Dvanásť nástrojov na boj proti dezinformáciám

Písmo: A- | A+

Aj na slovenskom internete sa množia dezinformácie, polopravdy a klamstvá, čo negatívne vplýva na našu spoločnosť a môže ju viesť k nesprávnym alebo zlým rozhodnutiam, ktoré môžeme neskôr všetci ľutovať. Dá sa s tým niečo robiť?

Túto otázku som si položil na začiatku môjho pátrania po nástroji na overovanie faktov. Overovanie faktov je časovo náročná činnosť a v našej uponáhľanej spoločnosti sme radi, ak si niečo stihneme prečítať a nie to ešte overovať, či je to pravda, alebo nie. Niekedy na to stačí len pár klikov, ale komu sa chce otvárať ďalšie okná v prehliadači a dohľadávať informácie?

Našťastie vo svete vzniká čoraz viac iniciatív na podporu boja proti dezinformáciám. Aj u nás, len tu mi to príde také rozdrobené - nesystematické v podobe Facebookových stránok a skupín, ale aj samostatných webstránok. Ale ja pevne verím, že je to len dočasný stav.

Chýba tu jednotná platforma, ktorá by tieto informácie zhromažďovala (agregovala) a ponúkala ich tretím stranám, ako napríklad Facebooku alebo Googlu. Spomenuté služby už teraz spolupracujú s tzv. fact-cheking (overovanie faktov) platformami, ktoré spĺňajú kritériá medzinárodnej siete pre overovanie faktov, zastrešovanej inštitútom Poynter.

Na nasledujúcich riadkoch som popísal pár zaujímavých projektov, na ktoré som naďabil počas mojej tour de internet, zameranú na zistenie stavu overovania faktov na internete (na Slovensku).

Hypothesis

Jeden z najzaujímavejších projektov, na ktorý som narazil je projekt Hypothesis. Hlavnou myšlienkou tohto projektu je vytvorenie vrstvy naprieč internetom, ktorá funguje všade bez nutnosti dodatočnej implementácie cieľovej stránky. Táto vrstva umožňuje vytváranie poznámok, komentárov - teda aj diskusie nad hocijakým obsahom na internete.

Projekt Hypothesis ponúka rozšírenie do prehliadača (web-browser extension), ktoré je potrebné si nainštalovať, aby ste si mohli vytvárať poznámky k jednotlivým webovým stránkam, alebo sa zapájať do diskusie a komentovať prístupné poznámky iných používateľov. Svoje, ale aj iné poznámky, je potom možné vyhľadávať a spravovať na ich webovom portáli.

Stručne:

 • komunitný open-source projekt

 • slúži na vytváranie poznámok k častiam obsahu na webových stránkach (slová, vety, časti textu, odstavce) alebo len ako ich zvýrazňovač

 • možnosť vytvárať diskusie (verejné, skupinové alebo súkromné poznámky) k obsahu na webovej stránke - text môže súčasne komentovať viacero osôb

 • annotovať sa dá každá stránka na internete (aj PDF a iné formáty, ktoré sa dajú otvoriť v prehliadači) - podmienkou je mať nainštalované rozšírenie (extension)

 • na ich portáli sa dajú pozerať poznámky (anotácie) pridávané používateľmi s možnosťou vyhľadávania

 • viac vo videách - https://www.youtube.com/watch?v=QCkm0lL-6lc , https://www.youtube.com/watch?v=MjSpol-oPm4

Check

Check je ďalší open-source projekt, ktorý sa premenoval z pôvodného názvu Checkdesk.

Projekt zastrešuje organizácia Meedan, ktorej vízia spočíva v predstave internetu, kde občania budú môcť spolupracovať naprieč rôznymi krajinami a jazykmi. Ich cieľom je prelomiť najstaršiu komunikačnú bariéru - tú jazykovú. Chcú otvoriť cestu globálnym rozhovorom, čo môže diskusiu prehĺbiť, obohatiť a zefektívniť - hlavne čo sa týka obsahu, vedomostí a nápadov. Okrem boja proti dezinformáciám sa snažia aj zjednodušiť preklad správ a udalostí pomocou crowdsourcingu.

Stručne:

 • projekt zameraný na overovanie faktov, ale aj na zlepšovanie sa v tejto oblasti

 • nástroj pre žurnalistov, študentov, vedcov, ale aj komunity

 • slúži na investigáciu, tvorbu poznámok, overovanie faktov a tvrdení

 • projekt ponúka nástroje na nezávislý žurnalizmus

 • snaží sa rozvíjať mediálnu gramotnosť na zvýšenie investigatívnej činnosti občianskej žurnalistiky, čím pomáha obmedziť šíreniu dezinformácií

 • ponúkajú aj platenú - neobmedzenú verziu

 • proces registrácie - schválenie trvá pár dní

 • ponúka automatizované nástroje (botov) na vyhľadávanie podľa obrázkov

 • viac vo videách - https://www.youtube.com/user/MeedanTube/videos

NewsGuard

Tím z NewsGuard sa snaží bojovať proti dezinformáciám a nepravdám tým, že overuje spravodajské portály na základe 9 kritérií. Stránku musí najskôr niekto vyžiadať na ohodnotenie (pomocou rozšírenia). Následne ľudia z NewsGuard ohodnotia stránku na základe vyššie spomenutých kritérií. Ak nejakému kritériu stránka nevyhovuje, kontaktujú jej autorov a dajú jej možnosť na nápravu.

Tím NewsGuard je zložený z analytikov - skúsených žurnalistov, ktorí manuálne preverujú vierohodnosť daného média, pričom pri práci nevyužívajú algoritmy.

Pre využívanie je potrebné si nainštalovať rozšírenie do prehliadača (web-browser extension). Rozšírenie okrem možnosti nahlasovania označuje linky na sociálnych sieťach (FB, Twitter) a vyhľadávačoch (Google, Bing). Pri hodnotení využívajú 5 symbolov, pričom zelená je OK, červená nespĺňa kritériá, modrá je užívateľmi generovaný obsah, žltá je vtipný alebo satiristický obsah a sivá je neoverená. Hodnotí sa napríklad: opakované publikovanie nepravdivých informácií, pravidelná oprava chýb, transparentné financovanie, odlišovanie správ od osobných názorov… Tento projekt je dokonca podporovaný Microsoftom.

CaptainFact

Projekt zameraný na overovanie pravdivosti videí a tvrdení, ktoré sa v nich nachádzajú. Okrem toho sa snažia ponúkať priestor na diskusiu, zameranú na overovanie faktov. V tejto platforme je možné reagovať na komentáre, ale aj hodnotiť jednotlivé príspevky, ako tomu býva aj na iných diskusných platformách.

CaptainFact momentálne funguje v Beta verzii a ako aj ostatné spomenuté projekty taktiež ponúka rozšírenie do prehliadača, vďaka ktorému je možné sledovať pravdivosť aktuálne hovorených tvrdení. To si ale vyžaduje, aby bolo video vopred verifikované pomocou CaptainFact platformy. Takýto spôsob uľahčuje približovať kontext videí, pridávať zdroje, hodnotiť výroky atď...

Rbutr

Názov Rbutr je odvodený od slova “rebutting”, čo znamená vyvrátiť. Pomocou ich rozšírenia, ktoré si je možné do prehliadača nainštalovať, môžete linkovať na stránky (navzájom prepájať) iné články, ktoré si protirečia alebo sa vyvracajú. V aplikácii je následne možné za jednotlivé články alebo tvrdenia hlasovať.

FactScan

Rumunský projekt FactScan s veľmi peknou myšlienkou zameraný na “entity monitoring” zameraný na jednotlivcov publikujúcich na internete. Následne systém zbiera a monitoruje články, zdroje a referencie týkajúce sa daného jednotlivca. Potom sa využívajú moderné metódy overovania faktov za pomoci Big Data a algoritmov. Linky, ktoré sú označené ako nepravdivé/kompromitujúce, sa systém snaží vymazať zo zdrojov, kde sú obsiahnuté, a to formou požiadaviek (napr. na odstránenie z vyhľadávačov - Google, Bing alebo z rôznych spravodajských portálov). Nakoniec systém kontroluje, či daný obsah jednotlivca bol vymazaný - či požiadavka bola splnená.

InVID

Projekt slúži hlavne ako komunitný nástroj na verifikovanie videí. Okrem toho InVid ponúka analytycký nástroj na štatistické spracovanie informácií ohľadom materiálov zozbieraných k jednotlivým videám, mobilnú aplikáciu na nahrávanie videí, viacero nástrojov, ktoré môžu pomôcť pri analyzovaní videí alebo obrázkov, ako napríklad: video fragmentation and reverse image search, ale ako väčšina, aj tento nástroj ponúka rozšírenie do webového prehliadača, ktoré dokáže zobrazovať URLčky obrázkov a videí umiestnených na stránke. Toto rozšírenie uľahčuje hľadanie zdrojov, z ktorých stránka čerpá alebo na ktoré sa odvoláva.

Viac sa dozviete vo videách: https://youtu.be/nmgbFODPiBY, https://www.youtube.com/channel/UCFp4OyFkV7cwQsDLCFRyBJQ

Credder

Kedysi známy ako projekt Tribeworthy je projekt Credder zameraný na hodnotenia a komentovania článkov za pomoci rozšírenia, ktoré si je možné nainštalovať, rovnako ako je tomu v predošlých nástrojoch - do svojho prehliadača. Umožňuje pridávať recenzie na stránky (ľudia môžu hodnotiť, komentovať) a merať kredibilitu článkov a ich autorov. Taktiež je možné hodnotiť príspevky používateľov ale aj kritikov.

Viac vo videách.

FiskKit

Nástroj, ktorý sa snaží poskytovať ľuďom lepšie miesto na diskusiu o dôležitých témach a ponúkať presné informácie v každodenných článkoch (real time).

Pojem “Fisking” (odvodené od novinára Roberta Fiska) je blogerské slovo využívajúce sa pre kritiku článkov a blogov metódou line-by-line - “riadok po riadku”.

Systém umožňuje riadky označovať (tágovať - pravda, nepravda, zavádzanie, osobný názor), ale aj komentovať. Takisto je možné komentovať a hodnotiť komentáre používateľov a meniť tak ich vierohodnosť(relevanciu). Vďaka tejto funkcionalite je následne možné aplikovať “troll filter”, ktorý umožňuje skryť komentáre s nízkou úrovňou. Okrem toho je možné pozerať si štatistiky k jednotlivým článkom, ale aj v širšom kontexte. Projekt sa momentálne nachádza v Beta verzii (rovnako ako jeho odnož pre školy - ClassRoom).

Fiskkit ClassRom je služba, ktorá umožňuje učiteľom organizovať, vyučovať a merať kritické myslenie študentov. V priebehu pár sekúnd učiteľ jednoducho pridá URL adresu článku do tohto portálu. Následne študenti venujú 20-40 minút podrobným komentovaním a označovaním článku.

Praktizovanie čítania s porozumením a rozlišovanie medzi faktami, názormi a nepodloženými informáciami rozvíjajú v študentoch dôležité - kritické myslenie. Fiskkit bol navrhnutý pre analýzy, teda keď trieda opravuje (fisks) viacero článkov, systém umožňuje ukázať učiteľom grafy, ako sa praxou zlepšujú zručnosti študentov vzhľadom k ich kritickému mysleniu. Fiskkit ClassRoom je zadarmo a pilotnú verziu využíva množstvo škôl v USA.

Ak vás projekt zaujal, môžete sa k projektu pridať. Viac vo videu.

blbec.online

Tento projekt pochádzajúci zo Slovenska (dá sa to vyvodiť už z názvu), ktorého hlavnou náplňou je manažment diskusií, “dopĺňa Facebook o možnosti, ktoré tam mali byť už dávno”. Napríklad funkcia Autopilot, ktorá sama schová komentáre od nežiaducich osôb. konspiratori.sk je filter zodpovedný za to, aby sa na vašej stránke neobjavovali odkazy na konšpiračné servery.

blbec.online je možné využívať aj ako neadministrátor FB stránok, pretože umožňuje vytvoriť vlastný monitoring a sledovať tak dáta z ľubovoľných stránok. Aktívnym občanom ponúka nástroj na vyhľadávanie rôzneho pofidérneho alebo urážlivého obsahu.

Služby blbec.online využíva už široké spektrum ľudí. Od aktivistov cez políciu a politické strany až po novinárov a dátových analytikov.

Ďalšou funkcionalitou je monitorovanie vybraných stránok a archivácia ich statusov a komentárov, ktoré sú mazané administrátormi. Následne umožňuje sledovať štatistiky o tom, ktorá FanPage maže koľko statusov a komentárov, poprípade sa dá pozrieť aj ich obsah.

Aktuálne pracujú na hre, kde je možné hodnotiť a označovať FB statusy… Viac na ich stránkach a ich videách. Projekt je možné podporiť tu: https://www.patreon.com/blbeconline.

TwitterTrails

Okrem monitorovania FB statusov je možné monitorovať aj statusy na Twitteri a to za pomoci nástroja TwitterTrails. Nástroj slúži na monitorovanie šírenia neoverených správ na sociálnej sieti Twitter. Umožňuje sledovanie pravdivostnej hodnoty príspevkov, poskytuje štatistiky ohľadom “propagation graph”, “stroy bursting activity”, “coretweeted network”. Projekt funguje pod záštitou Wellesley College(USA) - https://blogs.wellesley.edu/twittertrails/

Google Fact Check Tools

Google Fact Check Tools je sada nástrojov na boj proti dezinformáciám priamo od Google. Do tejto kategórie patrí vyhľadávací nástroj Explorer, slúžiaci na rýchle vyhľadávanie v databáze s overenými faktami, resp. vyvrátenými článkami a tvrdeniami.

Ďalším “nástrojom” od giganta Google je Fact Check Markup Tool, ktorého cieľom je uľahčiť novinárom, tvorcom webového (online) obsahu prácu s ClaimReview. Tento nástroj skôr slúži pre tvorcov článkov, blogov a webových stránok, pretože ide o formu zápisu, akou je možné pridať do výsledkov Google vyhľadávača dodatočné informácie o overovaní článkov a vplývať tak na ich dôveryhodnosť.

Keď ktokoľvek napíše článok overujúci fakty, môže pridať “markup” značku, ktorá poskytuje dodatočné informácie o preverených tvrdeniach, autorovi a jeho výsledku/verdikte. Pridaním takéhoto značenia k týmto článkom umožňuje vyhľadávacím nástrojom článok rozoznať a patrične ho zobraziť vo svojich výsledkoch.

Toto ani zďaleka nie sú všetky nástroje, s ktorými som sa stretol na mojej tour the internet, ale len tie najzaujímavejšie, ktoré javili známky života a reálneho využitia.

Ďalšie užitočné nástroje, iniciatívy, návody atď. je možné nájsť na nasledujúcej adrese: https://medium.com/@ferg/heres-a-list-of-initiatives-that-hope-to-fix-trust-in-journalism-and-tackle-fake-news-30689feb402

Autor: Dominik Kloska

Skryť Zatvoriť reklamu