Akú hodnotu má ľudský život?

Nedávno mi zomrel otec. Mal 75 rokov a rakovinu prostaty. Už štyri roky. Mali by sme byť pripravení. Ale realita je taká, že na smrť človek nikdy nie je pripravený!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Otec sa liečil, trpel a dúfal. A my s ním. Nedá mi, aby som nenapísala o posledných dňoch jeho života, o našom zdravotníctve, ktoré je fakt choré. Možno pomôžem iným, možno si len uľavím.

Otec bol hospitalizovaný v decembri 2015. Napriek intenzívnej liečbe rakoviny, metastázy postúpili až do malého mozgu. Zrazu nevedel, kde je a čo robí. Prijali ho na neurológiu, bol na JIS-ke. Bojoval o život spolu s obetavým personálom. A aj ho vyhral. No stanovisko vedenia neurológie bolo jednoznačné. Ma oddelení už viac nemôže zostať. „Buď si ho dajte do hospicu alebo u nás na geriatriu, ale to treba intervenovať, majú plno a Dôvera neplatí...“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 

Mama o hospici nechcela ani počuť, už tam zomrel švagor a starostlivosť bola úbohá a tak zabojovala. A podarilo sa. Otca krátko pred Vianocami previezli na geriatriu nemocnice v Poprade. Izba bola len 2x3 metre veľká, a v nej tri postele, na ktorých ležali traja chlapi. 

Zúfalstvo bolo nielen v očiach otcových, ale aj našich. Primár však pohotovo s úsmevom ponúkol: „Dáme ho na nadštandardnú izbu. Za 30 Eur denne bude na izbe sám a má aj televízor. Návštevy bez obmedzenia.“ 

Otec bol stále immobilný, nie celkom pri zdravom úsudku, nech teda má aspoň trochu dôstojné vianoce, povedali sme si. Presťahovali ho ihneď. Otcov úsudok bol však stále mimo. Nechápal, že už nie je pánom svojich nôh, nástojil na tom, že chce ísť domov. Jeho stav bol však natoľko zlý, že sme si netrúfli vziať ho domov. Nemáme infúzie, mama má tiež už svoj vek, nevládze ho dovliecť na WC. Nebol stabilizovaný, a vziať ho domov by bolo nezodpovedné. Otec však nástojil na tom. Primár geriatrie by aj nedbal, nech ide, však o nič nejde, je to starý chorý človek, aj tak zomrie...

SkryťVypnúť reklamu

S preveľkým úsilím sa nám podarilo ho presvedčiť, aby sa upokojil a liečil. Otca, nie primára...

A naozaj, akokeby sa stal zázrak, tesne po Vianociach, na Tri krále, bol otec znovu doma. Šťastný, prešťastný, konečne. Aj my sme si vydýchli. Navyše sme mali „len“ kateter z obličiek. Dôsledok kolapsu spred vianoc. Jedna oblička vypovedala medzitým celkom a druhá sa snažila za obe... Toto bol však náš najväčší problém v nasledujúcom období.

Otec nechcel špeciálnu polohovaciu posteľ, spal na svojej, miešok mu prekážal a v spánku sa spojenie narušilo. Zdravotná sestra s tým nevedela poradiť, bolo potrebné ísť to opraviť do nemocnice.
A tu sa predviedlo naše zdravotníctvo v plnej „paráde“.

SkryťVypnúť reklamu

Potrebujete sanitku, no tú Vám predpíše len obvodný lekár. Obvodný lekár je však dopoludnia vyťažený. Telefóny sestra neberie, nemá čas. Nikoho nezaujíma, ako si vybavíte lístok, že musíte byť v strehu pri chorom človeku... Pomôž si človeče, aj Pán Boh ti pomôže...

Keď už teda niekto z rodiny skočí k obvodnej lekárke, treba lístok odniesť na dispečing rýchlej zdravotnej služby a potom už len počkať, kedy príde sanitka...
A aj príde, o hodinku, s menej alebo viac zdatným personálom, chorého treba často aj niesť, ešteže je niekto z príbuzenstva nablízku...

Ide sa teda na nefrológiu opraviť ten kateter. Čakanie je však nekonečné, aj pre zdravého človeka. Vyšetrenie prebehne, avšak treba ešte čakať na úkon, čas sa vlečie, pre chorého človeka s nepredstaviteľnými bolesťami trojnásobne. Okolo tretej popoludní hotovo.... Toto sa opakovalo znovu, s opätovným čakaním na nefrológii, dlhé hodiny, do popoludnia. Chorý človek to nezvládol, aj zdravý by mal čo robiť. 

SkryťVypnúť reklamu

V otcovom stave to bola katastrofa. Viróza ho napadla ľahučko. Zápal priedušiek, či pľúc, bol záver lekárky na centrálnom príjme, keď sa otcov stav náhle veľmi zhoršil. Doporučenie lekárky bolo odviesť ho interné, a napokon na geriatriu. Kde nás už čakalo už známe, „Chcete nadštandardnú?“ Ani nie, verte mi, chceli sme obyčajnú, dôstojnú. Ale to je v chápaní popradskej nemocnice nadšandard. Človek na prahu smrti kašle na televízor, kašle na chladničku, len chce byť človekom....

Prijali ho v stredu 27. januára. Bezplatné zdravotníctvo podľa ústavy? Nedajte sa vysmiať... Bezplatné je dýchať spolutrpiteľovi na zadok. Nepochopím... Geriatria má dosť miesta. Ak by pacientov rozložili po dvoch do všetkých izieb, všetky by boli také, ako majú byť. Navyše, žiadny starý človek nie je sám rád. A mať spoločníka je aj užitočné. Nevládzem ja, pomôže spolutrpiaci...

Vrátim sa ale k realite. Otec teda opäť na nadštandardnej. Teda nadštandardnej podľa definície nemocnice za 30 Eur na deň. Stav bol veľmi vážny, nasadili infúzie, po týždni aj kyslík. Zápal pľúc. 

Ale v nemocnici sa prekuruje, a treba aj vyvetrať. V sobotu ráno 30. januára sa však otec chvel sa od zimy. Sestra zabudla zatvoriť na noc okno. A tak spal pri otvorenom okne. Prikrývka bola tenučká. Aj zvonil, ale márne.

A potom to malo už rýchly spád. Ešte v pondelok otec nástojil, že ide domov. Orálne antibiotiká však účinkovali tak, že hnačkoval, nejedol. Prestával aj piť . To však nebránilo primárovi v jeho neochvejnom názore, že ak chce ísť domov, tak nech ide...
Veľmi, veľmi sme chceli, aby sa vrátil medzi nás. Vedeli sme, že smrť je blízko. Nikdy však nie je dosť blízko.... Vždy dúfame, že ešte aspoň chvíľu počká.... My najbližší... Otec zomrel 4. Februára 2016.
Nepocestoval zadarmo, výhoda dôchodcov... nevládal... stoval zadarmo... nevládal... Stačilo, aby februára me, že smrť je blízko. Nikdy však nie je dosť blízko.... Vždy dúfame.

..Trreba reba aj vyvetrať.

Autor: Daniela Dudová

Prvý pokus

Prvý pokus

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  778
  •  | 
  • Páči sa:  69x

Ak chcete zverejniť svoj text na tomto blogu, pošlite nám ho e-mailom vo worde na adresu matus.paculik(at)smeonline.sk. Nezabudnite na predmet PRVÝ POKUS.Výber textov je v právomoci redakcie, ktorá má právo zmeniť autorom navrhnutý titulok. Väčšinu článkov zverejňujeme, ale vyhradzujeme si právo ktorýkoľvek odmietnuť aj bez udania dôvodu, najmä ak sa autor nepodpíše celým menom.Vždy uveďte aj vašu poštovú adresu a telefónne číslo. Tieto dva údaje nezverejníme, ale musíme ich mať k dispozícii kvôli overeniu identity alebo pre prípad, že sa váš článok rozhodneme honorovať.Ak meno a priezvisko priamo v článku nechcete uviesť, prosíme, napíšte nám dôvod. Za istých dôležitých okolností tieto údaje nepublikujeme, redakcia ich však vždy musí poznať.Zaradenie textu zväčša trvá niekoľko dní. Na tomto blogu nezverejňujeme poéziu ani prózu. Zoznam autorových rubrík:  Slovenské zdravotníctvoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 21x
  • Prečítané: 1 186x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 132x
  • Prečítané: 3 755x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 7x
  • Prečítané: 428x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 19x
  • Prečítané: 1 067x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 44x
  • Prečítané: 2 329x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 107x
  • Prečítané: 2 194x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Bombic sa vysmieva sudcom a pokračuje v nenávistných príspevkoch. Vyšetrovateľ nevie, čo s ním
Trumpove clá ovplyvňujú čínske fabriky. Obavy však majú aj Američania
Spišské trampoty živnostníkov. Na čiernom zozname daniarov predbehli aj firmy
Vláda oficiálne škodí zdraviu (komentár)

Peter Tkačenko

Vláda oficiálne škodí zdraviu (komentár)

Raz budeme potrebovať splnomocnenca na preverenie manažmentu Petra Kotlára.

  • 16h
reklama
SkryťZatvoriť reklamu