálného konzulátu v Bavorsku by malo už konečne aktívnejšie prispievať k rozvoju slovensko - nemeckých hospodárskych vzťahov a samozrejme aj k pozitívnej prezentácii Slovenskej republiky v Nemecku. Veď táto krajina je pre Slovensko kľúčovým ekonomickým a aj politickým partnerom. V opačnom prípade by som dal zodpovedným na zváženie, či by nebolo efektívnejšie takéto hospodárske oddelenie zrušiť. Veď jeden učiteľ na Slovensku nezarobí za celý rok toľko, čo hospodársky konzul za jeden kvartál. A hneď by bolo na 10% zvýšenie platov pre zhruba 800 až 1000 učiteľov na Slovensku.