Nekonečný príbeh mobilného telefónu

Ako študentka sociológie a komunikácie sa už dlhšiu dobu zaujímam o oblasť komunikačných technológií a o spoločenské zmeny, ktoré tieto technológie so sebou prinášajú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Nedávno som písala nie veľmi rozsiahlu štúdiu o histórii a vývoji mobilných telefónov. Bolo to naozaj zaujímavé sledovať ako sa mobily pretransformovali do čohosi viac ako len jednoduchých telefónov. Moderné mobilné telefóny totiž v sebe kombinujú funkcie, na ktoré sme v minulosti potrebovali telegraf, telefón, rádio a televízny prijímač. Čiže okrem telefonovania a posielania telefrafických odkazov (SMS), najnovšie mobilné telefóny dokážu nahrávať a prehrávať hudbu a video v digitálnej forme.

Pre ilustráciu, Motorola uviedla pomerne nedávno telefón ROKR, ktorý je kombináciou telefónu a MP3 prehrávača so zabudovaným iTunes (viac info tu direct.motorola.com/ENS/web_producthome.asp?Country=CND&language=ENS&productid=30268).
Alebo iný príklad. Jeden mobilný operátor tu v Kanade práve zavádza novú službu, ktorá umožní jej predplatiteľom sledovať vybrané televízne stanice (napriklad CBC Newsworld, Fox News, The Weather Network, The Shopping Channel a pod.) priamo na ich mobilných telefónoch (podrobnosti tu www.telusmobility.ca/bc/wweb/mobile_tv.shtml ) . Nedávno som sa dozvedela, že sa už dokonca natáčajú krátke filmy, ktoré sú špecialne určené
pre obrazovky mobilných telefónov. Úplne náhodou sa totiž takýto krátky film, robený na zakázku káblovej televiznej stanice Bravo!Canada, nakrúcal
priamo v dome v ktorom bývam.

Zdá sa, že mobilné telefóny, ktoré boli kedysi symbolom podnikateľskej elity, a ktoré sa postupne stali obľúbeným komunikačným prostriedkom milinóv ľudí, sa teraz stávajú mobilnými multi-funkčnými mini-centrami zábavy. Už sa neviem dočkať kedy uvidím, aké dalšie prekvapenia nás v tejto oblasti čakajú v blízkej budúcnosti.

Autorka textu: Andrea Švecová, Študentka na Simon Fraser University, Vancouver

(Blog Prvý pokus je určený novým autorom, ktorí chcú uverejniť len jeden článok, alebo sa chcú podľa reakcií naň rozhodnúť, či písať pravidelne.)

Prvý pokus

Prvý pokus

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  778
  •  | 
  • Páči sa:  69x

Ak chcete zverejniť svoj text na tomto blogu, pošlite nám ho e-mailom vo worde na adresu matus.paculik(at)smeonline.sk. Nezabudnite na predmet PRVÝ POKUS.Výber textov je v právomoci redakcie, ktorá má právo zmeniť autorom navrhnutý titulok. Väčšinu článkov zverejňujeme, ale vyhradzujeme si právo ktorýkoľvek odmietnuť aj bez udania dôvodu, najmä ak sa autor nepodpíše celým menom.Vždy uveďte aj vašu poštovú adresu a telefónne číslo. Tieto dva údaje nezverejníme, ale musíme ich mať k dispozícii kvôli overeniu identity alebo pre prípad, že sa váš článok rozhodneme honorovať.Ak meno a priezvisko priamo v článku nechcete uviesť, prosíme, napíšte nám dôvod. Za istých dôležitých okolností tieto údaje nepublikujeme, redakcia ich však vždy musí poznať.Zaradenie textu zväčša trvá niekoľko dní. Na tomto blogu nezverejňujeme poéziu ani prózu. Zoznam autorových rubrík:  Slovenské zdravotníctvoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu