Situáciav Maďarsku potvrdzuje, že štátnici sa zlého vplyvu, alebo nebodaj nejakýchkonfliktov neboja. A možno im to tak trochu aj vyhovuje. Nečinne sa pozerajúako Maďarská garda, čo je niečo ako polovojenský útvar, prijíma viaca viac členov do svojich radov. Dokonca sa jej súčasťou stalo aj 150Slovákov.
Susední českíextrémisti ohlásili, že budú nasledovať svojich kolegov a zriadia sigardu. Uvidíme ako na situáciu zareagujú českí štátnici. Jedno je však istépomaly budeme z každej strany obklopení gardami. Len, aby sa tejtoskvostnej myšlienky nechytili aj naši extrémisti. Treba si priznať , že maďarským extrémistomsú všetky národy okrem vlastného tŕňom v oku. A keďže s nami majúuž dlhoročné spory a sme ako sa hovorí aj dosť po ruke, myslím, že to niesú dobré výhliadky na nekonfliktnú budúcnosť.
Tietoneofašistické gardy sú zlou reprezentáciou pre tieto štáty. Ako by povedalShakespearov Hamlet v týchto štátoch niečo smrdí. Zakladanie gárd a presadzovanie rôznychideologizmov svedčí aj o zlých sociálnych podmienkach a nespokojnostiľudí. A ideológia priťahuje masu nespokojných ľudí. Ďaľším faktorom môžebyť snaha európskych krajín o integráciu, v ktorej vidia niektorí ľudia potláčanie ich národneja kultúrnej identity. Uznávaním myšlienok nacionalizmu, či neofašizmu sikompenzujú „odobratú" identitu.
Hoci maďarskýpremiér nazval gardu „ hanbou Maďarska" ešte stále existuje a zvelaďujesa. Zakročenie štátu vyvolá vzburu to je takmer isté a Maďarsko sa tomusnaží šikovne vyhnúť. Len, aby potom nebolo už neskoro. Pre nich, či preostatných.
Autor: Zdenka Mechurová