Znalostná ekonomika alebo príživnícky štát?

V novembri 89´ som ako čerstvá poslucháčka jednej filozofickej fakulty  s odhodlaním začínala budovať svoje humanitné vzdelanie. Moja rodinná výchova bola napokon vedená v duchu úslovia „To, čo sa naučíš, je tvojím najväčším bohatstvom, to ti nikto nevezme.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

A tak som sa ani po absolvovaní VŠ akosi necítiladostatočne „bohatá" a moje samo-štúdium pokračovalo a pokračujedoteraz, keď už o mne štát vie ako o samostatnej osobe, ktorá si naseba zarába sama. Pravda, motiváciou môjho neúnavného vzdelávania sa súnesporne i financie, lebo veď kto by platil za zlú, neodbornú prácu?! A ja teda viem urobiťprácu, ktorú niekto nevie, a preto si ma musí najať, aby som túto prácupre neho urobila a následne dostala svoju odmenu. (Nie pravidelnúa nie vždy rovnakú - ale to je biznis. A nevyhnutnosť ,s ktorou musím rátať.) Moja práca ma živí a tak, si jej hodnotu,prirodzene, štúdiom a rokmi praxe, chvalabohu, aj zvyšujem.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Alenemala by som!!! Na moje bezodné bohatstvo si totiž brúsi zuby niekto, ktodostal prácu, ale nevie ju robiť. Tak sa ide priživiť na niekom, kto svojuprácu robiť vie. Jeho vypočítavosť je zákerná, lebo vie, že ja bohatnúťneprestanem, lebo inak by o moju prácu nikto nestál a ja by somnemala z čoho platiť účty a splácať pôžičky. A tak budú príjmytohto príživníka vďaka mojej usilovnosti isté.

Ak bolopríživníctvo v storočí 20.-om považované oficiálnym režimom za trestnýčin, tak sa, paradoxne, v storočí 21.-om dostáva medzi také oficiálnepropagované „novinky", ako je znalostná ekonomika, či pridaná hodnota.Vyjasnime si to teda: ide o znalosť vyrobiť hodnotu alebo o nekonečnýpríbeh výpomoci, ktorej, napokon, nikdy nebude dosť? 

SkryťVypnúť reklamu

Nešlo byradšej oficiálne presadzovať a sprístupňovať prácu? Lebonech je akákoľvek, patrí k nej úcta voči znalosti ju robiť. VedieťAKO sa však týka aj dirigovania. Autoritatívne švihanie paličkou pred zrakomprvých huslí skutočne nestačí.

Autor: Erika Hatalová

(Blog Prvý pokus je určený novým autorom, ktorí chcú uverejniť len jeden článok, alebo sa chcú podľa reakcií naň rozhodnúť, či písať pravidelne.)

Prvý pokus

Prvý pokus

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  778
  •  | 
  • Páči sa:  69x

Ak chcete zverejniť svoj text na tomto blogu, pošlite nám ho e-mailom vo worde na adresu matus.paculik(at)smeonline.sk. Nezabudnite na predmet PRVÝ POKUS.Výber textov je v právomoci redakcie, ktorá má právo zmeniť autorom navrhnutý titulok. Väčšinu článkov zverejňujeme, ale vyhradzujeme si právo ktorýkoľvek odmietnuť aj bez udania dôvodu, najmä ak sa autor nepodpíše celým menom.Vždy uveďte aj vašu poštovú adresu a telefónne číslo. Tieto dva údaje nezverejníme, ale musíme ich mať k dispozícii kvôli overeniu identity alebo pre prípad, že sa váš článok rozhodneme honorovať.Ak meno a priezvisko priamo v článku nechcete uviesť, prosíme, napíšte nám dôvod. Za istých dôležitých okolností tieto údaje nepublikujeme, redakcia ich však vždy musí poznať.Zaradenie textu zväčša trvá niekoľko dní. Na tomto blogu nezverejňujeme poéziu ani prózu. Zoznam autorových rubrík:  Slovenské zdravotníctvoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INESS

INESS

107 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu