TentoCervantesov hrdina sa vydal do sveta preto, aby obnovil zašlú slávu románovýchpotulných rytierov, ktorí neochvejne pomáhali ľuďom v núdzi. Don Quijote bolvšak tak extrémne presvedčený o správnosti svojho románového pohľadu na svet,až mu to znemožnilo vidieť skutočnosť takú, aká je. On ju vnímal podľa vlastnejpredstavy – teda ako svet z rytierskych románov. Milá kniha, zaspomínal siMajster mystifikácií na svoje čitateľské časy. Odhodlaný španielsky samozvanecpomáhal ľuďom, ktorí to vôbec nepotrebovali, dokonca sa voči tomu bránili.Preto ich Don Quijote svojím plamenným vystupovaním buď riadne pobavil aleboriadne vydesil.
Ale je to ibakniha, takže tomuto milému zaslepencovi, ktorý žil vo svojom iluzívnom svete,čitateľ aj Majster mystifikácií všetko blahosklonne prepáčili. Ale sú BraňoMojsej a Štefan Hríb – osamelí bojovníci za slobodu slova - literárne postavy?Nie sú, žijú v reálnej dobe, preto je tu zopár rozdielov. V knihe sa totiž DonQuijote môže z času na čas spoľahnúť na svojho zbrojnoša - prostého sedliaka striezvym rozumom – Sancha Panzu - ten sa mu pravidelne snaží vysvetliť, ževeterné mlyny nie sú obri, že mnísi nie sú černokňažníci a pocestná žena nie jeunesená princezná, ktorú treba zachrániť. Dvaja top hrdinovia slovenskýchobrazoviek uplynulých dní však dobromyseľných a bezprostredných Sanchov Panzovnemajú. Združujú okolo seba buď podobných, nie až takých odhodlaných DonQuijotov, alebo falošných podpichovačov, ktorí z nich chcú vyťažiť čo najväčšiuzábavu – preto im navrávajú, že nie sú pajáci, ale skutoční poslední bojovníciza slobodu slova na Slovensku. Pekný deň vám želá Majster mystifikácií.
Autor: Roman Kebisek
(Blog Prvý pokus je určený novým autorom, ktorí chcú uverejniť len jeden článok, alebo sa chcú podľa reakcií naň rozhodnúť, či písať pravidelne.)